7 tipov, ako motivovať deti k skúmaniu vedy


Článok ponúka 7 jednoduchých tipov, ako motivovať deti k skúmaniu vedy už v útlom veku a nájdete tu aj odporúčania na zábavné experimenty. Nie je nič lepšie, ako vidieť deti nadšené z objavovania sveta okolo seba.


Zoznámenie detí s vedou už v útlom detstve im prináša celý rad zmysluplných zručností, ako je zvedavosť, riešenie problémov, chuť objavovať nové a schopnosť doťahovať veci do konca. Ako teda v dieťati rozviniete prebúdzajúcu sa vášeň pre vedu? Ponúkame vám 7 jednoduchých tipov.


1. Nechajte ich rozoberať veci

Stavanie býva zábavné a kreatívne. Rozoberanie niečoho je však rovnako poučné. Deti, ktoré majú možnosť rozobrať nejaký predmet, môžu vidieť, ako funguje a ako bol zostavený. Pravdepodobne si hovoríte, že nenecháte dieťa ničiť svoje hračky, ale rozoberanie hračiek je v skutočnosti znakom zvedavej vedeckej mysle. A to je niečo, čo treba podporovať. Nezabudnite však na dieťa vždy dozerať, keď niečo rozoberá, aby ste predišli zraneniam a úrazom.


2. Podporujte ich zvedavosť

Zvedavosť je kľúčom k objavom a deti majú prirodzenú túžbu objavovať nové veci a rozumieť, ako funguje svet. Neodrádzajte ich od kladenia otázok, aj keď sú niekedy trochu otravné alebo ťažko zodpovedateľné. Neponúkajte im hneď odpovede, ale nechajte ich, aby si ich našli sami. Podporujte ich kritické myslenie a kreativitu.




3. Spájajte vedu s hrou

Existuje mnoho zábavných hier a aktivít, ktoré učia deti o vedeckých konceptoch. Môžete sa spolu hrať na vedcov s vedeckými sadami, s ktorými môžu experimentovať, skúste robiť pokusy v kuchyni, alebo chodiť na prechádzky do prírody. Zaobstarajte im ďalekohľad a lupu a nechajte ich pozorovať rastliny a živočíchy.


4. Nezabúdajte na umenie

Umenie pomáha rozvíjať kreatívne myslenie a môže pomôcť deťom lepšie zvládnuť zložité činnosti. Práve kreatívne myslenie je dôležité pri hľadaní nových prístupov a riešení. Vedci musia myslieť mimo zabehnutých vzorcov, vidieť veci z iného uhlu pohľadu a spojiť zdanlivo nesúvisiace, aby objavili, vyvinuli niečo nové.




5. Zapíšte ich do STEAM krúžkov a táborov

STEAM je skratka pre vedu, technológie, inžinierstvo, umenie a matematiku (Science, Technologies, Engineering, Art and Mathematics). Porozhliadnite sa po krúžkoch alebo po denných letných táboroch, ktoré sú zamerané na tieto témy. Určite nájdete vo svojom okolí prírodovedný krúžok či IT tábor, v ktorom sa deti zoznámia s týmito odbormi prostredníctvom zábavných projektov a aktivít.


6. Hľadajte vedu v každodennom živote

Pomôžte deťom nájsť vedu v ich každodenných činnostiach, aktuálnych správach a v ich vlastnom tele. Naučte ich, že veda sa dotýka takmer každého aspektu života. Napríklad, ak sa vaše dieťa zotavilo z horúčky, diskutujte o tom, ako jeho telo bojovalo s chorobou. Keď príde búrka a udrie vonku blesk, vysvetlite im, čo tento jav spôsobuje... Ukážte im, že veda je všade okolo nás.




7. Buďte im vzorom

Deti sa učia najmä napodobňovaním dospelých. Buďte nadšení pre vedu. Deti vnímajú váš entuziazmus a sú ním ovplyvnené. Ak sa budete sami zaujímať o vedu a budete im ukazovať, že je to zábavné a vzrušujúce, s väčšou pravdepodobnosťou sa k nej priklonia aj ony.


V každom dieťati drieme malý vedec

Vedecké objavy nezačínajú v laboratóriach univerzít, ale v mysliach malých detí, ktoré sa pýtajú „prečo?“ a „ako?“. Aby sme podporili ich prirodzenú zvedavosť a rozvíjali v nich vášeň pre vedu, pridali sme do nášho portfólia novú značku Science for you. Vedecké sady tejto značky sú navrhnuté tak, aby deťom pomohli učiť sa o vede zábavným a interaktívnym spôsobom. Ponúkajú širokú škálu experimentov, ktoré rozvíjajú ich zvedavosť, kritické myslenie a zručnosti riešenia problémov.