Tipy na víkend 2.2. - 4.2. od Oliviaonboard .sk

Prvé februárové tipy na aktivity pre celú rodinu sa budú niesť najmä v znamení fašiangov a Hromníc. Na záver pridávam aj jeden tip na autorskú výstavu, tak verím že si niečo vyberiete a inšpirujete sa.


Fašiangová zabíjačka - (3.2. – len v sobotu od 10:00 hod.) – Kaštieľ Moravany nad Váhom

Nechajte sa už túto sobotu vtiahnuť do jedinečnej atmosféry fašiangov v historickom kaštieli Moravany kúsok od Piešťan. Pripravujú tu tradičnú zabíjačku v podaní šéfkuchárky Barbory Belanovej, sprevádzanú živou hudbou, vareným vínkom, zábavným programom a skvelou atmosférou. Organizátori myslia aj na deti, ktoré si tu tiež prídu na svoje. Chystá sa špeciálne občerstvenie pre malých gurmánov, aby aj oni mali veľa zábavy a plné brušká. Návštevníci budú mať možnosť zakúpiť si aj tradičné zabíjačkové špeciality.

@kastielmoravany


Fašiangy na dedine - (4.2. – len v nedeľu od 10:00 hod.) – Skanzen vo Vychylovke

Kysucké múzeum pripravilo v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke na nedeľu 4. februára 2024 tematické podujatie Fašiangy na dedine. Sprístupnený bude areál Múzea kysuckej dediny aj výstava v areáli skanzenu na tému Fašiangové masky. Počas podujatia bude zo Stanice Skanzen premávať vláčik s krytým vozňom. Pripravené bude aj tradičné fašiangové občerstvenie v Krčme z Korne :-D a všetci návštevníci, ktorí prídu v maskách či kroji a zapoja sa do sprievodu, budú mať vstup zadarmo.

www.kysuckemuzeum.sk


Na Hromnice o hodinu více - (3.2. - 4.2.) - Thurzov dom (Banská Bystrica)

Veľmi sa mi páčia aktivity stredoslovenského múzea, preto vám odporúčam spraviť si niekedy výlet, alebo zastaviť sa po ceste v Banskej Bystrici. V centre mesta na námestí SNP nájdete Thurov dom a v ňom aktuálne aj super program a víkendové aktivity pre deti. Tento víkend budú na programe HROMNICE. Hromničnou sviečkou sa budú zaháňať hromy, blesky a aj choroby. Deti si budú môcť vyrobiť svietnik, ktorý ich (možno) ochráni počas celého roka pred všetkým zlým.

www.ssmuzeum.sk  


Ekovýchova na Kamzíku - (4.2. – len v nedeľu od 10:00 hod.) - Centrum ekovýchovy Kamzík

Dávam do pozornosti, že každú prvú nedeľu v mesiaci v čase od 10:00 do 17:00 realizuje inštitút DAPHNE ekovýchovný program a aktivity na Kamzíku. Centrum ekovýchovy a lesnícke arborétum nájdete na Ceste na Kamzík. Spomenutý nedeľný program je určený pre rodiny s deťmi rôzneho veku a záujmov, ktoré rady bádajú a tvoria. Pripravené sú aktivity s puzzle, listami a plodmi stromov, stopami zvierat, stavba tela a vývin hmyzu, potravinový reťazec, ukážky a poznávanie prírodnín a veľa ďalšieho.

@daphne_institut


Na záver aj jeden kultúrny tip:

Deťom na mieru – (dočasná expozícia do 29. 2. 2024) – Prírodovedecké Múzeum (BA)

Už len počas februára 2024 môžete navštíviť autorskú výstavu: Deťom na mieru, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu. Mnohé z vystavených prác významných dizajnérov, predovšetkým drevené a textilné hračky a nábytkové zostavy, uvidia návštevníci po prvý raz, pretože sa zachovali len v podobe prototypov a do sériovej výroby sa nikdy nedostali. Druhú skupinu exponátov tvoria plastové hračky, hračky z produkcie českého a slovenského ÚĽUV-u, papierové vystrihovačky a detské knihy. Myslím, že pre naše deti to môže byť celkom zaujímavé, pozrieť sa na to, s čím sa hrali ich rodičia a starí rodičia.

www.snm.sk