Počas horúcich letných dní nie je nič lepšie ako príjemne sa osviežiť vo vode. Na Slovensku máme viacero prírodných kúpalísk, kde si môžete užiť príjemné chvíle s rodinkou. V článku vám dáme tipy na najkrajšie jazerá a vodné nádrže priamo v srdci krásnej prírody.   

Prírodné jazerá a vodné nádrže na západnom Slovensku

Nitrianske Rudno je obľúbenou rekreačnou destináciou vďaka širokým možnostiam vyžitia. Pobyt pri vode si môžete spríjemniť pri vodných športoch, napríklad na paddleboardoch alebo na vodných bicykloch. Vo fun zóne na vás čaká vodná trampolína, detská trampolína či virtuálna realita. Na multifunkčných ihriskách s umelým osvetlením si môžete zasa zahrať futbal, tenis alebo volejbal.

 

 Viac informácií nájdete na https://campingrudno.sk/

 

Rekreačný areál Zelená Voda sa nachádza 2km od Nového Mesta nad Váhom a poskytuje množstvo príležitostí na trávenie voľného času a oddych. Areál ponúka zrekonštruované a novovybudované športoviská, sociálne zariadenia či bufety. Blízke aj širšie okolie zase ponúka príjemné turistické prechádzky alebo cyklotrasy. V okolí sa nachádza tiež množstvo hradov a historických pamiatok, ktoré môžete s detičkami objavovať. Priamo na Zelenej vode si môžete tiež vyskúšať paddleboardy.


Viac informácií nájdete na https://zelenavoda.com/

 

Prírodné jazerá v okolí Bratislavy

V blízkosti nášho hlavného mesta sa nachádza viacero možností na príjemné kúpanieprírodných jazerách. Jednou z možností je azda najväčší areál Slnečné jazerá. Slnečné jazerá sú rozdelené na severnú, južnú a východnú zónu a svojim návštevníkom ponúkajú naozaj bohaté možnosti. Môžete si tu okrem plávaniačvachtania vo vode užiť aj paddleboard, vodné bicykle, vodnú trampolínu, čln alebo kajak. Okrem vodných aktivít tu na vás a vaše deti čaká tiež zábava pri plážovom volejbale, elektro trojkolky, minigolf, skákací hrad a rôzne ďalšie športové ihriská. Cena jednodňového vstupného do areálu sa momentálne pohybuje v rozmedzí od 2€ pre dieťa4€ pre dospelých.


Viac informácií nájdete na https://slnecnejazera.eu/

 

Ďalšiu možnosť na kúpanie sa v prírodnom jazere ponúka aj areál zdravia Zlaté piesky. Ak navštívite vy a vaše detičky tento športovo-rekreačný areál, môžete svoj voľný čas okrem kúpania stráviť v tenisových kluboch, na tenisových ihriskách s umelým osvetlením, na volejbalových ihriskách, pri streetballe, vyblázniť sa na vodnom tobogane, pri minigolfe či na detských ihriskách. Na svoje si tu prídu aj vášniví rybári. Cena jednodňového vstupného do areálu sa momentálne pohybuje vo výške 4€ na osobu.


Viac informácií nájdete na https://kupaliska.bratislava.sk/


Jazerá, ktoré sú voľne prístupné pre verejnosť a v lete sú naozaj vyhľadávané sú napríklad tiež Vajnorské jazerá. Tieto jazerá ležia v blízkosti Zlatých pieskov a tvoria ho dve umelé jazerá, na ktorých si môžete užiť napríklad zábavu na vodných bicykloch. Príjemným rekreačným miestom môže byť pre vás tiež Rusovské jazero, Veľký Draždiak alebo Štrkovisko Kuchajda. 

Môžeme povedať, že západné Slovensko je naozaj bohaté na miesta s prírodnými jazerami a vodnými nádržami. Medzi tie obľúbené patrí ešte napríklad aj vodná nádrž Sĺňava či vodná nádrž Duchonka.

