Tento článok sme sa rozhodli venovať téme, ktorá bude aktuálna vždy a u každého dieťatka. Skôr, či neskôr ale predsa. A tou sú písmenká.

Čas, kedy sa deti aktívne začnú zaujímať o abecedu, je veľmi individuálny. Určite odporúčame počkať si na senzitívne obdobie, kedy dieťa samé prejaví o písmená záujem. Odpozorujete to veľmi ľahko, keď bude chcieť vedieť niečo prečítať, napísať svoje meno a podobne.

Všeobecne platí, že je to približne v období od 3 do 5 rokov. Mladší súrodenci veľakrát prejavia záujem už skôr, keďže majú pri sebe brata, či sestru, ktorých chcú napodobniť :).

 

Písmenkové obdobie je dobré u dieťatka podporiť. My máme pre vás niekoľko tipov, čo môžete využiť.

 

1. KNIHY

Čím iným by sme mohli začať, ak nie knihami :). Na túto tému máme pre vás hneď niekoľko vynikajúcich tipov. Z každej knihy sme vám odfotili aj stranu, dve zvnútra, nech máte lepšiu predstavu.

 

 

Kniha Zvieratká z abecedy vás určite ohromí svojimi ilustráciami od Adriána Macha. Knihu majú radi dvojročné deti, aj päťročné. S mladšími sa zabávate na veselých básničkách, so staršími už preberáte písmenká a možno skúšate čítať svoje prvé texty. Kniha je na to vhodná, lebo má text písaný čisto tlačenými písmenkami.

 

 

Daniela Heviera určite netreba predstavovať :). Pre deti napísal skvelý ABeCeDárik. Každá dvojstrana je venovaná jednúmu písmenku, ktoré je tu napísané aj v písanej podobe. Nachádza sa tam básnička a pod ňou pár úloh, ktoré má dieťatko zodpovedať.

 

 

Kniha Veselé samohlásky je zameraná špeciálne na samohlásky. Deti sa v nej za pomoci veselých básničiek učia ako samohlásky správne vyslovovať. Súčasťou sú aj rôzne hravé úlohy, ako napríklad hľadanie daných samohlások vo veršoch. Kniha je určená aj pre prváčikov v škole.

 

 

V knižke Maľovaná abeceda nájdete nostalgické básničky Jána Smreka, ktoré budete poznať ešte zo svojho detstva. Verše sú krátke a chytľavé a ani sa nenazdáte a dieťa si ich po pár prečítaní bude opakovať naspamäť.

 

 

Krásna a jedinečná kniha, za pomoci ktorej sa Vaše dieťa naučí anglickú abecedu raz dva. Kniha Alphablock je menšieho, slovníkového rozmeru. Každému písmenku venuje 2 dvojstrany, pričom strana v strede je vždy vyrezaná do tvaru daného písmenka.

 

 

2. HRY A EDUKAČNÉ POMOCKY

Okrem knihy môžete zvoliť na hravé učenia písmeniek aj nejakú hru, či edukačnú pomôcku. Je vynikajúce a pre deti nápomocné, aby abecedu vnímali aj iným zmyslom. Napríklad hmatom. Ten určite podporíte vkladacou abecedou - Puzzle 3D Abeceda. Dieťa si písmenko ohmatáva a podvedome vníma jeho tvar. S písmeniek si navyše môže skladať jednoduché slová.

 

 

Druhou voľbou sú magnetky. Sada Magnetky Písmená obsahuje 52ks magnetiek veľkých a malých písmen. Deti si z nich môžu tvoriť rôzne kreatívne nápisy na magnetickej tabuli, či chladničke a pekne si tak abecedu hravo precvičovať.

 

 

Edukačné kartičky Trocha Inak sa stali prednedávnom najobľúbenejšou pomôckou vo svojej kategórii. Je to sada 27 kartičiek. Z jednej strany kartičky je samotné písmenko a jeho nápomocné grafické stvárnenie pomocou predmetu, v ktorom sa dané písmeno nachádza a aj sa naň začína. Z druhej strany je krátka básnička. Dieťa písmenko vníma sluchom aj zrakom.

 

 

Pre menšie deti odporúčame zvoliť písmekovú vkladačku s úchytkami - Drevené Puzzle Abeceda, s ktorými sa im lepšie manipuluje. Staršie deti ich opäť môžu využiť na skladanie jednoduchých slov.

 

 

Písmenká deti môžu vnímať aj podvedome. Presne tak je to aj pri týchto kockách. Sada Janod kociek Kubkid Abeceda obsahuje 32 kociek, na ktorých je mix písmeniek, veľkých, malých, interpunkčných znamienok, obrázkov, aj ilustrácii, z ktorých sa dá postaviť obraz so zvieratkami (viď foto nižšie). Sú to kartónové kocky, ktoré môžu slúžiť na bežné stavanie veže, domčeka, ohrádok pre zvieratká. Deti popri hre zároveň vnímajú aj písmenká a  postupne sa o ne ešte viac nenútene začnú zaujímať. Kľudne odporúčame pre deti od roku a pol.

 

 

Posledným našim tipom je spoločenská hra pre celú rodinu - Pexeso Outékaché ABC z obľúbenej "kýblikovej" edície Hmataj a nájdi. Je to hra o rýchlosti, postrehu a pamäti. Obsahuje 100 kartičiek a 100 drevených dielikov. Písmenká tu deti tiež vnímajú iba podprahovo a hra prioritne neslúži, aby sa z nej deti abecedu učili. Popri hre ich ale krásne vnímajú a ani nebudete vedieť ako sa na nich "nalepia".

 

 

Verím, že sa vám článok páčil a niečím ste sa inšpirovali. Netreba svoje deti hlavne v napredovaní vzájomne porovnávať. Každé svoje písmenkové obdobie objaví a abeceda mu učaruje :).