Ako zorganizovať lesnú hru

Pamätáte si na lesné hry z táborov? Pamätáte si na ten vzrušujúci pocit dobrodružstva, aký ste pri ich zdolávaní mali? Pocit, že ste veľký bádateľ a celý neznámy šíri svet stojí pred vami a čaká len na vás? Dobrodružstvo, napätie a zábava.

Vytvorte vašim deťom lesnú hru, zažívajte tieto pocity s nimi. Nemusíte byť táborový vedúci, aby ste túto úlohu zvládli. Deťom stačí naozaj málo. Chce to len pár informácií, inšpiráciu a dobrú prípravu.

Spýtali sme sa organizátorky outdoorových tréningov, ako na to:

1. Základom dobrej lesnej hry je MAPA. Mapa lesa, parku, miesta, kam chodíte, ktoré poznáte a kde sa bude dané dobrodružstvo odohrávať. Vytvorte deťom mapu, zaznačte tam základné orientačné body, všetko, čo sa vám zdalo zaujímavé a pridajte tam úlohy, ktoré má dieťa splniť. Nezabudnite pridať vysvetlivky.

Vytvorte vašim deťom lesnú hru, zažívajte tieto pocity s nimi.

My sme vytvorili mapu Lesného centra, kde pravidelne chodíme.

2. Použite outdoorové hračky. Ďalekohľad, kompas, lupu, spojte tieto veci s poznávaním lesa, so sledovaním prírody, s aktivitami, ktoré pre deti na jednotlivých stanovištiach pripravíte. Deti sa tak môžu naučiť veci, ktoré sa im v prírode zídu.

Použite outdoorové hračky, ďalekohľad, kompas, lupu a spojte tieto veci s poznávaním prírody.


3. Zvoľte primeraný počet a náročnosť úloh k veku a záujmom dieťaťa. Majte v zálohe viac aktivít, buďte prispôsobiví. Niektoré aktivity môžu deti zaujať viac iné menej. Vychádzajte z toho, čo vaše dieťa všeobecne zaujíma – logické úlohy, hádanky, sledovanie prírody, skákanie. Dramaturgia je veľmi dôležitá, nemusí byť zlá hra, len jej nevhodné zaradenie.

4. Variabilita úloh je základ najmä pri väčších skupinách a viacerých deťoch, ktoré zapojíte. V lesnej hre by nemali chýbať zmyslové, fyzické, vedomostné úlohy a tiež tie podporujúce komunikáciu, dôveru, spoluprácu.

5. Stanovte si pravidlá aj približný časový úsek hry, aby ste vedeli hru moderovať. Myslieť na podobné faktory sa oplatí najmä, ak sa hry zúčastní viac detí. Pred každou hrou primerane veku stručne zhrňte, aký je jej cieľ, a ako ho majú deti dosiahnuť. Spýtajte sa, či všetci rozumeli. Hru moderujte vy. Zoznam úloh majte na starosti vy, alebo ich zapíšte starším deťom rovno do mapy či na samostatný list.

6. Ak máte možnosť, jednotlivé stanovištia označte. Použiť môžete tabuľky s číslami alebo iné značky. Oplatí sa to najmä pri starších deťom, ktoré už nie je nutné hrou sprevádzať.

7. Zvoľte vhodné oblečenie, prispôsobte ho terénu a podmienkam. Nikto nechce byť okrikovaní za to, že sa zašpiní ale zamočí. Zvoľte alternatívu, ktorá toto  všetko vydrží alebo staršie oblečenie, ktorému neuškodí ani špina či nejaké natrhnutie.

Zvoľte vhodné oblečenie, prispôsobte ho terénu a podmienkam.

8. Buďte kreatívni. Všetko, čo v lese prirodzene nájdete, sa dá využiť na hru a aktivity. Šišky, konáre, potok, pne, stromy, kamienky, posedy, lavičky. Na začiatok vám tieto veci úplne postačia.

9. Hry je dobré nejako ukončiť. Po hre môžete urobiť zhrnutie, porozprávať sa o tom, čo deti zažili, čo sa im páčilo. Na reálnych školeniach stále prebieha reflexia, teda riadený proces hodnotenia aktivity. Aj v lesnej hre je dobré tak urobiť. Dochádza tak k spracovaniu zážitku.

Porozprávajte sa s deťmi, čo sa dialo, čo sa im páčilo, aký z toho majú pocit atď. Urobte si spolu lesný denník, nakreslite obrázok, vymyslite koláž z fotiek alebo deťom rozdajte medaily vytvorené z modelovacej hmoty. Všetky tieto aktivity viete následne robiť spoločne a stráviť tak ďalší kvalitný spoločný čas. Bude to krásna bodka za pekným dňom.

Buďte kreatívni. Všetko, čo v lese prirodzene nájdete, sa dá využiť na hru a aktivity.


Prinášame vám pre inšpiráciu konkrétne tipy na jednotlivé aktivity. Pomocou nich ľahko a za pár minút zostavíte vlastnú lesnú hru.

1. Preteky a ich obmeny: ako napr. závody vo vreci či závod rakov, čo sú klasické preteky, no netradičným spôsobom. Hráči pretekajú na štyroch, no sú otočení chrbtom k zemi a pozerajú hore, na oblohu. Pohybujú sa hlavou vpred. Môžeme skúsiť variáciu, nohami napred.

2. Rôzne kvízy: Na 1 papierik napíšeme 1 vlastnosť- charakteristiku zvieraťa (indícia). K jednému zvieraťu môžeme urobiť 5 indícií, vo väčších skupinách aj 10. Kartičky pomiešame, náhodne rozdelíme medzi deti. Ich úlohou je nájsť všetky charakteristiky zvieraťa a určiť o aké zviera ide. Príklad charakteristiky žaby: živím sa hmyzom, mám vlhkú kožu, mám 4 nohy, nestaráme sa o svoje mláďatá.

