Cestovanie s bábätkom: 7 nevyhnutností na dovolenku bez stresu a plaču

Ponúkame vám tipy, ako zabaviť bábätko na cestách, či už cestujete len na malý výlet alebo na dovolenku autom či lietadlom. Tieto hračky musíte na cestu určite zabaliť.


Cestovanie s bábätkom môže byť úžasné dobrodružstvo, no zároveň aj skúška vašej trpezlivosti a vytrvalosti. Ak už máte nejaké výlety s vaším drobcom za sebou, viete, o čom hovoríme. Nie vždy ide všetko podľa plánu a niekedy sa aj to najpokojnejšie bábätko rozhodne počas cestovania nespolupracovať. Keď stále plače, cesty dokážu byť naozaj úmorné a do vašej cieľovej destinácie dorazíte vyčerpaní a podráždení. Ale verte, že všetko sa dá v pohode zvládnuť, ak ste dobre pripravení.  

Kľúčom k úspechu naozaj je dobrá príprava, a teda zbaliť si so sebou dostatočné množstvo hračiek a pomôcok, ktoré zabavia bábätko počas cesty aj pobytu na dovolenke. Pripravili sme pre váš zoznam 7 overených tipov, vďaka ktorým si cestovanie aj dovolenku užijete podľa vlastných predstáv.

1. Senzorické hračky

Tieto hračky skvele zabavia bábätko na dlhší čas a zároveň si bude rozvíjať jemnú motoriku. Vďaka rôznym textúram, zvukom a farbám si ich bábätko zamiluje a vydrží sa s nimi hrať aj hodinu.  


Senzorickú Vážku môžete zavesiť na rukoväť vajíčka, aby ju mal drobec pri cestovaní stále po ruke. Špirálu Lama viete zase prakticky umiestniť napríklad na cestovnú postieľku alebo kočík. Aktivity kocku Tiger môže bábätko hrýzť, triasť, hádzať, ťahať šnúrky, mačkať šuchotavé časti, no skrátka všetko, čo ho baví a dokáže sa tomu venovať dlhú chvíľu.

2. Hračky so zrkadielkom

Bábätká milujú zrkadielka, pretože v nich môžu sledovať svoj odraz a zároveň sa v nich stále niečo mení. Zrkadielko bude skvelým spoločníkom v aute, v lietadle, skrátka kdekoľvek. Je skvelé na rozvoj zraku, koordinácie oko-ruka aj jemnej motoriky.


Siahnite po menšej verzii v podobe Leňochoda z mäkulinkých materiálov, alebo zvoľte rovno tie, ktoré sú súčasťou hracieho pultu do auta, ktorý obsahuje aj iné aktivity a zabaví na dlhý čas. Uprednostníte motív zajačika alebo záhrady?

3. Hračky reagujúce na podnet

Tieto hračky budú bábätko baviť preto, že keď stlačí hračku, tlačidlo na nej alebo ňou zatrasie, stane sa niečo zábavné, napríklad sa rozsvieti svetlo, zahrá melódia alebo zazvoní zvonček. Tým si osvojí princíp príčiny a následku

Baby spinner môžete vďaka prísavkám upevniť na akýkoľvek hladký povrch, napríklad na okno auta, v reštaurácii na stôl alebo pultík detskej jedálenskej stoličky. Dieťatko ho môže roztáčať a bude ho veľmi baviť, že samo dokáže spôsobiť nejakú zmenu. 


S ergonimickým dizajnom hračiek dažďové korálky, farebné počítadlo alebo hrkálka gulička si okrem spomínaného princípu skvele potrénuje aj prvý úchop. Navyše sú všetky tieto hračky vyrobené z BIO plastu bezpečného, keď bude dieťatko skúmať hračky aj ústami.

Hrkálku Kľúčiky k autu môže bábätko skúmať rukami aj ústami, je vyrobená z bezpečného materiálu. Jeden z kľúčov má ovládač s tromi rôznymi zvukmi a svetielkom, ktoré budú stimulovať zrakové a sluchové zmysly bábätka.

4. Hryzátka

Najťažšia cesta na dovolenku môže byť práve vtedy, keď bábätko trápia zúbky a preto je uplakané. Uľavte mu od bolesti praktickým hryzátkom, ktoré vďaka svojmu tvaru a materiálu dokáže pomasírovať ďasienka. Silikónové hryzátko Leňochod tvoria farebné guľôčky na hryzenie, ktoré si bábätkom môže pohodlne a bezpečne hryzkať a masírovať si nimi ďasná. Hryzátko je doplnené dreveným krúžkom pre ľahké uchopenie a veľmi mäkkým plyšovým leňochodom na maznanie a stimuláciu. Od značky Les déglingos môžete vyberať kvalitné hračky s hryzátkami aj v rôznych iných motívoch.


