11 overených tipov, ktoré zabavia deti od 3 rokov na cestách aj dovolenke

Spísali sme pre vás overené tipy na hračky a aktivity, ktoré deti od 3 rokov zaručene zabavia počas cestovania aj priamo na dovolenkovom pobyte. 


Cestovanie s malými deťmi môže byť poriadnou výzvou. Všetci veľmi dobre poznáme tie nekonečné hodiny v aute alebo lietadle, nudné čakanie a stále sa opakujúca otázka „Kedy tam už budeme?“. Deti sa rýchlo unudia a ak nemajú dostatočnú zábavu, môže sa cesta zmeniť na stresujúcu skúšku trpezlivosti. 


Preto sme pre vás spísali overené tipy na hračky a aktivity, ktoré deti zaručene zabavia počas cestovania aj priamo na dovolenkovom pobyte. Dobre pripravený rodič znamená spokojné dieťa a to zas znamená kľudnejšiu a príjemnejšiu dovolenku pre všetkých. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko môžete zbaliť do svojho batožiny, aby sa vaša dovolenka začala už na ceste.


1. Magnetické hry

Magnetické hry sú ideálne na cestovanie, pretože ich dieliky sa ľahko prichytia na herný povrch a tak sa nestrácajú. 


Magnetická hra Povolania značky Djeco, ktorá umožňuje deťom skladať rôzne postavičky podľa profesií, prichádza v praktickom úložnom boxe. Ten je zároveň aj obojstrannou podložkou na prikladanie drevených magnetiek. Magnetické sudoku Zvieratá na farme od TookyToy je zábavnou zjednodušenou verziou klasickej hry. Miesto číslic musia deti na predtlačené kartičky dopĺňať magnety so zvieratkami z farmy. Všetko je uzavreté v praktickej plechovke preto je Sudoku ideálna zábava pre deti na cesty.

Rovnako aj magnetická kniha Magnetické príbehy - Domáci miláčikovia je svojou veľkosťou perfektným výberom na akékoľvek dobrodružné cestovanie autom, lietadlom či vlakom. Jednoducho ju zbalíte do príručnej batožiny.

Magnetický tangram od TookyToy obsahuje 20 predlôh s obrázkami, ktoré deti tvoria prostredníctvom magnetiek geometrických tvarov. Postavia si motýlika, medvedíka alebo raketu a ďalšie. Všetko je uložené v praktickom cestovnom boxe. 


2. Aktivity zošity

Aktivity zošity, v ktorých každá stránka ponúka novú úlohu alebo výzvu, zabavia deti na dlhý čas. Navyše sú ľahké a kompaktné, takže ich môžete jednoducho zbaliť do príručnej tašky alebo batohu. 


Hravý a farebný pracovný zošit Farma - Skladaj a nalepuj s viac ako 100 samolepkami nabáda deti, aby rozpoznávali a správne priraďovali samolepky, čím dokončia obrázky z prostredia farmy. Aktivity zošity zo série Milujeme prírodu sú plné zaujímavých aktivít a nápadov pre všetkých milovníkov prírody, okrem zábavných aktivít obsahujú aj samolepky.


So samolepkovou knižkou Cestování Moje první samolepkování sa detičky zabavia s nálepkami a vydajú sa na cesty rôznymi vozidlami.


V samolepkovom zošite Dinosaury - Svet nálepiek deti nájdu viac ako 400 samolepiek a spoznajú všemožné druhy dinosaurov i geologických období, v ktorých žili.


Farebný a hravý zošit so samolepkami Rozdeľovanie a dopĺňanie - Zručnosti predškoláka obsahuje jednoduché aktivity a úlohy, pri ktorých si deti rozvíjajú predstavivosť, logické uvažovanie i základné matematické schopnosti.


3. Kreatívne zošity

Kreatívne zošity umožňujú deťom vyjadriť svoju fantáziu a tvorivosť, preto ich táto aktivita zabaví na dlhší čas. Navyše sú zošity ľahké, preto ich pohodlne zbalíte kamkoľvek.