3. Rôzne štafety: Napr. stanovíme si krátku trasu, po ktorej majú hráči preniesť daný predmet z jedného miesta k ďalšiemu hráčovi. Klasická štafeta, no napr. bez použitia rúk.

4. Preťahovanie: Nebojte sa siahnuť aj po klasikách z vášho detstva napr. po takom preťahovaní sa. Dbajte na bezpečnosť, dobrý terén a zloženie jednotlivých skupín.

5. Skúmanie prírody spojené so zapisovaním, napr. čo počujem, vidím alebo hľadanie konkrétnych živočíchov, stromov, ktoré majú deti na vopred pripravenom zozname.

6. Zmyslové úlohy: Napr. do krabice urobíme diery na ruky. Vložíme do nej rôzne predmety z lesa: šišky, gaštany, žalude, kôru, parohy, kus kože, mach -hocičo, čo sa nachádza v lese. Deti na predmety nevidia, vopchajú do škatule ruky a hmatom majú zistiť, o aký predmet ide.  

7. Vytvorte deťom bezpečnú dráhu, na ktorej musia prekonávať prekážky. Liezť, šplhať, preskakovať, balansovať, plaziť sa, prechádzať po spadnutých stromoch... možností je nekonečne veľa.

Prinášame vám pre inšpiráciu konkrétne tipy na jednotlivé aktivity.


8. Hľadanie pokladu: pre náročnejších rodičov a väčšie deti tu máme aktivitu na orientáciu. Skryte poklad a vytvorte špeciálnu mapu, podľa ktorej sa k nemu deti dostanú. Aktivita môže byť súčasťou lesnej hry ale aj ako samostatná úloha. Môžete pridať indície a hádanky, ktoré musia deti na stanovištiach zvládnuť. Dobre sa v tejto úlohe dajú využiť aj outdoorové hračky ako kompas či ďalekohľad.

9. Pavučina: vytvorte medzi stromami zo špagátu pavučinu, na ktorú zavesíte zvonček. Deti ju majú preliezť bez toho, aby zvonček zazvonil.

10. Rôzne skoky: cez peň, do diaľky alebo dokonca cez potok. Náročnejší môžu pridať skok cez potok pomocou lana zavesenom na strome.

11. Stavanie prístrešku: Toto je krásna aktivita, pri ktorej sa deti zabavia ale aj niečo naučia. Nájdite v lese spadnuté konáre a postavte z nich prístrešok. S postupom ako na to vám pomôžu rôzne knihy o lese.

tavanie prístrešku je krásna aktivita, pri ktorej sa deti zabavia ale aj naučia.

12. Tvorba prírodných obrazov: ak máte chuť zaradiť aj umeleckú a tvorivú aktivitu, toto je presne pre vás. Pripravte si kartóny rovnakej veľkosti, na okrajoch urobte zárezy a pridajte gumičky. Tie budú slúžiť na uchopenie materiálu a pokladov, ktoré deti nájdu v lese. Môžeme pridať zoznam, čo všetko sa na obraze musí nachádzať, napr: 3 šišky, 2 vetvičky, suché spadnuté listy, 1 púpava a pod.

Ak máte chuť zaradiť aj umeleckú a tvorivú aktivitu, tvorba prírodných obrazov je presne pre vás.

13. Hádzanie rôznym materiálom: šiškami, palicami, kameňmi a tiež rôznymi spôsobmi: na cieľ, či do diaľky. Vráťme sa k tradičnému zhadzovaniu plechoviek alebo triafaniu do vedra či obruče alebo vyskúšajte niečo iné ako hádzanie vetvičky bosou nohou.

14. Aktivity zamerané na tímovú prácu ako napr. Nosiči vody: Skupina putuje púšťou. Jeden hráč už nemôže ďalej, zostáva ležať 20m od prameňa s vodou. Ostatní sa snažia vytvoriť improvizované nádoby z toho, čo nájdu v okolí a priniesť mu vodu z blízkeho potoka, aby ho zachránili. Môžeme to urobiť aj ako súťaž družstiev. Kto naplní vedro skôr alebo donesie viac vody za istý čas, vyhral.

15. Naháňačky inak: v ohraničenom priestore rozdajte skupinám stužky 2 farieb, ktoré si účastníci zastrčia za pás. Nasleduje 1min. naháňačka, pri ktorej musia deti brániť svoje stužky a uchmatnúť tie súperove. Dovolené sú iba uhýbanie sa a útek. Vyhráva družstvo, ktoré ukoristilo viac súperových stužiek.

16. Nočné hry: toto je špecifická a náročnejšia aktivita, no chceme, aby bola v zozname. Vyžaduje si viac príprav, zvolenie správnej trasy, dohľad dospelých apod., no chodenie po lese večer s baterkou sú momenty, ktoré si budú deti pamätať až do dospelosti.

Nezabúdajte na dôležitú výbavu do lesa, bez ktorej sa nezaobídete.


Skvelá výbava do lesa

Na každý výlet sa musíte primerane vybaviť, nenechajte preto nič na náhodu.


Všetky tieto informácie vám pomôžu pripraviť deťom nezabudnuteľné leto na chate, záhrade, či dovolenke. Veríme, že sa do toho dáte a vytvoríte deťom dobrodružstvo, na  ktoré budú ešte dlho spomínať. Spoločné zážitky sú totiž to najhodnotnejšie, čo môžeme vlastným deťom dať.


Opäť vám prinášame ďalšie tipy na aktivity s deťmi.