Čo vás čaká na prvej návšteve u logopéda?

Na čo by sa mal rodič a dieťa pripraviť pri prvej návštevy logopedickej ambulancie? Čo dieťaťu pred prvou návštevou povedať ? Kedy objednať dieťa k logopédovi?


Návšteva logopedickej ambulancie môže byť pre niektoré deti stresujúca. Napriek tomu, že nie je typické aby logopéd nosil „biely plášť“ často krát sa logopedické ambulancie nachádzajú v zdravotníckych strediskách a dieťaťu sa môže návšteva logopéda spojiť s návštevou iného doktora, ktorá nie je vždy bezbolestná. Preto je veľmi dôležité aby rodič dieťaťu vysvetlil, kto je logopéd, a čo sa na prvej návšteve u logopéda bude diať. A čo sa teda pri prvej návšteve u logopéda deje?




Na čo sa pripraviť

V prvom rade sa logopéd rozpráva s rodičom a získava tak anamnestické údaje o dieťati. Dieťa má zatiaľ čas si prostredie pozrieť, poprípade sa zahrať s nejakou hračkou.

Po získaní informácii o dieťati logopéd spravidla dieťa vyšetrí, najčastejšie tak, že dieťa o tom ani nevie. V rámci rôznych aktivít a hier logopéd zmapuje úrovne jazykových rovín, výslovnosť, motoriku artikulačných orgánov a pri predškolákoch aj úroveň fonologického uvedomovania. Zároveň logopéd navrhne terapeutický postup a rozhodne , na čom začnú spolu s rodičom a dieťaťom pracovať.


Trénujte aj doma

Pri logopedickej terapii je spolupráca rodiča s logopédom nevyhnutná. Do ambulancii sa dieťa dostane priemerne raz za mesiac (bohužiaľ, detí, ktoré potrebujú logopedickú intervenciu, je naozaj veľa) a preto na konci každej návštevy u logopéda rodič s dieťaťom dostanú úlohy, ktoré majú doma do nasledujúcej návštevy trénovať.




Dieťa nikdy nestrašte

Je dobré dieťaťu pred prvou návštevou povedať, prečo idú k logopédovi a čo tam dieťa bude robiť, ubezpečiť ho, že u logopéda nie je nič bolestivé a navnadiť ho na to, že sa tam určite aj zahrá.


Kedy je najvyšší čas?

Kedy je správny čas navštíviť logopéda je naozaj veľmi individuálne, pokiaľ však dieťa nevyslovuje správne viacero hlások určite by som nečakala s prvou návštevou logopéda až do predškolského ročníka. Predškolský ročník je približne 12 stretnutí u logopéda, pokiaľ sa nejaké stretnutie z nejakého dôvodu ešte zruší tak menej a to naozaj nepostačí ak je hlások viacej. Takisto ak sa u dieťaťa bude riešiť aj iná jazyková rovina nie len výslovnosť, ale tiež gramatika, slovná zásoba, tak predškolský ročník je naozaj neskorý termín.

V tomto prípade platí heslo: Radšej skôr ako neskôr!