Ako zvládnuť horúčku u detí
Horúčka je jedným z najčastejších príznakov ochorení u detí a môže vyvolávať u rodičov veľký strach. Je dôležité si uvedomiť, že zvýšenie telesnej teploty je prirodzenou obrannou reakciou organizmu, ktorá pomáha aktivovať imunitný systém. V tomto článku sa dozviete, ako správne posúdiť stav svojho dieťaťa, kedy a aké lieky podávať, ako monitorovať teplotu a aké sú najefektívnejšie metódy na jej znižovanie. Poskytneme vám aj užitočné rady, ktoré vám pomôžu zabezpečiť komfort vášho dieťaťa počas ochorenia.
Najväčší strach rodiča je, keď je jeho dieťa choré a práve najčastejším príznakom ochorenia je horúčka. Toto je najčastejší problém, ktorý riešime práve aj v pediatrickej ambulancií.
Na začiatok je dôležité povedať, že samotné zvýšenie teploty je pre telo dobré. Áno aj keď sa Vám to nezdá, ale je to dôležitý fyziologický a obranný mechanizmus v organizme, pomáha v aktivácii imunitného systému a spomaľuje rast a delenie mikroorganizmov. Samozrejme pri dlhšom trvaní má aj nepriaznivý vplyv, tým že zaťažuje srdiečko a môže spôsobiť závažné kŕče z teploty a tomu musíme zabrániť, preto určite nie je správny spôsob, keď rodičia vôbec nechcú podávať medikamentóznu liečbu pri hodnotách, kedy je to už potrebné.
Povedzme si základné rozdelenie telesnej teploty a kedy je už potrebné zasiahnúť.
- NORMÁLNA telesná teplota je DO 37°C
- ZVÝŠENÁ telesná teplota je 37°C-38°C- tu nie je potrebné ešte podávanie liekov na zníženie teploty. V tomto momente je, ale dôležité dieťa pravidelne monitorovať a pri zvýšený teploty zakročiť, zabezpečiť kľudový režim, dostatočný pitný režim.
- HORÚČKA - teplota je nad 38,5°C, tu je potrebné zahájiť znižovanie teploty a to fyzikálne, kde máme viac možností- zábaly, sprcha vlažná,...alebo podanie medikametóznej liečby. Niekedy je potrebné obe metódy kombinovať.
Čo ja ako rodič potrebujem vedieť?
Najdôležitejšie je správne zhodnotenie stavu a zmeranie teploty. Máme rôzne merania teploty. Meranie v konečníku sa odporúča u najmenších detí. Toto meranie je veľmi presné. Dôležité je vždy NEZABUDNÚŤ odčítať 0,5°C. Najideálnejší teplomer je klasická rýchlobežka s ohybnou špičkou, ktorú kúpite v každej lekárni v hodnote cca do 10eur.
Starším deťom meriame teplotu pod pazuchou. Tu je dôležité správne umiestniť špičku teplomera, neodčítavame nič.
Čo sa týka BEZKONTAKTNÝCH TEPLOMEROV za mňa sú fajn na orientačné meranie napríklad v noci, aby sme si vedeli sledovať vývoj teploty. Dieťa nemusíme zakaždým zobudiť, čo je pri ochorení žiadúce, aby si oddýchlo. Vždy však odporúča, priemerne aspoň 3 merania. Meriame v strede čela, nikdy však nie, ak je čelo spotené, ak sa napríklad práve dieťa dokúpalo. Naozaj veľa faktorov dokáže ovplyvniť toto meranie. Ak sa Vám teplota nezdá určite premerajte aj iným teplomerom.
Podať správne lieky
Lieky podávame pri horúčke nad 38,5°C. Vždy podávame lieky podľa hmotnosti dieťaťa! Aj keď sa už o tom hovorí nie na všetkých liekov je uvádzané správne dávkovanie liekov, ideálne je sa poradiť s pediatrom a dávku prepočítať vzhľadom na aktuálnu váhu dieťaťa. Formu lieku (sirup, čapíky) volíme podľa veku a tolerancie Vášho dieťaťa. Odporúča sa však mať doma vždy viac foriem antipyretík, v závislosti od toho, aké príznaky dieťa má. (Ak dieťa zvracia preferujeme čapík, ak má hnačku sirupovú formu).
Čo robiť, ak dieťa nemá 38,5°C, ale má klinické príznaky (bolesť, plač, nekľud)?
Ak má dieťa dyskomfort, tak podávame liečbu aj skôr... Nezávisí to len od hodnoty teploty tela, ale celkových klinických príznakov. Nezabúdame, že cieľom liečby horúčky je zbavenie sa bolesti a ZLEPŠENIE KOMFORTU dieťaťa.
Kedy môžem fyzikálne chladiť?
Dieťa nemôžeme fyzikálne chladiť pokiaľ má studené končatiny a mramorovú kožu (centralizácia obehu), ďalej rozsiahle exantémové ochorenie a negativizmus dieťaťa.
Stále však treba myslieť nato, že fyzikálne chladenie realizujeme ako doplnkovú liečbu po podaní medikamentóznej liečby alebo pri jej slabom efekte, či neúspechu. Vždy však skontrolujme správne dávkovanie lieku a vstrebanie. (vylúčenie čapíka za krátky čas so stolicou, nízka dávka lieku vzhľadom na váhu).
Ako správne fyzikálne chladiť?
- Sprchovanie vlažnou vodou (20-25°C). Vždy realizujeme v smere od nôh smerom nahor. Dieťa ochladzujeme postupne, následne vodu necháme odpariť a dieťa zabalíme do osušky.
- Obmývanie tela vlažnou špongiou vo vaničke s vodou po dobu cca 10-30 minút. Voda by mala mať 29°C-34°C, pravidelne ju dopúšťame.
- Vlažné zábaly - uteráky sú namočené vo vode 22°C-25°C po dobu cca 10 minút. Opakujeme 2-3x po sebe. Prikladáme na veľké plochy- hrudník, brucho. Nikdy nie na koncové časti- ruky a nohy.
Načo pri liečbe nezabudnúť?
Pri liečbe horúčky nezabúdame ešte na ďalšie dôležité piliere ako je:
- Dostatočný príjem tekutín
- Príjem energie (ľahká strava, rýchle sacharidy...čaj, džús)
- Pokoj na lôžku (ak má dieťa zvýšenú teplotu nechodíme na prechádzky)
- Tenká prikrývka
- Vyzliecť prebytočné šatstvo (žiadne obliekanie, babušenie)
- Ak je dieťa spotené, ihneď výmena prádla za suché
- Neprekurujeme
- Vetranie miestnosti
A čo zlaté dobré ,,babské rady“?
Tak ja vždy hľadám zlatú strednú cestu a hovorím rodičom, že môžu si pomôcť aj prírodou, ale vždy ako doplnok pri adekvátnej liečbe ordinovanej lekárom.
Pri horúčke to platí ešte o to viac, keďže hrozí riziko vzniku febrilných kŕčov.
Podľa medicíny založenej na dôkazoch (EBM- evidence based medicine) nie je dokázaný žiadny účinok najznámejších babských rád- potieranie cibule na čelo, krájanie do ponožiek, či pri posteľ alebo dávanie zemiaku do ruky.
Prosím tieto veci môžete skúšať a realizovať, keď dieťaťu podáte adekvátnu dávku farmakologickej liečby ako liečbu doplnkovú.
Napíš Komentár