5 tipov, ako sa s deťmi zabaviť vonku

Letné prázdniny sú už tu, preto sa treba rýchlo pripraviť na zábavu s deťmi vonku. Špeciálna pedagogička Katarína Herbríková vám prináša 5 skvelých tipov, ako stráviť čas s deťmi vonku aktívne a zábavne.

Letné prázdniny sú tu a nás čakajú dva mesiace, počas ktorých budeme väčšinu času tráviť s deťmi vonku. Najlepšie je, keď môžeme deti voľne pustiť na ihrisko, do parku, alebo ich vziať na výlet do lesa. Nie vždy je však všetko tak ideálne, ako si my, rodičia, predstavujeme. Občas potrebujeme deti zabaviť aj vonku.

Slovné hry počas prechádzky

Keď má naša prechádzka nejaký cieľ a vedie k nemu dlhšia cesta, môžete sa počas toho hrať rôzne slovné hry. Napríklad, vymýšľať slová, ktoré začínajú na nejaké písmenko. Alebo, každý dostane nejakú farbu a keď uvidí počas prechádzky niečo vo svojej farbe, tak to povie. Ďalšou slovnou hrou je napríklad slovný futbal. Jeden povie slovo, napríklad balón, úlohou ďalšieho je vymyslieť slovo, ktoré sa končí na posledné písmenko, v tomto prípade na písmenko n. Môžete s deťmi počítať, koľko rôznych druhov rastlín po ceste nájdete. Určite si nejaké slovo, ktoré keď niekto povie, všetci si musia ľahnúť na zem. Dospelí si zase môžu počítať, koľkokrát za prechádzku dostanú otázku, kedy tam už budeme?Hry s loptou

Okrem slovných hier sa samozrejme môžeme vybaviť aj nejakými outdoorovými hračkami. Loptové hry deti nie len zabavia, ale veľmi dobre potrénujú ich motoriku a koordináciu oka s rukou. Môžeme loptu hádzať do výšky a počítať, koľko trvá kým spadne na zem. Môžeme si loptu hádzať a počítať, koľkokrát sa nám ju podarí chytiť, kým nám spadne. Alebo si určíme nejaké tému, napríklad zvieratá a každý, kto chytí loptu, musí povedať nejaké zviera.

Hry s kriedami

My okrem lopty nosíme von aj kriedy. S kriedami si totižto vieme nakresliť rôzne dráhy na skákanie a tak si potrénovať hrubú motoriku. Ak sa vašim deťom zrovna nechce skákať, môžete si nakresliť zelený, hnedý a žltý kruh a do každého nosiť predmety danej farby. Alebo si môžete napísať tri písmenka a nosiť predmety, ktoré na dané písmenko začínajú. Ak si chcete len tak kresliť, môžete si zahrať aj hru hádaj, čo kreslím. Jeden kreslí a ostatní hádajú, čo to je.Outdoorové maľovanie

Ak vaše deti radi tvoria, nebojte sa vytiahnuť farby aj von. Môžete napríklad nazbierať kamene a pomaľovať ich. Alebo kreslite, čo práve vidíte. Skúste do vášho výtvoru zakomponovať aj rôzne prírodné materiály. Využite svoju kreativitu a vytvorte originálne obrázky.

Osvedčené bubliny

Veľmi dobre sa deti zabavia aj s bublifukmi. Malé bublifuky nám potrénujú náš dych, čo veľmi priaznivo vplýva na vývin reči. Vieme si však spraviť aj poriadne veľké bubliny, stačí si vybrať nejakú z týchto sád a zábava sa môže začať.

Verím, že sme vás inšpirovali a nejaký z našich tipov vyskúšate.