5 mýtov o školskej zrelosti


Je dieťa pripravené na nástup do školy? V tomto článku vám povieme, ako to zistíte a dozviete sa, ktoré najčastejšie tvrdenia o školskej zrelosti sa nezakladajú na pravde.


Ak máte doma predškoláka, pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom školská zrelosť. Práve v predškolskom veku totiž zisťujeme, či je dieťa pripravené na školu. Naším cieľom je, aby dieťatko malo čo najlepší štart do školy. So školskou zrelosťou sa však spája aj množstvo mýtov, tak sa poďme pozrieť, ako je to naozaj.


1. Na testy školskej zrelosti by sme mali trénovať, aby ich dieťa spravilo čo najlepšie

Opak je však pravdou. My chceme zistiť aktuálnu úroveň dieťaťa, len vtedy budeme vedieť objektívne posúdiť, či je alebo nie je na školu pripravené. Určite však nič nepokazíte, ak si doma budete vypracovávať rôzne úlohy v pracovných zošitoch, ktoré rozvíjajú jeho schopnosti.



2. Rodič vie najlepšie posúdiť, či je dieťa pripravené na školu

Určite je pravda, že rodič si svoje dieťa pozná najlepšie. Na to však, aby sme vedeli posúdiť pripravenosť dieťaťa na školu, musíme vedieť, čím všetkým by mal predškolák disponovať, preto to nechajme radšej na odborníkov.


3. Ak chcem dieťa nechať opakovať predprimárne vzdelávanie, je to iba na mne

Na to, aby dieťa v šiestich rokoch nenastúpilo do školy, potrebujete doklad od pani psychologičky na základe testov školskej zrelosti. Pretože opakovanie predprimárneho vzdelávania je iba pre detičky, ktoré naozaj nie sú zrelé. Ak však už viete, že od septembra budete mať doma školáka, potešte ho novou školskou taškou či peračníkom.


4. Nevadí, že je dieťa teraz nezrelé, v prvom ročníku na tom popracujeme

Ako som už spomínala, naším cieľom je dieťaťu zabezpečiť čo najlepší štart do školy. Ak dáme do školy nepripravené dieťa, riskujeme to, že bude mať ťažkosti s učením a počiatočná radosť zo školy môže rýchlo vyprchať.


5. Dieťa už vie narátať do 100, určite nemôže byť nezrelé

Úroveň vedomostí je iba jedna stránka, ktorú u dieťaťa sledujeme. Zaujíma nás toho omnoho viac. Okrem iného aj emocionálna zrelosť. Pretože, ak chceme, aby dieťa svoje vedomosti vedelo využiť, musí sa v škole aj dobre cítiť. Matematiku však určite môžete ďalej rozvíjať napríklad pomocou spoločenských hier Contigloo, Zábavné počítanie alebo Geoboard. Inšpiráciu na najlepšie hry na rozvoj logického myslenia nájdete v článku 13 TOP logických hier pre deti.


Niekedy je naozaj náročné rozhodnúť sa, čo bude najlepšie pre naše dieťa. Verím však, že v spolupráci s odborníkmi na to ľahšie prídete.