Veľmi praktické a bezpečné hryzátka ponúka aj značka Natruba. Vyskúšajte hryzátko v tvare páva pre jednoduchý úchop alebo plameniaka, ktorý poslúži aj ako hračka do vody.

Siahnuť môžete aj po krásnej senzorickej hračke Krab so silikónovým hryzátkom, ktorá okrem úľavy od bolesti ponúkne drobcovi aj mnoho ďalších stimulov. Časť kraba má šuchotavú výplň pre rozvoj sluchu, látkové aplikácie zase pomáha rozvíjať hmat. Vďaka závesným krúžkom sa dajú obe časti hračky zavesiť napríklad na postieľku alebo kočík.

5. Zvukové knihy

Zvukové knihy sú ďalším skvelým spôsobom, ako zabaviť bábätko na cestách a zároveň ho aj zoznámite s novými slovami a zvukmi. Vyberte si zvukové knihy s veselými melódiami a pútavými obrázkami, ktoré bábätko zaujmú.


Pre najmenšie bábätká odporúčame zobrať zvukovú knižku Pri mori, v ktorej môže dieťatko počúvať zvuky mora a zvieratiek žijúcich pri mori. Okrem zvukov ho zaujmú aj blikajúce svetielka v knižke.

V knihe Počúvaj, kto to môže byť - Roztomilé zvieratká čakajú na drobca kamaráti na mnohých krásnych fotografiách, pričom niektorí z nich si môže dokonca pohladkať vďaka hmatovým prvkom a vypočuť si skutočné zvieracie zvuky.

Ak chcete bábätku predstaviť vážnu hudbu, odporúčame zvukovú knihu Moje první klasika, ktorá prehráva skladby od slávnych hudobných majstrov: Mozarta, Vivaldiho, Schuberta, Čajkovského a Paganiniho. A vedeli ste, že podľa niektorých štúdií počúvanie klasickej hudby môže pomôcť zlepšiť rozvoj mozgu u dojčiat a detí v ranom veku. Tento druh hudby môže podporiť aj spánok bábätka a pomôcť mu relaxovať, takže o dôvod viac, zabaliť túto knihu so sebou.

6. Šuchotavé a iné interaktívne knihy

Ďalším variantom, skôr pre menšie bábätká sú rôzne mäkké, látkové knižky, ktoré majú v sebe rôzne šuchotavé časti. Deti si radi knihy stískajú, krčia, ožužlávajú. Pre väčšie bábätká vyberajte knihy, ktoré už v sebe majú aj nejaké interakciu.


Látková knižka od Les Déglingos s plyšovým leňochod, okrem toho, že bábätko zabaví, bude zároveň aj rozvíjať jeho zmysly. Nájde na nej aj zrkadielko, štítky, šuštiace časti a veľa iných prvkov.

Pre najmenšieho drobčeka môžete vybrať aj leporelo z edície Baby´sVery First Soft Book od značky Wee Gallery.

Malú hmatovú knižku zo série Touch and Feel Books si bábätko môže vďaka rôznym textúram prezerať zároveň aj prstíkmi. Pokiaľ je už väčšie, tak siahnite po edícii Minipédia.

Pre väčšie bábätká odporúčame aj listovaciu mäkkú knižku s aktivitami Where is Joey, je interaktívna, bábätká zaujmú rôzne odklápacie a šuchotavé časti.

7. Snacky na cestu

Počas cestovania sa bábätko určite ozve, že je hladné. Majte preto po ruke dostatok zdravých a chutných snackov, napríklad ovocie, chrumky alebo detská výživa. Nezabudnite pribaliť aj lyžičku, aby ste ho mohli nakŕmiť, termosku s čajom alebo mliekom. Praktický na cestu je silikónový téglik na desiatu a podbradník, ktorý ochráni oblečenie bábätka pred ušpinením.


Keď sa naozaj dobre pripravíte, vôbec sa nemusíte báť vydať sa na cestu so svojím malým dobrodruhom. S touto výbavou bude mať vaše bábätko rovnakú radosť z cestovania ako vy!

Šťastnú cestu vám prajeme z BABYknihy!