Ako naučiť deti spoznávať farby

Zistite, ako môžete svojim deťom pomôcť spoznávať fascinujúci svet farieb. Viete kedy a ako s tým začať? Inšpirujte sa našimi radami a tipmi, ako začleniť farby do ich každodenného života, aby farby pre nich neboli len vizuálnym zážitkom, ale aj zábavnou súčasťou ich vzdelávania.

Farby sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Často ich používame v popisoch vecí, pomáhajú nám orientovať sa. Ich poznanie je u detí dôležitou schopnosťou, ktorá hovorí čo to o ich zrelosti. Všeobecne by malo dieťa poznať základné farby pred nástupom do škôlky, teda vo veku troch rokov.

Približne od 18 mesiaca začína dieťa rozpoznávať farby, tvary, povrchy a veľkosti. Od tohto obdobia môžeme na farbách pracovať systematickejšie, pomocou rôznych aktivít a hier. Proces poznávania farieb má však svoju postupnosť.                                                                                             

Najprv sa naučia farby rozlišovať 

Chápu, že jedna je žltá a druhá zase modrá. Vedia ich od seba odlíšiť, aj keď ich nevedia pomenovať.  To príde až neskôr, s rozvojom reči a jazyka. Na začiatku teda k sebe prirovnávajú rovnaké farby, až neskôr ich sami rozpoznávajú a pomenúvajú.

Kedy začať s farbami?

Pozorujte svoje dieťa a jeho záujem o farby. Môže to byť veľmi individuálne. Tak ako pri všetkom ostatnom, aj toto senzitívne obdobie má svoj špecifický čas a dieťa vám o ňom dá vedieť.

Ako začať?

Začnite s jednoduchými aktivitami a so základnými - primárnymi farbami. Vytvorte dieťaťu farebný košík s vecami jednej farby. Neskôr skúste spoločne v domácnosti nájsť všetko, čo je žlté, či modré. Takéto aktivity sú na prvú orientáciu v tejto téme najvhodnejšie.

Nasledovať by malo triedenie farieb

Pracujte s tým, čo doma nájdete. Použiť sa dá všetko, čo je farebné a máte to doma po ruke. Na nácvik a poznávanie farieb vám môžu poslúžiť farebné gombíky, plyšové guličky, vrchnáčiky z detských štiav, drevené koráliky, stavebnice, hračky, ktoré na to pôvodne nie sú určené, plastelína alebo aj mištičky od nej. Dbajte na pravidlo, čím jednoduchšie, tým lepšie. Používajte predmety rovnakej veľkosti a tvaru. Ak túto fázu deti zvládnu, môžeme pridať ďalšie zručnosti a prejsť na jednotlivé odtiene.  

Pomenúvanie farieb

Tento posledný krok, príde postupne s rozvojom reči. Tu viete výrazne pomôcť tým, ako s dieťatkom hovoríte. Popisujte jednotlivé predmety v bežných konverzáciách, situáciách, či pri čítaní. Tá lopta je červená, ide zelené autíčko, podaj mi žltú kocku a pod. V tomto období môžeme aktivity na rozlišovanie farieb spojiť aj s rozvojom iných zručností, napr. s rozvojom jemnej motoriky.

Aktivity zamerané na poznávanie farieb

Slúžia ako inšpirácia, čo všetko môžete deťom pripraviť doma sami. Použili sme naozaj bežné, jednoduché veci.

1. Farebné štipce: Úloha je kombinovaná s jemnou motorikou. Vytvorte akýkoľvek obrázok alebo len farebné kruhy. Dieťa umiestňuje štipec k políčku s príslušnou farbou.

2. Pom pom guličky: Na spodok obalu na vajíčka nakreslíme alebo nalepíme rôzne farebné kruhy, tak aby sme ku každej farbe mali plyšovú pom pom guličku rovnakej farby. Následne dieťa vkladá guličky na miesta príslušnej farby.

3. Hľadačka: Aktivita na vonku aj na doma. Spodok obalu od vajíčok zafarbíme rôznymi farbami. Dieťa hľadá doma alebo v prírode predmety, ktoré majú rovnakú farbu.

4. Farebné paličky: Opäť obal na vajíčka, tentokrát však otočený. Do vyrezaných otvorov vkladáme drevené paličky rovnakej farby.

5. Nájdi bodku: Na veľký papier nakreslíme fixkou bodky. Dieťatku pripravíme rovnaký počet vrchnáčikov zhodujúcich sa farieb.

 

Významnú úlohu v učení a poznávaní farieb hrajú knižky

Pri čítaní môžete pomenúvať veci, ktoré dieťa vidí, neskôr sa ho na dané farby opýtať. V tom vám pomôžu všetky bežné knihy, ktoré máte doma a nie sú na to primárne určené. Na trhu však nájdete aj knihy, ktoré sa na učenie a rozpoznávanie farieb zameriavajú a pomáhajú rodičom aj deťom ľahšie vstúpiť do sveta farieb.

 

U nás si môžete vybrať z týchto krásnych kníh o farbách:

MiniPÉDIA - Objavujeme svet! Farby

MiniPÉDIA Objavujeme svet hrou! Farby

Hľadaj medzi obrázkami - Farby a tvary

Otvor okienko – FARBY

 

Alebo v našom eshope nájdete aj tieto interaktívne zošity a knihy:

Moja prvá kniha farieb

Moje prvé farby a tvary Kúzelné čítanie Autorkou článku je Gabika Palai z blogu @tochceklud . Ďakujeme :)