Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov. Pre viac informácií si prečítajte naše Podmienky používania súborov cookies.

Tipy na knihy a hračky pre budúceho škôlkara

Napísal Nina_Némethová 20.08.2019 0 Komentár(e)

TIPY NA KNIHY A HRAČKY PRE BUDÚCEHO ŠKOLKARA

 

Máte doma dieťatko, ktoré tento rok nastupuje do škôlky po prvýkrát? Pred pár dňami sme zverejnili článok s tipmi, ako dieťatku uľahčiť nástup do škôlky. Určite si ho prečítajte, ak ste prehliadli.

Nájdete tam tipy, ako sa správať, aký postoj zaujať, čo vysvetliť. Dnešný článok sa tiež týka škôlky ale tentokrát prináša tipy na knihy, ktorými si môžete dopomôcť pri zoznamovaní dieťatka s témou "škôlka".

 

 

Na trhu ich existuje prekvapivo dosť. Nasledovné knihy sú príbehové a deťom sa snažia predstaviť škôlku za pomoci príbehu, kde deti spoznajú, ako to môže cez deň v škôlke vyzerať.

 

 

Kniha Máme v škôlke prasiatko je určená pre deti do 2 rokov. Je to milý príbeh, kde deti do skôlky prepašujú aj prasiatko, ktoré po tom veľmi túžilo. A keď sa do škôlky teší prasiatko, tak prečo by sa nemali tešit aj tie naše deti? :)  Vďaka ich dňu sa deti (čitatelia) dozvedia, čo všetko sa v škôlke robí aj nerobí.

 

 

Edícia knižiek o Barborke je rozsiahla ale práve v dieli Barborka a jej ťažké chvíle sa nachádza aj príbeh o tom, ako sa Barborke do škôlky nechce ísť. Prečo a aj to, čo ju nakoniec zláka opäť do škôlky, sa dozviete v krátkom príbehu. V knihe sú vždy štyri príbehy a každý na inú tému.

 

 

Svoj prvý deň v škôlke si môžete prejsť aj s kamarátom Kubkom alebo kamarátkou Terkou v knižkách Kubko ide do škôlky a Terka ide do škôlky. Sú reálne, bez prikrášľovania, akurát nezabudnite deťom vysvetliť, že každá škôlka má svoje zvyky, aby nečakali, že aj ich škôlka bude vyzerať a deň prebiehať úplne rovnako. Vyhnete sa sklamaniu.

 

 

Kniha Už som škôlkarom má o trochu viac textu. Ale niektoré trojročné deti zvládnu počúvať aj dlhšie texty, to už je na Vašom zvážení v akom veku začnete s deťmi čítať. Je o malom Dankovi, ktorý ide prvýkrát do škôlky a teší sa, aj vlastne neteší. Emócie sa v ňom miešajú ako budú na začiatku asi v každom dieťatku. Našťastie nepotrvá dlho a život v škôlke sa naplno rozbehne a začne zažívať každodenné milé príbehy, radosti aj starosti.

 

 

Táto trojička kníh je viac interaktívna. Buď v nej niečo hľadáte, objavujete alebo aj vysúvate, točíte a otvárate. Skvelé už pre deti od 2 rokov.

 

 

Kniha Poznaj škôlka má ako jediná z tejto trojice tenké listy. Môžeme ju pasovať za takú malú detskú encyklopédiu o škôlke. Je tam hravým spôsobom vykreslené ako škôlka vyzerá, čo sa tam deje, aké procesy tam prebiehajú. Ďalej sú tam aj rôzne modelové situácie, ktoré sa v škôlke môžu stať, aj to, čo sa smie robiť a čo nie. A na mnohých stranách sú aj interaktívne úlohy, kde dieťa niečo na strane hľadá alebo dopĺňa.

 

 

V edícii Minipédia 2+ vyšla kniha Nech žije škôlka! Má tvrdšie strany a ukrýva v sebe množstvo odklápacích okienok a iných interaktívnych prvkov, ktoré deti na stopercent zaujmú. Rozhodne knihu odporúčam pre deti, ktoré nastupujú do škôlky už skôr ako trojročné a hľadáte vhodnú knihu na zoznámenie sa.

 

 

Rok v škôlke patrí do série knižiek s titulom "Rok v ...". Ilustrácie zachytávajú to, čo sa v škôlke deje postupne od septembra, až po letné prázdniny. Prostredia sa v nej opakujú, aj postavičky.Deti - čitatelia radi v knihe hľadajú jednotlivé deti na každej strane a sledujú, čo robia.

 

 

Ak už škôlkara doma máte a hľadáte niečo na jednoduché zoznámenie sa s prostredím školy a nástupom do školy, tak tieto dve knihy vám budú pekne nápomocné.

 

 

V už spomínanej edícii o kamarátke Terke, vyšla aj knižka Terka ide do školy. Opisuje, ako sa dievčatko pripravuje, čo musí pred nástupom ešte spraviť, aj to, ako vyzerá jej prvý deň v škole. Knižka bude baviť deti trojročné, ale aj päťročné.

 

 

Čo sa deje v škole je veľkoformátové obrázkové leporelo, ktoré zobrazuje jedeň deň v škole. Sú v ňom vypichnuté rôzne prostredia, ako telocvičňa, zborovňa, chemické laboratórium, trieda. O každom sú v knihe dve dvojstrany.

 

 

Zošity KuliFerdo sme už spomínali v článku o Montessori zošitoch. Sú to pracovné zošity určené na rozvoj školskej zrelosti u detí v predprimárnom vzdelávaní. Sú tenké, ľahko ich zbalíte niekde do tašky von, na návštevu alebo ich využijete aj doma. Zošitov je spolu 8 a každý rozvíja a precvičuje dieťa v niečom inom.

 

 

Ak by ste dieťatko chceli potešit nejakou hračkou, tak tu sú naše tipy pre budúcich škôlkarov.

Drevené puzzle geometrické tvary 12ks je pre menšie deti a precvičia si pri ňom tvary. Drevené puzzle abeceda a drevená hra Nasadzovanie čísla 0 - 9 a farby zas precvičí u dieťatka písmenká, čísla, aj počítanie. Ak chcete zvoliť niečo náročnejšie, tak odporúčame hru Učím sa hodiny.  

 

 

A pre väčších a možno už aj skúsených škôlkarov máme tiež pekný tip na darček. Drevený kalendár, kde si s deťmi môžete každý deň zaznačovať, aké je ročné obdobie, aký je dátum, čas, deň v týždni a aj to, aké je počasie.

 

 

Ak deti inklinujú k mäkkým hračkám, tak si do škôlky môžu zobrať z domu aj svojho parťáka, aby sa im lepšie zaspávalo. Bábika dievčatko Rosa a chlapec Jim sú na to ako stvorený. A na fotke držia posledný môj tip. CD Macko Uško. Obľúbené príbehy Macka Uška a jeho kamarátov sú nielen vtipné a pútavé, ale hlavne poučné pre detských poslucháčov. CD obsahuje 6 príbehov, z toho hneď prvý sa volá  "V Materskej škôlke".

 

Napíšte komentár