Máte doma dieťatko, ktoré tento rok nastupuje do škôlky po prvýkrát? Pred pár dňami sme zverejnili článok s tipmi, ako dieťatku uľahčiť nástup do škôlky. Určite si ho prečítajte, ak ste prehliadli :). Nájdete v ňom tipy, ako sa správať, aký postoj zaujať, čo vysvetliť.

Dnešný článok sa tiež týka škôlky, ale tentokrát prináša tipy na knihy a hračky, ktorými si môžete dopomôcť pri zoznamovaní dieťatka s témou "škôlka".

 

 

Na trhu ich existuje prekvapivo dosť. Nasledovné knihy sú príbehové a deťom sa snažia predstaviť škôlku za pomoci príbehu, kde deti spoznajú, ako to môže cez deň v škôlke vyzerať.

 

 

Edícia knižiek o Barborke je rozsiahla ale práve v dieli Barborka a jej ťažké chvíle sa nachádza aj príbeh o tom, ako sa Barborke do škôlky nechce ísť. Prečo a aj to, čo ju nakoniec zláka opäť do škôlky, sa dozviete v krátkom príbehu. V knihe sú vždy štyri a každý na inú tému z bežného života.

 

 

Svoj prvý deň v škôlke si môžete prejsť aj s kamarátom Kubkom alebo kamarátkou Terkou v knižkách Kubko ide do škôlky a Terka ide do škôlky. Sú reálne, bez prikrášľovania, akurát nezabudnite deťom vysvetliť, že každá škôlka má svoje vlastné zvyky. Aby nečakali, že aj ich škôlka bude vyzerať a deň prebiehať úplne rovnako. Vyhnete sa sklamaniu.

 

 

Vybornou knihou s leporelovými stranami pre budúcich škôlkarov je kniha Miško a Brumko idú do škôlky. Príbeh o Miškovi, ktorý nastúpil do škôlky a prežíva v škôlke mnoho pocitov a činností, s ktorými sa stretnú v škôlke aj Vaše deti. Nie len tie pozitívne, ale aj negatívne. Pričom pri negatívnych situáciach je vždy popísané riešenie, ako danú sksenosť zvládnuť.

 

 

Veľmi zaujímavou je publikácia od talianskeho lekára a psychoterapeuta a školskej psychologičky - kniha Nechi do školky! Je rozdelená na dve časti. V prvej je príbeh chlapca, ktorý nechce ísť do škôlky a popisuje svoje pocity a obavy. V druhej, obsiahlej časti, sú veľmi pekne a podrobne popisané rady pre nás, pre rodičov, aby sme boli deťom tou správnou oporou.

 

 

Nasledujúca trojica kníh je viac interaktívna. Buď v nej niečo hľadáte, objavujete alebo aj vysúvate, točíte a otvárate :). Skvelé knihy už pre deti od 2 rokov.

 

 

Kniha Poznaj škôlka má ako jediná z tejto trojice tenké listy. Môžeme ju pasovať za takú malú detskú encyklopédiu o škôlke. Je tam hravým spôsobom vykreslené ako škôlka vyzerá, čo sa tam deje, aké procesy tam prebiehajú. Ďalej sú tam aj rôzne modelové situácie, ktoré sa v škôlke môžu stať, aj to, čo sa smie robiť a čo nie. A na mnohých stranách sú aj interaktívne úlohy, kde dieťa niečo na strane hľadá alebo dopĺňa.

 

 

V edícii Minipédia 2+ vyšla kniha Nech žije škôlka! Má tvrdšie strany a ukrýva v sebe množstvo odklápacích okienok a iných interaktívnych prvkov, ktoré deti na stopercent zaujmú. Rozhodne knihu odporúčam pre deti, ktoré nastupujú do škôlky už skôr ako trojročné a hľadáte vhodnú knihu na zoznámenie sa.

