
Ešte raz, mami! Prečo deti milujú opakované čítanie tej istej knihy?
V knižnici kopa kníh a to naše dieťa nám stále nosí tú istú knihu. Ráno nám donesie knihu, počas dňa znova tú istú knihu, dokonca i večer... A po prečítaní, zaznie veta: ,,Ešte raz mami!“ Poznáte to?
Čítanie tej istej rozprávky alebo knihy. Znova a znova. Zväčša nás to už nebaví alebo sa obávame, či je toto správanie v poriadku. Áno, toto správanie je v poriadku a je v skutočnosti veľmi užitočné. Aké benefity prináša dieťaťu opakované čítanie tej istej rozprávky?
Opakované čítanie
1. Vedie k lepšiemu porozumeniu
Čím dieťaťu prečítame daný príbeh viackrát, tým lepšie a hlbšie porozumie dejovej línií. Opakovanie príbehu pomáha dieťaťu spracovať zložitejšie informácie, na ktoré potrebuje viac času. Zároveň, vďaka opakovaniu, pozná dieťa koniec rozprávky, vie predvídať čo sa stane i ako bude dej ďalej plynúť a to mu navodzuje pocit istoty a bezpečia, ktoré si spája s čítaním.
2. Vedie k rozvoju pamäte
Opakovaným čítaním si dieťa rozvíja pamäť. Podľa výskumov si dieťa zapamätá viac slov pri opakovanom čítaní toho istého príbehu, než keď sa dané slová vyskytujú v rôznych rozprávkach. Zároveň už vieme, že malé deti rýchlejšie zabúdajú a trvá im dlhšie, kým pochopia a zapamätajú si nové informácie. Opakovaným čítaním tých istých príbehov sa dieťa naučí viac slov rýchlejšie ako dieťa, ktoré dané slová počuje vo viacerých príbehoch s menším opakovaním. Aby sa táto pasívna slovná zásoba, ktorú si dieťa vytvorilo opakovaným čítaním, stala aktívnou (začalo ju používať v bežnej konverzácií), potrebuje dieťa dané slová počuť niekoľko desiatok krát. Opakované príbehy sú výborným zdrojom pre rozšírenie slovnej zásoby.
3. Vedie k rozvoju emocionálnej inteligencie
Príbehy a rozprávky sú skvelým zdrojom, vďaka ktorým môžu deti pochopiť svoje emócie, pomenovať a vyjadriť ich. Vďaka rozprávke sa môže dieťa stotožniť s vybranou postavou a pomocou nej môže prichádzať na to, ako riešiť problémy vo svojom emocionálnom svete. Je preto potrebné, aby sme sa ako rodičia zamerali na správny výber kníh do detskej knižnice.
Knihy podľa veku dieťatka
Pre deti okolo 2-3 rokov sú vhodné knihy s jednoduchým príbehom, ktoré odrážajú jeho každodenný život a prostredie okolo neho (Terka, Barborka, Kubkovia, Zuzanka...). V tomto veku je lepšie počkať, až bude dieťa dobre rozlišovať medzi realitou a fikciou a až potom mu ponúknime knihy s fantastickým obsahom.
Deti v období okolo 3-4 rokov stále obľubujú príbehy odrážajúce ich vlastný život, ale zároveň túžia po nových znalostiach (objavovanie nových emócií, neznáme situácie- nástup do škôlky, návšteva zubára, lekára, odchod na dovolenku, prázdniny u babky- tieto témy nájdu v knihách Terka a Kubko). V tomto veku môžeme dieťaťu ponúknuť i knihy s humorom.
Deti vo veku 4-5 rokov túžia pochopiť vonkajší svet. Neboja sa ponoriť do dlhších opisov s menším množstvom ilustrácií. V tomto veku majú deti chuť čítať skôr to, čo ich zaujíma, než niečo jednoduché (uprednostňujú encyklopédie: Preži život ako hovienko, sopka či panda). Taktiež obľubujú v knihách humor (Grinč, Špinuška).
Deťom od 5 rokov ponúknite hrubšie knihy delené na kapitoly. Nebojte sa menšieho množstva ilustrácií, detská fantázia si ich vrelo doplní. Nezabúdajte na básničky, encyklopédie, slovné hračky a knihy s humorom. Môžu to býť knihy Anna zo zeleného domu alebo Snehová sestra.
Malé dieťa túži po kontrole nad tým, čo sa okolo neho deje. Túži po tom, aby bol svet predvídateľný. Túži mať kontrolu nad sebou samým. Počas dňa zažíva množstvo nepredvídateľných situácií, čo u uňho zvyšuje napätie a stres. Práve opakovaným čítaním, kde dieťa pozná dejovú líniu, kde vie ako postavy zareagujú i ako sa príbeh skončí, cíti vnútorný pokoj, bezpečie a istotu. Je to kvôli tomu, že dej je predvídateľný (má ho pod „kontrolou“). Mozog mu vysiela signál, že svet je bezpečné miesto. Ono si daný príbeh spája s príjemnými pocitmi, čo vedie k tomu, že sa neustále siaha po tej istej knihe.
Ako môže rodič využiť opakované čítanie v rozvoji dieťaťa?
Keď siahnete po tej istej knihe, upriamte detskú pozornosť vždy na niečo nové. Môžete mu prečítať meno spisovateľa a jednoduchými slovami opísať, kto to je. Rovnako mu môžete prečítať meno ilustrátora a vysvetliť, čo sú ilustrácie. Zoznámte ho s pojmom obsah, kapitoly, čísla strán a ako sa v knihe orientovať. Na ďalší deň sa môžete zamerať viac na obrázky, iný deň na cudzie slová, frázy či metafory. Kedykoľvek príbeh zastavte a opýtajte sa dieťaťa, či vie čo dané slovo znamená alebo čo autor danou vetou myslel. Nechajte dieťa nech za vás dokončuje slová alebo celé vety. Pýtajte sa dieťaťa, čo bude ďalej nasledovať, ako sa postavy cítia, ako by zareagovalo dieťa, keby bolo danou postavou. Mnohé situácie v príbehoch sú výborným námetom pre diskusiu o morálnych hodnotách, vhodnom či nevhodnom správaní.
A to najdôležitejšie na záver:
Užívajte si daný moment s dieťaťom. Žite pre daný okamih a nenechajte sa ničím rušiť. Pritúľte si vaše dieťatko, pretože toto je moment, kedy posilňujete väzbu medzi vami! Čím je väzba silnejšia, tým je vaša snaha o výchovné usmernenie úspešnejšie.
Opakované čítanie rozprávok rozvíja u dieťaťa porozumenie, pamäť, zvyšuje slovnú zásobu, empatiu i emocionálnu inteligenciu. Dieťa pri opakovanom čítaní zažíva pocit istoty a bezpečia a to vďaka predvídaniu a poznaniu dejovej línie. Dieťaťu sa takéto čítanie spája s príjemnými pocitmi, relaxom a upokojením. Pamätajme, že nezáleží na tom koľko kníh dieťaťu prečítame, ale na tom, ako kvalitne príbehy dieťaťu podáme. Čítanie toho istého príbehu znova a znova má pre emocionálny a kognitívny vývoj dieťaťa omnoho väčší dosah ako množstvo prečítaných kníh.
Napíš komentár