 

Prírodné jazerá a vodné nádrže na strednom Slovensku


Viac informácií nájdete na https://www.visitliptov.sk/

 

Liptovská Mara je vodné dielo, ktoré vzniklo medzi RužomberkomLiptovským Mikulášom. Je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku a  ponúka široké možnosti pre vodné športy ako plávanie, člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch, rybolov či vyhliadkovú plavbu loďou. Liptovská Mara je prístupná na kúpanie z viacerých strán, na jej severnom brehu v bezprostrednej blízkosti vodnej hladiny vznikol autocamping Liptovský Trnovec a verejná pláž so zázemím (sociálne zariadenia, sprchy, bufety, športoviská). Autocamping ponúka okrem iného pre vaše detičky aj obrovskú kids zónu, kde sa môžu vyšantiť v bazéne s lodičkami, na trampolíne, v nafukovacom hrade či na aqua šmýkačkách. Na západnom brehu je vybudovaná Marína, v ktorej okrem iného kotvia lode a plachetnice a taktiež sa odtiaľto uskutočňujú vyhliadkové plavby loďou.

 

Viac informácií nájdete na https://maracamping.sk/

 

Štiavnické tajchy sú jazerá, ktoré boli vybudované pre potreby miestnych baní, no dnes ponúkajú lákavé kúpanie v nádhernom prírodnom prostredí okolia Banskej Štiavnice. V súčasnosti je využívaných 24 jazier a medzi tie najväčšie patria Richňavské jazerá. Ak obľubujete kúpanie sa v tichom prostredí bez ďalších atrakcií toto prostredie bude tou správnou voľbou pre váš rodinný oddych či dovolenku. 

Stredné Slovensko ponúka aj viacero menších zaujímavých miest s krásnym prostredím, kde sa môžete s vašimi detičkami osviežiť. Ideálnym miestom môže byť pre vás Hrabovská dolina s vodnou nádržou Hrabovo, priehrada Teplý vrch či malé jazierko s teplou vyvierajúcou vodou v obci Kalameny.

 

Prírodné jazerá a vodné nádrže na východnom Slovensku


Košický kraj sa pýši obrovskou vodnou plochou, ktorou je Zemplínska Šírava. Na jej severnom pobreží nájdete množstvo turisticko-rekreačných zariadení. K najznámejším strediskám cestovného ruchu patria HôrkaKalužaPaľkov a Kamenec. V týchto strediskách môžete využiť napríklad požičovne člnov, vodných bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží a windsurfingov. Jedna z najkrajších kamenistých pláží s kempom sa volá Anima a leží v stredisku Kamenec. Nájdete tam výborné jedlo, ale aj viaceré atrakcie pre vaše deti.

Viac informácií nájdete na https://sirava.sk/

 


Pýchou východného Slovenska je tiež Veľká Domaša. Na brehoch jazera sa nachádza až päť rekreačných stredísk, a to: Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Kelča a Vaľkov. Každé jedno stredisko ponúka možnosť ubytovania sa v hoteloch či stanovanie v kempingoch. Nájdete tu upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriská a tiež reštaurácie. Veľmi navštevovaná je nová umelá pláž v stredisku Nová Kelča. Breh tohto prírodného kúpaliska má trávnatý povrch s pozvoľným piesočným vstupom do vody, čo oceníte hlavne pri detičkách. Tie sa môžu vyblázniť okrem kúpania aj na detskom ihrisku.

Viac informácií nájdete na https://velkadomasa.sk/

Na východnom Slovensku môžete navštíviť ďalšie zaujímavé miesta, ako sú napríklad prírodné kúpalisko Makovica, Vinianske jazero, umelá vodná nádrž Pod Bukovcom či Levočská priehrada.

 

Veríme, že sa vám naše odporúčania páčili a objavili ste vďaka nim krásne miesta vhodné na osvieženie počas horúcich letných dní.

Tak hurá za zážitkami.