 

 

Rok v škôlke patrí do série knižiek s titulom "Rok v ...". Ilustrácie zachytávajú to, čo sa v škôlke deje postupne od septembra, až po letné prázdniny. Prostredia sa v nej opakujú, aj postavičky. Deti - čitatelia radi v knihe hľadajú jednotlivé deti na každej strane a sledujú, čo robia.

 

 

Skvelým tipom pre deti sú aj pracovné zošity. Pre budúcich škôlkarov ale aj pre takých, ktorí už do škôlky chodia. Zošity KuliFerdo sme už spomínali v článku o Montessori zošitoch. Sú to pracovné zošity určené na rozvoj školskej zrelosti u detí v predprimárnom vzdelávaní. Sú tenké, ľahko ich zbalíte niekde do tašky von, na návštevu alebo ich využijete aj doma. Zošitov je spolu 8 a každý rozvíja a precvičuje dieťa v niečom inom.

 

 

Ak hľadáte obsiahlejší pracovný zošit, ktorý by obsahoval rôzne úlohy precvičil viaceré detské znalosti, tak siahnite po zošite z edície Hádanky pre predškolákov. V ponuke máme tri, rozdelené podľa veku. Zošity obsahujú úlohy zamerané na matematiku, rozvoj reči, pozornosť, pamäť, myslenie, drobnú motoriku, základy čítania a na vedomosti o okolitom svete.

 

 

Ak by ste dieťatko chceli potešit nejakou hračkou, tak tu sú naše tipy pre budúcich škôlkarov. Na prvé učenie a precvičovanie čísel od 1 do 10 odporúčame puzzle Priraď čísla. Dieťatko musí priradiť správne číslo k prislúchajúcemu podkladovému dieliku. Pomôcť mu môže aj zrátanie zvieratiek na podklade alebo výrez, do ktorého číslo zapadne. Zo všetkých dielikov sa dá pospájať dlhý číselný rad.

 

 

V podobnom duchu máme puzzle aj na precvičovanie písmeniek a abecedy. Puzzle Priraď písmená. S hrou sa dá vyhrať rôznymi spôsobmi. Využívať čisto len 3D písmenká, skladať si jednoduché slová, priraďovať písmenká k podkladu, učiť sa písmenká písať, prstom prechádzať po obrysoch písmeniek, zoznamovať sa s anglickým jazykom.

 

 

Druhou edukatívnou pomôckou na učenie a precvičovanie písmeniek sú karty Abeceda Trocha Inak. Je jedinečná v tom, že pracuje na základe vizuálnej zhody tvaru písmena s ilustráciou. Zo zadnej strany je krátka, dobre zapamätateľná básnička. Karty sú tiež popisovateľné fixkami a deti si môžu rovno na karte precvičovať písanie. Vhodné sú fixky na tabuľu - tzv. tekuté kriedy.

 

 

Okrem vyššie spomínaných hier sa vám môže hodiť napríklad drevené puzzle geometrické tvary 12ks. Je pre menšie deti a precvičia si pri ňom tvary. Drevené puzzle abeceda a drevená hra Nasadzovanie čísla 0 - 9 a farby zas precvičí u dieťatka jednoduchou formou písmenká, čísla, aj počítanie. Ak chcete zvoliť niečo náročnejšie, tak odporúčame hru Učím sa hodiny.  

 

 

A pre väčších a možno už aj skúsených škôlkarov máme tiež pekný tip na darček. Drevený kalendár, kde si s deťmi môžete každý deň zaznačovať, aké je ročné obdobie, aký je dátum, čas, deň v týždni a aj to, aké je počasie.

 

 

A nezabudnite svojim nastupujúcim škôlkarikom zaobstarať papučky, ktoré im budú každý deň v škôlke robiť radosť. Takže musia byť nie len kvalitné a pohodlné, ale aj milé a pekné. My veľmi radi odporúčame obchodík Ježko Bežko, v ktorom nájdete ten najlepší výber topánočiek. A papučkový výber je ozaj pestrý :).