Imunita u detí 

Imunita je základným pilierom zdravia detí, najmä počas chladných mesiacov, keď na nás číhajú rôzne vírusy a baktérie. Ako môžeme podporiť obranyschopnosť našich najmenších prirodzenou cestou? Objavte praktické tipy a odporúčania, ktoré pomôžu vašim deťom zostať zdravými po celý rok.


Deti sú zvedavé, neustále objavujú svet a pritom sa stretávajú s množstvom výziev, ktoré testujú ich imunitný systém. Od prvých dní života je imunita ich štítom, ktorý ich chráni pred chorobami. V tomto článku sa pozrieme na to, ako imunita funguje, čo ju oslabuje a akými jednoduchými krokmi ju môžeme posilniť


Imunita

Chráni naše telo pred pôsobením vonkajších vplyvov-mikroorganizmov (baktérie, vírusy), ale aj alergénov alebo aj vnútorných vplyvov (nádorové procesy). Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva. Postupne sa tvoria jednotlivé zložky nešpecifickej aj špecifickej imunity, ktoré sa po narodení ďalej vyvíjajú. Nezrelosť imunitného systému u malých detí sa prejavuje zvýšenou frekvenciou infekcií, najmä ak sa dieťa nachádza v prostredí s vyšším výskytom mikroorganizmov (detský kolektív, často chorý starší súrodenec). 

Imunita sa u bábätka vyvíja už počas vnútromaternicového vývoja. Okolo 20. týždňa sa v krvi plodu objavujú bunky získanej imunity. Začína sa aktívny prenos protilátok cez placentu z krvi matky do krvi plodu. Matka, ktorá je zaočkovaná (čierny kašeľ, tetanus), dokáže svoje bábätko plne ochrániť počas prvých týždňov po pôrode. Následne je dôležité začať s povinným očkovaním, lebo novorodenci a dojčatá sú náchylnejší na vznik závažných ochorení.



Jednoznačne môžeme povedať, že ochrannú funkciu po pôrode má dojčenie bábätka. Materské mlieko obsahuje mnohé dôležité látky, ktoré zabezpečujú ochranu bábätka a zabezpečujú dozrievanie jeho imunitného systému, má vplyv na tvorbu prirodzenej črevnej mikroflóry, chráni pred vznikom infekčných ochorení a pravdepodobne aj pred vznikom autoimunitných a alergických ochorení. Podľa najnovších odporúčaní je optimálna dĺžka výlučného dojčenia 4-6. mesiacov, následne do stravy bábätka treba začať pridávať nemliečne príkrmy. V tomto období v tzv. imunologickom okne (od 17.-26. týždňa života) je ideálne stretnutie aj s potravinovými alergénmi (lepok, vajce, paradajka, ryba, orechy, ..). Predpokladá sa urýchlenie vývoja imunologickej tolerancie. Nástup chorobnosti je charakteristický pre 2 obdobia: 1. je okolo 5-6. mesiaca života, keď bábätko spotrebovalo protilátky získané od matky. Toto obdobie sa nazýva FYZIOLOGICKÁ HYPOGAMAGLOBULINÉMIA a 2. obdobie pri nástupe do kolektívu (jasle, škôlka). Tento nárast chorobnosti treba očakávať. Dieťa si vytvára imunitnú pamäť. Za normálny stav  u detí predškolského veku považujeme vznik 6-8 nekomplikovaných respiračných infekcií s dobrou odpoveďou na liečbu a ľahkým priebehom. V neskoršom období sa tento počet znižuje na 2-4 infekcie za rok.


Ako podporiť imunitu u dieťaťa?

So všetkým je dôležité začať pár mesiacov pred nástupom do kolektívu a všetko to berieme ako komplexný proces. Samozrejme najdôležitejšia je správna životospráva- pestrá strava s obmedzením jednoduchých cukrov a tukov, dostatok vlákniny a dostatočný pitný režim.

Taktiež nemôžeme zabudnúť na dostatočný spánok - kvalitný neprerušovaný spánok (3. ročné dieťa 12. hodín denne) ak má dieťa problémy zamerajme sa na minimalizovanie elektroniky TV, mobil, rušivých iných elementov. 

Pohybová aktivita na čerstvom vzduchu za každého počasia. Áno neexistuje zlé počasie, len zle oblečené dieťa. Možno si poviete, že banalita, ale dostatočná hygiena - umývanie rúk a hygiena nosa - naučiť dieťa správne smrkať nos je základ, výborné sú aj konvičkovanie a preplachovanie, pravidelné inhalovanie. Preventívne stačí 1x denne cca 10 minút, kľudne fyziologický roztok alebo Vincentku. 

Ak chcete začať dieťa otužovať, nemusíte ho hneď kúpať v ľadovej vode, ale myslí sa tým častejšie vetranie, pobyt v chladnejšom prostredí, či ľahšie obliekanie. Správne obliekanie je dôležité - vyhýbať sa poteniu- riziko nachladnutia

Zdravá domácnosť - zamerajte sa hlavne na izbu, kde spíte- primeraná teplota a vlhkosť v domácnosti, vetranie, nefajčiť eliminovať prašnosť a alergény

Zvlášť vypichnúť treba dostatočne dlhú REKONVALESCENCIU (poriadne zotavenie organizmu) po výskyte ochorenie, predčasný návrat do kolektívu je nevhodný, zároveň nedoliečené dieťa ohrozuje aj ostatné deti v kolektíve). 

Plus očkovanie a tam myslíme hlavne nepovinné - chrípka v rizikových obdobiach alebo rotavírusy. 

Čo sa týka prípravkov, určite to berte ako doplnenie tohto všetkého a nečakajte účinok za noc, je to komplexný doplnok k tomuto všetkému. Taktiež musíte prípravky brať pár mesiacov pred rizikovým obdobím (jeseň-zima, nástup do kolektívu). Za mňa sú ideálne skôr lipozomálne formy, ktoré sú 1-2 zložkové.



Prípravky na podporu imunity

  • Betaglukány - výrazný imunomodulačný účinok, protizápalový účinok, výhodné je spojenie s vitamínov C
  • Vitamíny: vitamín C- ideálne lipozomálna forma, u najmenších detí začína dávka na 50mg, postupne sa navyšuje na 150-200mg, vitamín D - zabezpečuje správny rast a vývoj kostí, ale podporuje aj imunitný systém, denná dávka je 400 IU
  • Minerály: zinok - má dokázaný účinok na fungovanie imunitného systému, odporúčaná dávka je 5-7mg
  • Probiotiká – zabezpečujú správne zloženie črevnej mikroflóry, dôležité je vyberať správne kmene Lactobacillus rhamnosus (LGG®)
  • Prípravky z echinacey, pelargónie či bazy (fytofarmaká) majú význam skôr pri akútnych infekciách dýchacieho systému.