Kýchanie, nádcha, kašeľ? Môže to byť alergia 

Alergia je rastúcim problémom u detí, ktorý si vyžaduje včasnú diagnostiku a správnu prevenciu. V tomto článku sa zameriame na príčiny, prejavy a spôsoby, ako ochrániť deti pred alergiami.

Prvé slnečné lúče, predĺžené dni, za oknom štebotanie vtáčikov, to všetko je typické pre prvé jarné dni, ale nie každý má rád príchod jari. Najmä rodičia alergických detí vedia, že pre ich domácnosť prichádza náročné obdobie. Vieme, že v aktuálnom období je bohužiaľ zaznamenaný enormný nárast alergických ochorení v našej spoločnosti. 


Čo to vlastne tá alergia je?

Alergia je najčastejšie chronické ochorenie u detí a bohužiaľ má stále rastúci trend. Úlohou nášho imunitného systému je chrániť naše telo a akonáhle sa v blízkosti objaví cudzia látky (alergén) začne proti nemu bojovať a tvoriť protilátky. Práve táto odpoveď vytvára negatívne prejavy ako je svrbenie, zápal, či začervenanie dýchacieho systému, kože a ďalších.



Prečo vzniká?

Alergia je multifaktoriálne ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku interakcie génov a vonkajšieho prostredia. Ak sú obaja rodičia alergici, u ich dieťaťa je riziko vzniku alergie až okolo 70% a ak sú rodičia zdraví aj tak stále má ich dieťa 5-15% šancu, že dostane alergiu, čo je naozaj vysoké číslo. 


Čo všetko patrí medzi alergény?

Najčastejší vyvolávatelia alergie sú prach, roztoče, peľ, niektoré potraviny, srsť zvierat a iné. 


Ako môžeme doma zistiť, že naše dieťa má prejavy alergie? 

U každého človeka môžu byť prejavy individuálne, ale stále platí, že sú príznaky, ktoré keď sa opakujú treba spozornieť a začať myslieť na možnú alergiu. Veľmi dôležité aspekty sú časový úsek - či príznaky vznikli okamžite po strete s alergénom alebo s odstupom času a taktiež ako dlho príznaky trvajú a či sa opakujú v rovnakom časovom období napr. vždy na začiatku jari. Ďalej závisí, aký konkrétny druh alergénu prejavy vyvoláva a taktiež, ktorý systém postihuje

Prvým prejavom alergie býva u malých detí atopický ekzém alebo príznaky zo strany gastrointestinálneho traktu, kde sa prejaví alergia na nejakú potravinu, najčastejšie je to alergia na bielkovinu kravského mlieka. Ak má dieťa pozitívnu rodinnú anamnézu a lieči sa na atopický ekzém, musíme počítať s rizikom, že v budúcnosti môže mať dieťa respiračnú alergiu. Avšak, približne u polovici detí ekzém v detskom veku vymizne a u ostatných sa vyvinie iné alergické ochorenie. 


Pri dýchacom systéme sú najčastejšie prejavy upchatý nos pri opuchu nosovej sliznice, vodnatý sekrét, kýchanie, neutíchajúci suchý záchvatovitý kašeľ, pískanie na hrudníku, sťažené dýchanie hlavne pri výdychu, bolesti hlavy. Bronchiálna astma je u malých detí ťažko odlíšiteľná od opakujúcich sa obštrukčných bronchitíd. Na podrobné vyšetrenie je dieťa pripravené až okolo 5. roku, dovtedy sa lekár zamierava na podrobnú anamnézu. Opakujúce sa obštrukčné bronchitídy vekom vymiznú, preto nie je správne tvrdenie u malých detí hneď, že majú astmu a budú ju mať počas celého života. Alergická rinitída sa nezriedka spája s alergickou konjuktivitídou. Oči bývajú začervenané, slzia a môže byť prítomný aj opuch.

Ak je postihnutá koža môžu sa objaviť známky začervenania a opuchu na istých partiách spojené aj s nepríjemným svrbením, taktiež prejavy žihľavky. Iné alergické prejavy, či už na lieky, hmyz sú u detí menej časté. Najťažším typom alergickej reakcie je anafylaktická reakcia, kde môže dôjsť až k ohrozeniu ľudského života. U detí k nej dochádza najmä pri potravinovej alergii - opatrnosť je potrebná pri zavádzaní prvých príkrmov. 


Čo robiť, ak mám podozrenie u dieťaťa na alergiu? 

Čo najskôr je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Následne sa budú realizovať potrebné vyšetrenia a dieťa bude odoslané k špecialistovi na doriešenie stavu. Na tomto vyšetrení je dieťa testované na jednotlivé najčastejšie alergény a ak sa u neho potvrdí citlivosť na niektorí z nich, následne je v rámci liečby a prevencie sa tomuto alergénu dôsledne vyhýbať. 




Ako preventívne môžem svoje dieťa pred alergiou chrániť?

Základ je vedieť aký alergén dieťaťu spôsobuje ťažkosti a následne sa striktne tomuto alergénu vyhýbať. Veľmi dôležité je dodržiavať aj čisté prostredie. Ak sú rodičia fajčiari ideálne by mali s týmto zlozvykom skončiť alebo ho nerealizovať v prostredí, kde sa nachádza aj dieťa. Taktiež je dôležité znižovať koncentráciu alergénov v ovzduší v domácnosti. Zamerajte sa na časté upratovanie so špeciálnymi prostriedkami - vysávanie, utieranie prachu. Ďalej na pranie používajte hypoalergénne pracie prostriedky. Treba myslieť aj na možný vznik plesní, preto udržujte vlhkosť v domácnosti okolo 40%. Čo sa týka častého vetrania, tak počas peľovej sezóny sa mu radšej vyhnite. Ideálne je do domácnosti zaobstarať vzduchotechniku

Čo sa týka preventívneho vylúčenia kontaktu so zvieratami, ďalej vynechanie určitých potravín z jedálnička bez adekvátneho dôvodu, či špeciálne diéty u tehotných žien tieto opatrenia sa neodporúčajú realizovať, nakoľko nemajú žiadne podložené dôkazy.

Keďže alergia je multifaktoriálne ochorenie ako som už vyššie spomínala, nevieme ovplyvniť jej vznik, ale vieme podstatne ovplyvniť jej priebeh a následný rozvoj. Pri včasnej diagnostike a dôslednej správnej liečbe, či už atopického ekzému alebo alergickej rinitídy, dodržiavaní životosprávy alergika a starania sa o domácnosť vieme zabrániť zhoršenému priebehu ochorenia a vzniku jeho komplikácii (prechodu do vzniku prieduškovej astmy). Sledujte príznaky, konzultujte ich s odborníkmi a neváhajte konať včas.