Poznáte to - čítate Vy, manžel, babka s dedkom... Len najmenší a najdôležitejší člen rodiny sa knihám oblúkom vyhýba. Ako bábätko naučiť mať rado knihy? Dá sa to vôbec? Babyknihy.sk vám poradia ako na to!

 

Preplnený knižný trh

Detských kníh je na trhu naozaj neúrekom. Rodičia zmätene hľadajú pre svoje deti tie najlepšie kúsky, ktoré by ich mohli zaujať. Výsledok? Plná polica kníh, o ktoré však najmenší čitatelia nejavia záujem. Ako je to možné? Odpoveď je jednoduchá: nebavia ich! Veď aj vám sa určite niekedy stalo, že kniha, ktorá vás hneď na začiatku neoslovila, skončila položená prinajlepšom na nočnom stolíku. To isté platí aj u detí. Dobrá kniha musí hneď na začiatku upútať detskú pozornosť. Bábätko zoberie knihu do rúk a začne v nej listovať. Ak ho kniha „baví“, dieťa sa ku knihe opakovane a so záujmom vracia. A práve týmito vlastnosťami disponuje špeciálna kategória detských kníh, tzv. dotykové leporelá.

 

Hmatom k čítaniu kníh

Dotykové leporelá sú primárne zamerané na detský hmat. Práve rozvíjaním tohto zmyslu dokážu upútať pozornosť aj najmladších bábätiek. Dotykové leporelá v sebe totižto ukrývajú vystúpené textúry s plochami z rôznych materiálov ako koža, kartón, plyš, látka, guma, či srsť. Bábätká tak s údivom hladkajú imitáciu mäkkej srsti psíka či huňatej ovečky. Nemenej zaujímavé sú okienka, ktoré v sebe skrývajú množstvo prekvapení. Detské pršteky radi prechádzajú po výrezoch v leporele alebo poťahujú záložky či točia kolieskom a následne z knihy nečakane vyskočí zvieratko či ukrytá hračka. „Dotykové leporelá sú úžasné! Náš Lukáško ich objavil, keď mal len pol roka a odvtedy sa stali neodlučiteľnou súčasťou našich výletov. Dokonca vďaka nim zvládol aj dlhšiu cestu autom. Takže my na dotykové leporelá nedáme dopustiť,“ prezrádza mamička Laura.

 

Význam (nielen) dotykových kníh

Stretnutie dieťatka s knihou je veľmi dôležitým okamihom v jeho živote. Už „čítanie“ s trojmesačnými bábätkami má význam pri ich vývoji. Nie, nie, nepomýlili sme sa, naozaj už aj niekoľkomesačné bábätko prejavuje o knihy záujem. A čo knihy deťom prinášajú?

  • Rozvíjanie slovnej zásoby – niet pochýb, že knihy sú dôležitým nástrojom pri osvojovaní si nových slovíčok. Pri dotykových knihách to platí dvojnásobne. Dieťa si práve prostredníctvom hmatu spojí zobrazený predmet, ktorý mohlo pohladkať, so slovíčkom, ktoré znázorňuje.
  • Zlepšenie koordinácie ruka – oko – práve rozvoj jemnej motoriky je pri vývine bábätka veľmi dôležitý. A dotykové leporelá túto schopnosť dieťatka výrazne podporujú. Bábätko s radosťou hladká mäkké textúry alebo prechádza prštekmi po výrezoch. Túto schopnosť neskôr aktívne využije napríklad pri písaní.
  • Podnecujú záujem, zvedavosť a budujú fantáziu – len kniha, ktorá dieťa baví, mu prinesie nezabudnuteľný zážitok a chce ju čítať znova a znova.
  • Učia nové poznatky – vďaka knihám si deti osvojujú farby, tvary či základné matematické zručnosti.
  • Asociácie spájané s reálnym životom – dieťatko zistí, že keď v knihe otvorí dvierka na kuríne a za nimi bude schovaná sliepka, aj v reálnom živote spozná, ktoré zvieratko býva v kuríne.

Jazykový kód nie je dôležitý

Dotykové leporelá na Slovensku sú ešte len vo svojich začiatkoch. Naozaj kvalitných kníh s týmto zameraním je veľmi málo. V zahraničí je situácia opačná. Dotykové leporelá sú samozrejmou súčasťou každého kníhkupectva. Napríklad také anglické vydavateľstvo Usborne ponúka obrovský výber dotykových leporel rozdelených do rôznych vekových kategórií detí. Ich farebné leporelá so zvieratkami, ktoré si môžu čitatelia v knihe pohladkať, uchvátili deti na celom svete. Slovenské deti si ich môžu objednať na www.babyknihy.sk Text v knihách je síce v anglickom jazyku, ale pri tomto druhu literatúry na jazyku naozaj nezáleží. Cieľom dotykových kníh je sprístupniť deťom cestu ku knihám. Práve dotykové leporelá sú akýmsi prvým schodíkom do sveta detských kníh, ktoré keď dieťa zdolá, otvorí si dvere do lákavého sveta detskej literatúry.

 

Záver

Detská kniha učí deti myslieť, prepájať súvislosti, prežívať... Je dokázané, že deti, ktoré sa už od útleho veku stretávajú s knihami, sú vyrovnanejšie, inteligentnejšie a sebavedomejšie. No hádam najdôležitejším činiteľom pri stretnutí dieťaťa s knihou je mamina či ocinko. Pretože práve rodičia sú vzorom pre svoju ratolesť. Ak dieťa vidí, že rodič má kladný vzťah ku knihám, odrazí sa to i v jeho vzťahu k literatúre. Preto rodičia – čítajte deťom knihy, listujte v nich spoločne! Práve dotykové leporelá sú ideálnym prvým krokom k čítaniu vášho dieťatka. A aj tu platí, že menej je viac. Radšej mať doma 3 – 4 dotykové leporelá, ktoré zodpovedajú veku vášho dieťaťa ako 15 kníh, ktoré ho nezaujmú.