13 TOP logických hier pre deti 

Logické hry sú pre deti dôležité, lebo ich učia riešiť problémy, analyzovať situácie a vyvíjať stratégie. Okrem toho logické hry podporujú ich schopnosť koncentrácie, vytrvalosti a samostatného myslenia, čo sú kľúčové zručnosti potrebné nielen vo škole, ale aj v každodennom živote. Poradíme vám, ktoré hry im pomôžu rozvíjať tieto schopnosti najviac. 

Logické hry pre deti majú množstvo výhod a prínosov, ktoré im pomáhajú nielen zábavne tráviť voľný čas, ale aj sa efektívne učiť a rozvíjať svoj potenciál. Preto by ste mali zaradiť logické hry do ich domáceho prostredia a podporovať svoje deti v hraní a objavovaní. Ak neviete, aké logické hry dieťaťu vybrať, pripravili sme tento výber 13 najlepších. 


Skladanie podľa predlohy 

Ak hľadáte spôsob, ako rozvíjať detskú koncentráciu a jemnú motoriku, skladanie podľa predlohy je tou správnou voľbou. Môžete ho ponúknuť deťom už od 1 roku, tieto hry ich učia rozpoznávať tvary, farby a vzory.  

Vďaka rôznym stupňom obtiažnosti je aj stavebnica Logická hra  vhodná pre deti už od 12 mesiacov. Obsahuje 13 rôzne farebných a tvarovaných drevených kociek, z ktorých deti musia postaviť stavbu. V balení je 20 obojstranných predlohových kartičiek zoradených do 3 úrovní obtiažnosti, takže zaujme i väčšie deti. 

Drevená mozaika je hra, pri ktorej už trojročné deti vydržia celé hodiny. Na základe 30 predlôh skladajú mozaiky z geometrických tvarov, kreatívnejšie deti môžu stavať svoje vlastné výtvory bez predlohy. Okrem kreativity si s touto hrou trénujú jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka.  

Skladanie geometrických tvarov podľa predlohy deťom od cca 3 rokov ponúka aj Logická hra Tvary. V nej deti ukladajú jednotlivé dieliky na predtlačené mriežky tak, aby ani jedno políčko nezostalo voľné, alebo aby nič neprečnievalo.  


Hru, pri ktorej sa vkladajú malé farebné hríbiky do dierok na doske a tým sa vytára obrázok, si pamätáme ešte aj my, rodičia. Deti si pri nej natrénujú pozornosť na detaily, jemnú motoriku a vycibria si úchop. V hre Mozaika malá môžu vyskladať rôzne zvieratká podľa predlohy alebo popustiť uzdu vlastnej fantázii. Ponúknuť ju môžete dieťaťu okolo tretieho roku. 

V hre Crococroc bude úlohou detí nakŕmiť dreveného krokodíla farebnými žetónmi podľa poradia na kartičkách, pričom musia dávať pozor, aby boli žetóny v krokodílovom brušku podľa poradia ako na predlohe.  

Fantáziu, koordináciu oko-ruka a jemnú motoriku budú rozvíjať aj s  Magnetickým Tangramom, kde môžu vytvárať obrazce podľa 20 obrázkových predlôh. Táto hra je určená pre deti od cca 6 rokov. 

Dosková hra Cubissimo spočíva v skladaní kociek na hrací podklad. Cieľom je poskladať ich tak, aby vo výsledku vždy vznikla kocka. Kartičky so zadaním sú podľa náročnosti označené jednou až tromi hviezdičkami. Hru je vhodné začať hrať od cca 7 rokov a s tými najnáročnejšími predlohami si potrápia mozgové závity aj dospelí. 


Rozvíjanie priestorovej orientácie 

Priestorová orientácia je pre deti ako kľúč, ktorý otvára dvere ku chápaniu sveta okolo nich. Preto je dôležité, aby sme v nich schopnosť vnímať priestor a orientovať sa v ňom rozvíjali čo najviac.  

Hrou, učiacou priestorovú orientáciu, je aj Primotops z kolekcie zábavných edukačných hier Eduludo. Dieťatko v nej určuje polohu 5 zvieratiek a vyznačuje ju v mriežke príslušnými doštičkami. Riešenie si vie potom overiť na rubovej strane zadania. Vďaka tomu, že sú kartičky autokorekčné, dokáže pracovať aj samostatne. S touto hrou sa najviac zabavia deti vo veku 3-6 rokov.  

O rok neskôr, teda od 4 do 6 rokov sa deti môžu naučiť orientovať sa v priestore vďaka logickej hre Programmino. Budú tu vytvárať cestičku pre zvieratká, aby sa dostali do cieľa. Ich cieľom môže byť domček, ktorom bývajú alebo potrava, ktorú jedia.  

Zvieratkovskej téme je venovaná aj hra Topologix, v ktorej deti určujú polohu piatich zvieratiek vzhľadom na predmety na obrázku. Táto hra bude baviť deti tiež od cca 4 rokov. 


Učenie Matematiky 

Matematika je slovo, ktoré vyvoláva rôzne pocity, no s vhodnými hrami sa môže stať pre deti obľúbenou témou. Vyberte deťom také logické hry, s ktorými bude matematika zábavou a zároveň aj učebným nástrojom bez toho, aby si to deti uvedomovali. 

Drevená edukatívna hra Contigloo učí deti sčítavať a odčítať od 1 do 5, a predstaví im pojmy viac a menej. S takýmito jednoduchými počtami môžete prostredníctvom hry začať už u 3 ročných detí.  

Geoboard sa bežne využíva v matematike pre lepšie pochopenie rovinnej geometrie. Vďaka tejto hre sa už 3 ročné deti učia základné geometrické tvary a ako je možné ich spájať a vytvárať z nich obrázky. V druhom stupni obtiažnosti pre starších, už musia deti aj trochu počítať. S tými najťažšími obrázkami sa na Geoboarde zabavia aj dospelí. 


V Zábavnom počítaní deti zisťujú, aká dlhá magnetka padne na určité miesto. Učia sa základné počty, cvičia si jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a v neposlednom rade logické myslenie a trpezlivosť.  Aj s touto hrou môžu deti začať už v cca troch rokoch. 

Tak čo poviete, prečo by sa nedala využiť sila hier na podporu rozvoja detí? Logické hry dokážu stimulovať ich myslenie a rozvíjať dôležité schopnosti. Poďte na to spolu s nami!