Kedy deti potrebujú slnečné okuliare?

Letné dni lákajú malých aj veľkých nezbedníkov, aby trávili čo najviac času na slniečku. Užívajú si nekonečné hry s kamarátmi, pravidelne vyrážajú na dobrodružné výlety a objavujú nové zákutia. 
 
Nás, dospelákov, slnečné dni nabádajú k tomu, aby sme aj tým najmenším deťom nasadili slnečné okuliare. Detské očká sa však správajú inak ako tie naše. Ešte stále sa vyvíjajú, a preto platia určité pravidlá, na ktoré si musíme dávať pozor. Inak môžu slnečné okuliare narobiť viac neplechy ako úžitku. Poďme však po poriadku.

Škodlivé ultrafialové žiarenie

Slnečné okuliare chránia deti pred poletujúcimi nečistotami a peľmi, ale ich hlavnou funkciou je ochrana proti ultrafialovému žiareniu. Ide o neviditeľnú časť elektromagnetického žiarenia deliace sa na UVA, UVB a UVC. Posledný typ žiarenia takmer celé pohltí zemská atmosféra. 
 
Najväčšiu šarapatu narobia typy UVB, ktoré tiež z veľkej časti pohltí ozónová vrstva, ak sú však oči nechránené, môže spáliť či poškodiť očnú rohovku alebo spojivku a UVA, ktoré dopadne na Zem až v 90 - 99 % sile. Tento typ žiarenia prenikne rovno na sietnicu a môže mať za následok predčasný vznik šedého zákalu alebo degeneráciu makuly, ktorá môže spôsobiť až stratu zraku.


Ako nosiť detské slnečné okuliare

Dôležitým faktorom pri nosení slnečných okuliarov je aj to, že detská šošovka je v porovnaní s dospeláckou číra a oveľa priepustnejšia. Preto deti určite potrebujú slnečnú ochranu, no je potrebné nájsť ten správny spôsob.
 
Vývoj samotného zraku je veľmi citlivý a sám sa učí, ako sa prirodzene ochrániť pred slnečnými lúčmi. Detské oči si odmalička zvykajú na svetelné podmienky. Ak však dávate dieťaťu okuliare príliš často alebo sú príliš tmavé, môže nastať poškodenie tohto vývoja. Pre zrakové vnímanie a vývoj je dôležitá schopnosť svetelnej adaptácie. V prípade, že nie je dieťaťu umožnená, môže sa neskôr prejaviť svetloplachosť, ktorá so sebou prináša bolesti hlavy či nadmerné slzenie.
 
Slnečné okuliare, aj menším deťom, odporúčame nasadiť iba vtedy, ak sa pohybujete na priamom slniečku pri vode či na horách. Ak sa však dieťa primárne pohybuje v tieni, úplne mu postačí šiltovka alebo strieška z kočíka. Nemusíte preto používať okuliare vtedy, ak dieťa sedí v kočíku a nesvieti na neho priamo slnko. Rovnako nechajte okuliare doma aj počas šera a zamračeného počasia. 
 
Hlavným cieľom pri nosení slnečných okuliarov je, aby deti videli svet oboma očami čo najviac ostro a farebne. Preto vždy skontrolujte slnečné okuliare, či nemajú na sklách šmuhy alebo škrabance.




Letné dni prinášajú radosť z nekonečných hier a objavovania nových miest. Avšak, pri týchto aktivitách nesmieme zabúdať na ochranu detských očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Slnečné okuliare sú nevyhnutnou pomôckou, no nezabúdajme, ich používanie musí byť správne vyvážené. Týmto spôsobom zabezpečíme ochranu zraku a zároveň podporíme zdravý vývoj detských očí.