Veľmi tématickým bude tvorenie Magickými fixkami Cestovanie od francúzskej značky Crea Lign z radu Jednoduché obrázky je vhodná už pre deti od 3 rokov. Obsahuje obrázky zvieratiek cestujúcich v dopraných prostriedkoch na vymaľovanie.Jedinečný blok so zamatovými omaľovánkami roztomilých zvieratiek od Tookyland si deti vezmú kamkoľvek. Blok je skladný s pevnými doskami a obsahuje 8 zmývateľných fixiek. 


Sada silikónových samolepiek Tookyland má rozkladací obojstranný podklad v podobe mesta a hárok 33 znovupoužiteľných samolepiek, ktoré môžu deti prelepovať v rámci mesta, ako chcú, alebo ich nalepiť k svojmu obrysu s anglickým pomenovaním daného obrázku.

Knižka Maľovanie vodou od Little Dutch s ilustrovanými stránkami je opakovane použiteľná. Vďaka krúžkovej väzbe z pevného kartónu drží otvorená na pohodlné maľovanie aj počas cestovania. Stačí naplniť fixku vodou a malý umelec môže odkrývať neviditeľné obrázky.


4. Detské tablety na kreslenie

Táto pomôcka je naozaj veľmi praktická na cesty, nemusíte baliť papiere, farbičky, fixky ani nič iné. Dieťa si kreslí na kresliacu dosku - tablet a potom obrázok jednoducho vymaže stlačením jedného tlačidla. 


Odporúčame Kúzelný tablet značky Buki, s ktorým sa deti naučia kresliť dopravné prostriedky krok za krokom podľa inštrukcií na kartičkách. Rovanko výborný detský tablet na kreslenie je aj magická tabuľka od Depesche. Tablet na písanie a kreslenie od Buki má okrem tlačidla na vymazanie aj prepínač na uzamknutie mazacieho tlačidla, čím sa zabráni náhodnému vymazaniu obrazovky. Okrem toho obrazovka reaguje na silu tlaku pera, takže môžu písať jemnejšie či hrubšie čiary v závislosti od tlaku.


5. Flipetz plyšové hračky

Praktickou hračkou na cesty sú Flipetz. Sú to hračky 2v1, takže dieťatko sa s ňou zabaví dlhšie, najskôr sa zahrá so zeleninou alebo ovocím a po rozzipsovaní so zvieratkom. Navyše mu plyšák bude robiť spoločnosť pri zaspávaní na novom mieste.
6. Knihy

S Albi Kúzelným čítaním, ktoré deti vzdeláva zábavným spôsobom prostredníctvom interaktívnych kníh, pracovných zošitov a elektronického pera, sa deti ponoria do fascinujúceho sveta slov a príbehov. Je to skvelá zábava nielen na cesty, ale aj priamo na dovolenke. Ak elektronické perá používajú obaja súrodenci, môžete k nim pripojiť slúchadlá, aby sa navzájom nerušili.


Pre škôlkárov odporúčame Škôlkarov kalendár, ktorým deti prevedú veselé sestričky mačičky Mici a Mňau. Na každý mesiac pripravili veselú tematickú pieseň a na jednej dvojstrane na deti čaká hra Mici a Mňau, nehnevaj sa!, obohatená o zábavné aktivity.


Ak chcete dieťa naučiť na dovolenke plávať, potom vám v batožine nesmie chýbať zábavná a pekne ilustrovaná knižka Hopko sa učí plávať. Príbeh pre malých plavcov o žabke, ktorá sa napriek počiatočným neúspechom nevzdala, zvládla všetky prekážky a nakoniec všetkých prekvapila.Kubko a jeho rodina sa vo štvrtom pokračovaní tejto obľúbenej knižky s názvom Kubko na prázdninách vyberú na prázdniny a zažijú tam nezabudnuteľné príhody. Pre deti od 3 rokov je určená aj zábavná knižka Dráček prdlavka, ktoré okrem poučného príbehu zabaví deti aj zvukovými efektami napodobňujúcimi prdenie draka :-).


7. Hudobné a rozprávkové CD

Na zabavenie detí počas cesty autom sú CD s detskými pesničkami alebo s audio knihami.


Najväčší pesničkový komplet obsahuje až 60 pesničiek spievajúcich deťmi a ich dospelými kamarátmi a tiež rovnaké množstvo ich karaoke verzií, aby si deti mohli zaspievať aj samé. 


