Rytmické hry a riekanky: kľúč rozvoja reči a myslenia u detí

Riekanky a rytmické hry nie sú len zábavou – sú dôležitým nástrojom pri rozvoji reči a myslenia detí. Prečo? Dozviete sa v článku.

Deti sa učia jazyk najlepšie hravou formou – a práve riekanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako im v tom pomôcť. Vďaka rytmu a opakovaniu sa deti učia nové slová, trénujú výslovnosť a zároveň si rozvíjajú sluchové vnímanie. Ako môžu tieto jednoduché veršíky podporiť ich vývin? Pozrime sa na to bližšie.

Rytmické hry a riekanky patria medzi najprirodzenejšie a najzábavnejšie spôsoby, ako podporiť vývin reči u detí. Deti už od narodenia reagujú na hlas svojich rodičov, jeho rytmus a melódiu. Reč ľudí má prirodzený rytmus, delí sa na slabiky, slová a vety, pričom každé slovo má svoj dôraz a melódiu. Riekanky, ktoré obsahujú opakovanie zvukov a pravidelné striedanie dôrazov, pomáhajú deťom lepšie pochopiť túto štruktúru. Rytmické hry, navyše, môžu podporiť schopnosť rozlišovať tieto zvuky v reči, čo môže byť výhodou pri osvojovaní čítania a písania malých školákov.



Pri počúvaní a opakovaní riekaniek si deti takisto rozširujú slovné tvary a učia sa nové gramatické tvary prirodzeným spôsobom. Zábavná forma pomáha deťom zapamätať si nové slová a tvary rýchlejšie a efektívnejšie. Okrem slovnej zásoby a gramatiky, si deti pri opakovaní riekaniek samozrejme precvičujú výslovnosť rôznych hlások a slovných spojení. Častokrát deti veľmi radi trénujú hlásky práve v básničkách a riekankách, lebo poznajú slová, ktoré nasledujú a opakujú sa, tým pádom si vedia dať lepší pozor, aby danú hlásku vyslovili správne.

Mnohé riekanky obsahujú jednoduché opakujúce slová (napr. kom, kom kominár...), ktoré sa deti rýchlo naučia a preto sa môžu sústrediť práve na výslovnosť. Zapamätanie si riekaniek a básničiek podporuje nielen rozvoj jazykových zručností, ale posilňuje aj pamäť a sústredenie. Krátke a jednoduché rýmované verše deti rýchlo pochopia a radi ich opakujú, čím si trénujú schopnosť učenia sa nových informácií. Mnohé riekanky sú spojené s pohybmi, tlieskaním či dupaním. Táto kombinácia slova a pohybu pomáha deťom koordinovať reč s fyzickou aktivitou a rozvíja ich hrubú aj jemnú motoriku. Navyše, deti sa tak učia rytmus nielen sluchom, ale aj telom.



Okrem veľmi známych a tradičných básničiek a riekaniek ako Žabiatko, Môj macík, Ťap ťap ťapušky, existuje aj množstvo nových a krásnych inšpirácií na riekanky. Veľmi pekné sú knihy Ivony Ďuričovej - Básničky z abecedy, Hádanky z abecedy, Zvieratká z abecedy). A v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na Albi čítanie, ktoré má takmer v každej knižke aj riekanky, ale takisto má špeciálne knižky s riekankami Uspávanky, Spievankovo....

Čo všetko teda pomáhajú riekanky a rytmické básne či hry rozvíjať? 
  • Slovnú zásobu
  • Gramatické tvary
  • Výslovnosť
  • Pamäť
  • Koordináciu a motoriku (pri pohybových riekankách)


Rytmické hry a riekanky sú určite viac než len zábava – sú veľmi prirodzeným nástrojom pri vývine reči a celkového kognitívneho rozvoja dieťaťa. Vďaka nim sa učenie jazyka stáva ľahkým, radostným a efektívnym procesom.