Puzzle, ideálna hra pre rozvoj vášho dieťatka

V tomto článku sa ponoríme do fascinujúceho sveta puzzle a preskúmame, ako táto hra môže prispieť k rozvoju vášho dieťatka. Prezradíme vám, kedy môže dieťatko začať so skladaním puzzle, aké pozitíva skladačka prináša a ako vybrať tú správnu.

Všetci ich poznáme, máme doma, hrávame sa s nimi a krátime si nimi dlhé chvíle či rodinné večery. Reč je o puzzle! Tento druh zábavy nie je vo svete hier žiadnou novinkou a ľudia sa s puzzle zabávajú už od nepamäti. Puzzle sú jedna z mála hier, ktoré bavia všetky vekové kategórie od maličkých bábätiek až po dospelákov. Skladanie puzzle so sebou okrem zábavy prináša aj množstvo pozitívnych účinkov, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

puzzle

Okrem toho sa v článku dozviete, kedy je vhodné puzzle vašim detičkám predstaviť, rady a tipy ku samotnému skladaniu puzzle, aké typy puzzle poznáme a ktoré druhy puzzle sú vhodné pre určitý vek dieťatka. Tak čítajte ďalej! 


S puzzle možno začať už od jedného roka 

Ideálny čas na zoznámenie vášho drobčeka s puzzle je medzi jeho 12 a 18 mesiacom života. Je dôležité aby bolo dieťatko v tom čase schopné veci vedome uchopiť, použiť úchop medzi palcom a ukazovákom spolu s rotáciou, a tiež rozlíšiť a rozoznať rôzne tvary. Nezabúdajte, že záujem bábätka o žiadnu hru, ani o puzzle, sa nedá vynútiť a je treba dávka času a trpezlivosti.

  

V tomto veku si detičky vďaka puzzle trénujú jemné motorické zručnosti a zameriavajú sa na vnímanie tvarov. Je však dôležité poznamenať, že batoľatá sa môžu sústrediť na skladanie puzzle ešte len na krátky čas. Ako rodič mu teda môžete pomôcť napríklad tým, že bábätku na začiatku pred skladaním usporiadate dieliky.

 

Pozitíva skladania puzzle 

Puzzle sú nestarnúcim fenoménom už storočia a okrem zábavy a radosti prinášajú svojim milovníkom mnoho pozitívnych účinok.

  • Detičky si pri skladaní puzzle trénujú jemnú motoriku, zlepšujú si koordináciu oko-ruka a precvičujú koncentráciu a trpezlivosť.
  • Okrem toho sa učia riešiť problémy pomocou stratégie a štruktúry – skrz opakované triedenie puzzle dielikov. Puzzle hra tiež pomáha deťom lepšie rozlíšiť tvary a farby.
  • Je to super spôsob aj na zlepšenie koncentrácie a pamäte, hlavne krátkodobej.
  • Puzzle sú tiež mimoriadne prospešné ako cvičenie pre deti s poruchou pozornosti alebo hyperaktivitou.
  • Nemožno zabudnúť ani pocit úspechu a radosti nad poskladaným obrázkom. 


Puzzle majú radu pozitívnych účinok aj pre dospelých. Je to určite udržanie aktívnej mysle, spomalenie starnutia a prevenciu proti duševným chorobám.Stavanie puzzle je aj perfektný relax, odpočinok proti stresu a budovanie trpezlivosti. 


Vyberte si ten správny typ 

Z typov puzzle si vyberie každý! Rôzne materiály, obrázky, počty dielikov a stupne náročnosti robia z tejto hry zábavu pre všetkých. Vo všeobecnosti, ako deti starnú, stupeň obtiažnosti puzzle, ktoré zvládajú sa zvyšuje. Obtiažnosť je odvodená od rôznych faktorov - počet a veľkosť dielikov, úroveň detailov na obrázku, jeho farebná schéma a kvalita. Dôležitá je tiež veľkosť, tvar, hrúbka a pružnosť dielikov.

 

Naše triky, ktoré vám pomôžu pri skladaní

1. Vyberte vhodné miesto s hladkým povrchom a dostatočnou veľkosťou k hotovým puzzle.

2. Správne svetlo je rozptýlené tienidlom alebo nepriame denné.

3. Najprv vytrieďte a zložte okraje puzzle.

4. Zvyšok puzzle dielikov roztrieďte podľa farby a motívu.

5. Nezabudnite stále pracovať s predlohou.

6. Najprv zložte jednoduché časti obrazu, až neskôr tie zložitejšie.

Tak čo? Motivovali sme vás, aby ste s dieťatkom začali skladať puzzle? Vyberte si z našej ponuky a užite si spoločné chvíle plné zábavy a radosti.