Na dlhej ceste autom zabaví aj obľúbená večerníčková audio kniha, ktorá obsahuje plné verzie rozprávok ako ich deti poznajú z knižiek. Box obsahuje 27 rozprávok podľa predlôh kníh Danka a Janka, Maťko a Kubko, Psíček a Mačička.Obľúbené príbehy Macka Uška a jeho kamarátov sú nielen vtipné a pútavé, ale hlavne poučné pre detských poslucháčov. Tieto retro večerníčkové rozprávky iste potešia aj rodičov, ktorí na nich vyrastali. Rovnako kultovými sa stali aj príbehy o psíčkovi a mačičke, ktoré môžete deťom pustiť ako audio knihu.


Pupo a fazuľka je príbeh o priateľstve, odvahe a objavovaní krás sveta okolo nás. Ide o zábavnú a poučnú audio knihu pre deti, ktorá podporuje fantáziu a kreativitu. Nielen deti, ale aj dospelých zabaví príbeh, ktorý rozpráva o neposednej opici menom Škorica. Je plný veselých príhod, ktoré poukazujú na dôležitosť slušného správania. Príbeh plný napätia a ponaučení si deti môžu vypočuť na audioknihe Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej, alebo v dobrodružnom príbehu Štyria mačkatieri.


K počúvaniu audiokníh nezabudnite pribaliť aj roztomilé detské slúchadlá od Kidywolf.


8. Cestovná hľadačka

Ďalšou výbornou aktivitou na dlhé cesty, ktorá deti zaručene zabaví, je cestovná hľadačka, ktorú si môžete stiahnuť tu a vytlačiť. Potom si dieťa vymaľuje položky, ktoré sa nachádzajú na zozname. Raz totiž môže hľadať žlté, inokedy zelené auto. Následne si zoznamy zoberte so sebou na cestu a hľadačka môže začať. Dieťa cestou hľadá položky zo zoznamu. Ak sa v aute nachádza viac detí, z aktivity môžete vytvoriť aj súťaž. Vyhráva ten, kto prvý zbadá a odškrtne všetky položky na zozname. 9. Kartové hry

Aká by to bola dovolenka, keby ste si na nej nezahrali karty. Vybrali sme obľúbené kartové hry, ktoré sú vhodné pre škôlkárov. 


Kartovú hru Čierny Peter netreba nikomu zvlášť predstavovať, tá od značky Haba prichádza v praktickom cestovnom plechovom boxe. Ak pred klasickou verziou upredňostňujete trochu netradičnú, siahnite po hre Mistigri. Obe sú vhodné pre deti od 4 rokov.

Rovnako štvorročným deťom môžete pribaliť aj kartovú hru Roková kapela. V nej sa naučia, kto tvorí rockovú kapelu a môžu ju vytvoriť z vyložených kariet.Kvarteto Rodiny je zjednodušenou formou kvarteta, určeného pre škôlkárov. Taktiež môžete pribaliť kartovú hru Červená Čiapočka.

Veľmi obľúbenou kartovou hrou pre deti od 5 rokov je Batasaurus pre milovníkov pravekých veľjašterov. Pre predškolákov je určená aj hra Gorila.

10. Do čoho sa pobaliť

Už trojročné deti budú mať radosť zo svoje vlastnej batožiny, kde si môžu uschovať všetky svoje dôležité veci. 


V našej ponuke nájdete roztomilé detské batohy od značky Depesche, Petit Jour, Les Déglingos, od ktorej môžete vyberať aj cestovné tašky, alebo Trixie, v ktorej ponuke nájdete v rovnakom dizajne batohu aj pol litrové flašky alebo praktické kozmetické taštičky.
Nezabudnite zabaliť niečo chutné pod zub do praktických desiatových boxov a pitie do kvalitnej fľaše


11. Zábava pri vode

Pokiaľ sa na dovolenku vyberiete na miesto, kde sa budete môcť oddávať vodným radovánkam - či už v bazéne, pri jazere alebo na pobreží mora - nezabudnite si pozrieť ponuku v našej sekcií Kúpanie. Tu nájdete najnovšie produkty od známej holandskej značky Swim Essentials, ktoré im zabezpečia bezpečný pobyt vo vode. Krásnu dovolenku plnú nezabudnuteľných zážitkov vám praje tím z BABYknihy!