Prečo by sme mali deťom dovoliť zašpiniť sa? 


Myslíte si, že špinavé ruky a neporiadok znamenajú pohromu? Omyl! Práve “špinavá hra” je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete deťom dopriať.

Sliz na stole, piesok na podlahe, všade farby... Pre mnohých rodičov nočná mora, pre deti dokonalá príležitosť na rozvoj. Vyhrňte si rukávy a objavte, prečo sú sliz, kinetický piesok či farebná pena pokladom pre detsky rozvoj.

Špinavej hre tzv. “messy play” sa mnohí rodičia vyhýbajú ako čert kríža. Všade neporiadok, ruky od farieb, špinavé ruky a oblečenie, sliz na stole, piesok na podlahe a vy máte potrebu všetko pozametať a okúpať deti. Možno vám pri tejto predstave behá mráz po chrbte, ale pravda je taká, že špinavé hry sú jedny z najlepších, aké môžete deťom ponúknuť. Namiesto obávania sa neporiadku by ste sa mali pozrieť na to, čo všetko sa deti pri týchto aktivitách učia. 



Stimulácia zmyslov: farby, vône a dotyky

Keď sa dieťa ponorí do hry so slizom alebo pieskom, aktivuje si takmer všetky zmysly naraz. Tieto aktivity patria medzi senzorické hry, ktoré sú kľúčové pre rozvoj detského mozgu. Vďaka nim sa nervová sústava učí spracovávať rôzne podnety a prepájať ich do komplexných vnemov.
Stačí si všimnúť, koľko vnemov je zapojených. Hmat – keď dieťa stláča, mieša, rozotiera alebo formuje materiál. Zrak – farebné kombinácie, trblietky a meniace sa tvary. Vôňa – ovocné arómy, ktoré pridávajú hre nový rozmer. A hoci chuť testovať neodporúčame, :)  aj tu sa deti učia pravidlá, čo je a čo nie je na jedenie. Produkty od Tuban sú pre takéto objavovanie ako stvorené – stimulujú viacero zmyslov a ponúkajú deťom jedinečné hmatové a vizuálne skúsenosti.


Rozvoj jemnej motoriky: prstíky, ktoré sa pripravujú na písanie

Keď dieťa natiahne sliz, stlačí piesok medzi prstami alebo tvaruje penovú hmotu, ani netuší, že si práve precvičuje dôležité svaly. Každý takýto pohyb posilňuje drobné svaly v prstoch a rukách, ktoré budú neskôr potrebné pri držaní ceruzky a písaní. Mnohí rodičia si neuvedomujú, že jemná motorika sa nerozvíja len kreslením, ale práve takýmito hravými aktivitami, kde sa deti učia regulovať tlak a precíznosť pohybov. A čím viac ich trénujeme, tým jednoduchšie budú neskôr zvládať detaily pri písaní či viazaní šnúrok.


Experimentovanie: deti sa učia rozmýšľať logicky

Keď si predstavíte výskumníka v laboratóriu, možno vidíte niekoho, kto mieša chemikálie, sleduje reakcie a robí závery. Presne to isté robia aj deti, keď sa hrajú so slizom alebo pieskom. Čo sa stane, ak zmiešam dve farby? Ako rôzne materiály reagujú na tlak, miešanie, trhanie? Takéto experimentovanie rozvíja u deťoch logické myslenie a priestorovú predstavivosť.
Produkty od Tuban navyše podporujú aj kreativitu – keď si dieťa vymyslí vlastné tvary, vymodeluje niečo originálne alebo si samo vytvára „vedecký“ experiment, rozvíja si nielen myslenie, ale aj schopnosť samostatne riešiť problémy.




Rodičia, nebojte sa neporiadku

Naša rada? Nebojte sa špinavej zábavy. Nedovoľte, aby vás neporiadok vystrašil. Dovoľte deťom experimentovať s rôznymi látkami a materiálmi. Nielenže si pri tom užijú veľa zábavy, ale poskytnete im aj priestor na ďalší rozvoj. Neporiadok sa dá upratať, ale zážitky a schopnosti, ktoré pri týchto aktivitách deti nadobudnú, im zostanú navždy. Hraním sa s rôznymi materiálmi deti nielen relaxujú, ale hlavne sa učia, objavujú a pripravujú sa na dôležitejšie úlohy v budúcnosti.

Nechajte deti objavovať svet všetkými zmyslami – aj keď to znamená trochu neporiadku. Dôležité nie sú škvrny na tričku, ale iskričky zvedavosti v ich očiach. Trocha neporiadku za hodiny zábavy a učenia stojí. A kto vie? Možno si takúto špinavú zábavu nakoniec obľúbite aj vy.

* Tento článok sme pripravili v spolupráci s Patrycjou Nowak – predškolskou učiteľkou, mamou predškoláka, tvorkyňou blogu pre rodičov a autorkou návodov a kníh pre rodičov a audio rozprávok pre deti.