Hra s otvoreným koncom

Čo je hra s otvoreným koncom?

Je to akákoľvek hra, ktorá nemá jasné pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať a žiadne správne riešenia. To, ako bude hra prebiehať je čisto na dieťati. Keď si napríklad vezme figúrku koňa môže sa s ním hrať na preteky, môže ho česať a kŕmiť alebo mu stavať stajňu. Hra má otvorený koniec, preto možností a dejové línie, ktoré môže dieťa vymyslieť sú nekonečné.

Odkedy sa deti tak hrajú?

Najčastejšie vo veku od 2 do 5 rokov. Vtedy často pomenovávajú, čo vidia vo svojich predstavách v rámci hry.


Aké sú jej benefity?

Rozvíja kreativitu. Tvorivé vyjadrenie zároveň pomáha deťom sa uvoľniť a zbaviť sa stresu. Podporuje sebadôveru, dieťa si uvedomuje, že jeho rozhodnutia majú nejaký zmysel. Neboja sa zlyhania, lebo neexistuje správne riešenie. Zlepšuje sociálne zručnosti, keďže neexistujú pravidlá ako danú hru hrať, deti si to, akým smerom sa bude hra uberať musia medzi sebou vydiskutovať. Čo zároveň zlepšuje ich komunikačné zručnosti a zvládanie emócií. V neposlednom rade hra rozvíja kritické myslenie.


Ako ju môžeme podporiť?

Tak, že dieťaťu nebudeme zasahovať do hry. Môžeme dieťa podporiť vhodnými hračkami, ktoré mu uložíme do poličky.

Ktoré hračky sú vhodné pre tento tip hry?

Sú to hračky, ktoré môžu byť čímkoľvek, a to čím budú určí dieťa. Sú to rôzne stavebnice, ako napríklad Magna-Tiles. Tu môže dieťa naozaj popustiť uzdu fantázií a stavebnica sa prispôsobí každej jeho predstave. Môže byť garáž, farma, vysoká veža, či šíre more. Je to len na dieťati, čo akurát potrebuje. Okrem stavebníc sú veľmi vhodné figúrky, ideálne ale také, ktoré nie sú súčasťou nejakej rozprávky. Ale rovnako tak to môže byť len kúsok látky, či piesok.

Čo nie je hra s otvoreným koncom?

Je to hra, ktorá má jasne stanovené pravidlá a cieľ hry. Pri hre sa očakáva konkrétny výsledok. Sú to napríklad puzzle, kde je cieľom poskladať obrázok.