Prečo čierna a biela pre najmenšie deti?

Čierna a biela – pre nás bežné farby, pre novorodencov však úplne fascinujúce! Zatiaľ čo sa ich svet len pomaly začína zaostrovať, práve tieto kontrastné farby dokážu upútať drobné očká a prebúdzať ich zvedavosť. Hoci bábätká farby spočiatku nevidia, čierno-biele vzory im ponúkajú prvé záblesky sveta, ktorý ich obklopuje. Prečo sú tieto jednoduché kombinácie tak neodolateľné pre novorodencov? Tajomstvo sa ukrýva v zázrakoch vývoja detského zraku.

Máte doma novorodenca a premýšľate, ako ho aspoň na pár minút denne zaujať niečím iným, ako mliečkom alebo hopsaním na rukách? Potom ste tu správne.

Možno ste si všimli, že veľa hračiek a kníh pre novorodencov je vytvorených v čierno-bielom dizajne. Nie je to náhoda! Keď sa narodí bábätko, jeho zrak ešte nie je úplne vyvinutý. Počas prvého roku života prejde zrak detí veľkým vývojom, a preto je dôležité vedieť, ako môžeme očká našich drobcov správne stimulovať.



1. mesiac:

V prvých týždňoch vidí bábätko svet veľmi rozmazane. Dokáže sa zamerať len na objekty, ktoré sú približne vo vzdialenosti 20-30 cm – čo je presne tá vzdialenosť, v ktorej vás vidí pri kŕmení alebo mojkaní. V tomto období je prítomné skotopické videnie, preto je zrak citlivý na nízku úroveň svetla a neumožňuje rozpoznávať farby. Z tohto dôvodu sú ideálne práve čierno-biele kontrasty.

2. až 3. mesiac:

Začínajú sa objavovať prvé známky fotopického videnia, ktorý nám umožňuje rozpoznávať farby. Vďaka tomu sa začína bábo viac zaujímať o predmety v jeho blízkosti, aj keď jeho zrak je ešte stále obmedzený na krátke vzdialenosti. Tieto prvé pokusy o sledovanie pohybu sú dôležité pre rozvoj jeho ďalších vizuálnych schopností.

4. až 6. mesiac:

V tomto období sa zrak dieťaťa ďalej výrazne vyvíja. Videnie sa stáva ostrejším a detailnejším, čo mu umožňuje lepšie sa orientovať vo svojom okolí. Je normálne, že do veku približne 6 mesiacov sa občas vyskytuje škúlenie a pohyby očí sú v istých momentoch nekoordinované. Oči sa postupne prispôsobujú na zaostrovanie na blízke a vzdialené objekty. 

7. až 12. mesiac:

Dieťatko sa už učí používať obe oči spoločne, aby vytvorilo ostrejší obraz okolitého sveta. Ak si všimnete, že jedno z očí naďalej škulí po 1. roku, je dôležité vyhľadať odborníka. V tomto období sa začínajú objavovať aj počiatky priestorového videnia, čo je schopnosť vnímať hĺbku a vzdialenosti. To je kľúčové pre jeho motorické schopnosti, kedy sa začína plaziť, objavovať svet a rodičom sa vtedy začína tá pravá zábava.




A prečo sú čierno-biele obrazy pre deti také dôležité?

  • Keďže tieto objekty sú v spektre, ktoré vedia rozlíšiť, takýto predmet ich prirodzene zaujme, výsledkom čoho je stimulácia zraku. Zároveň je to pre nich motivácia sa za danou hračkou obzrieť, otočiť a rovno tak trénovať aj motoriku.
  • Jednoduché čierno-biele vzory sú pre bábätká veľmi zaujímavé. Vďaka nim si lepšie osvojujú schopnosť rozpoznávať tvary a zlepšujú svoju schopnosť sústrediť sa na objekty.
  • Aj keď bábätká spočiatku nevidia farby, čierno-biele obrázky im pomáhajú pripravovať zrak na ďalší vývoj. Postupne sa ich schopnosť vnímať farby zlepšuje a čoskoro začnú reagovať na farebnejšie podnety.

Takže, ak svojmu drobcovi ponúkate čierno-biele knižky alebo hračky, viete, že tým robíte super vec pre jeho zdravý zrakový vývoj. Navyše, kontrastné obrazy sú pre deti naozaj fascinujúce – a čo je lepšie, než vidieť, ako vaše bábätko s radosťou objavuje svet?