Cestovanie s batoľaťom: Ako zabaviť najmenších a užiť si cestu aj dovolenku

V tomto článku sme pre vás zhrnuli odskúšané rady a tipy, ako zabaviť najmenšie deti na cestách v aute alebo v lietadle, ale aj priamo na dovolenke.

Cestovanie s malými deťmi môže byť skúška ohňom pre rodičovské zručnosti. Tešíte sa na oddych a objavovanie nových miest, no zároveň máte v hlave aj obavy z dlhej cesty a možnej nudy vášho dieťaťa. Plač a frustrácia dokážu premeniť očakávaný relax na stresujúci zážitok.

Máme pre vás dobrú správu. S trochou plánovania a správnymi hračkami premeníte cestu na dobrodružstvo a všetci si dovolenku užijete. Dali sme dokopy odskúšané rady a tipy na hračky a aktivity, ktoré dokážu zabaviť batoľa na oveľa dlhšie ako len pár minút a udržať úroveň frustrácie na minime.

Hračky na cestu

Ideálnou hračkou do auta ale aj lietadla je activity board, ktorý si dieťatko len položí na kolená a o zábavu na dlhú chvíľu je postarané.

Activityboard Pastel najskôr osloví menšie deti motorickými prvkami, vďaka ktorým si rozvíja jemnú motoriku. Neskôr si s aktivity pultíkom opakujú si farby, tvary aj čísla od 1 do 12.


Na drevenom labyrinte s dopravnými prostriedkami deti pohybujú ako chcú, ale môžu ich tiež priraďovať k obrázku, ku ktorému patrí, napríklad hasičské auto k hasičskej stanici, sanitku k nemocnici či loď na vodu.

Malú, skladnú sadu navliekacích zvieratiek využijete hneď na 2 spôsoby. Počas cesty si dieťatko môže navliekať zvieratká na šnúrku pomocou bezpečnej drevenej ihly. Keď už budete na dovolenke, hračku môže používať ako balančnú hru a zvieratká ukladať na seba ako vežu, taktiež poslúžia na voľnú hru.

Malé hračky do ruky

Drobcovi určite nezabudnite zabaliť plyšáčika, aby sa mu na novom mieste ľahšie zaspávalo. Alebo hračku, ktorá svojou veľkosťou padne presne do detskej ručičky a bude ju môcť všade brať so sebou.


Praktickou hračkou na cesty sú plyšáky Flipetz. Sú to hračky 2v1, takže dieťatko sa s ňou zabaví dlhšie, najskôr sa zahrá so zeleninou alebo ovocím a po rozzipsovaní so zvieratkom. Navyše si pri narábaní so zipsom potrénuje jemnú motoriku.

Detičky, ktoré milujú plyšákov, budú baviť aj rodinky (mamička a bábätko) od Les Déglingos, ktoré sú vyrobené z toho najmäkšieho a najjemnejšieho plyšu. Siahnite po ružových koalách alebo modrých tučniačikoch.

Pre tých, čo majú radšej dopravné prostriedky, máme od značky Tolo malé lietadielko alebo vrtuľník. Vybrať si však môžete aj z mnohých druhov áut, všetky sú vyrobené z bezpečného BIO plastu vhodného pre najmenších.

Prvé kartové hry

Čo by to bolo za dovolenku, keby na nej chýbali karty. Značka Djeco ponúka kartové hry vhodné už pre najmenšie detičky. Hra Malé dvojice má pútavé ilustrácie, odolné kartičky a jednoduché pravidlá, takže si ju užijú detičky už od 2 rokov. Z rovnakej série je aj hra Malé rodiny.


 Trojročné detičky už môžu vyskúšať kartovú hru Prebíjaná, pri ktorej čím väčšie a silnejšie zviera má hráč na karte, tým má väčšiu šancu na výhru. 

Tvorenie na cesty

Tvorenie je aktivita, pri ktorej dokážu detičky stráviť naozaj veľa času a perfektne zabaví aj na cestách.

Skúste im teda pribaliť jedinečný blok so zamatovými omaľovánkami od Tookyland, ktorý si vezmú kamkoľvek. Tenká čierna zamatová vrstva pomáha deťom, aby sa držali kontúr obrázku a nepreťahovali. Fixy majú v zošite svoje pevné miesto, takže sa nestratia.


Omaľovánky sú obľúbené u všetkých detí, preto ich určite zabavíte Maxi omaľovánkou v rolke, ktorá má až 6 metrov, takže vám celkom určite vydrží po celú dovolenku. Stačí odrolovať kúsok z nej, odtrhnúť podľa perforovaného okraju a nalepiť na akýkoľvek hladký povrch. Deti ňou zabavíte v aute, lietadle, v reštaurácii, skrátka kdekoľvek.

Výborné sa zabavia aj so znovupoužiteľnými samolepkami oblečenia, ktoré lepia na postavičky detí. Zatvárateľná podložka je veľmi praktickým formátom na hranie a zároveň uschovanie samolepiek.

Zošity s nálepkami

Ďalšia činnosť, ktorá deti zabaví na dlhý čas je lepenie samolepiek. Najmenším detičkám sa budú páčiť Veľké samolepky pre malé ruky, pretože vďaka svojmu veľkému formátu sa im budú dobre odliepať a ľahko sa im bude s nimi manipulovať.

Rovnako vhodné pre najmenšie detské ručičky sú Zošity s obrázkami na dolepenie s rôznymi témami

Séria zošitov Malý zajačik je u detí obľúbená, lebo kombinuje lepenie nálepiek s jednoduchými úlohami prispôsobenými tým najmenším, navyše sú tieto zošity veľmi spratne a ľahké, ako stvorené na cestovanie.


Do čoho sa pobaliť

Už dvojročné deti sa potešia svojej vlastnej batožine, do ktorej si môžu pobaliť všetky svoje potrebné veci. :) Či už to bude vlastný veselý batoh, ktorý ich bude sprevádzať potom aj na každom výlete, alebo cestovná taška, ktorú si so sebou s radosťou kamkoľvek povezú.

Značka Les Déglingos má vo svojej ponuke krásne plyšové batôžky s motívom roztomilých zvieratiek, ktoré si zamiluje každý malý cestovateľ.

Ak sa rozhodnete pre značku Trixie, v ponuke nájdete v rovnakom dizajne aj pol litrové flašky, peračníky na cestu alebo praktické kozmetické taštičky.


Snacky na cesty

Jedna z najdôležitejších vecí, vďaka ktorej sa pri cestovaní vyhnete plaču a nervozite je, zabaliť na cestu obľúbené dobroty. Využite na to šikovného pomocníka v podobe termosky na jedlo, termofľaše alebo sady desiatových boxov v 3 rôznych veľkostiach s rozkošnými motívmi od Petit Jour.


Na zábavu pri vode

Ak pocestujete na miesto, kde budete mať možnosť stráviť nejaký čas pri vode, v bazéne, pri jazere, či pri mori, tak nezabudnite nahliadnuť do našej kategórie Kúpanie a prezrieť si novinky od holandskej značky Swim Essentials. Vyberte deťom koleso, rukávniky alebo vestičku na bezpečné šantenie vo vode. A nezabudnite na štýlové plavkypokrývku hlavy.

Prajeme vám krásnu dovolenku!