Ako pomôcť deťom s výslovnosťou: hry a aktivity, ktoré podporujú rečový vývoj

Už Platón povedal: „Nechajte deti učiť sa pomocou hry, nie donucovaním.“ Pri hre sa deti učia rýchlejšie a ľahšie a to platí aj pri rozvíjaní reči. Ako pomôcť deťom s výslovnosťou? Existuje veľa spôsobov ako sa dajú trénovať rečové schopnosti u detí.


Ak dieťa navštevuje logopedickú ambulanciu, určite dostáva úlohy na domáci tréning, ktoré majú s rodičom skúšať (napríklad: tréning trojslovných viet, akuzatív, hláska S na začiatku slova alebo hláska L vo vetách). Častokrát však deti nebaví sedieť za stolom a opakovať či tvoriť stále tie isté vety z papiera a vtedy je na rodičovi, ako tréning dieťaťu spríjemní. Tu je niekoľko typov ako sa to dá inak.


1. Pracovné zošity

Logopedické maľovanky pre deti, ktoré radi vymaľúvajú, obsahujú  sykavky a hlásky L, R, Ď, Ť, Ň pričom sú cvičenia logicky rozdelené. Najprv sa fixujú slová, potom vety, situačný obrázok a báseň. Hry s rečou je kniha, kde je okrem úloh pre deti aj rodičom vysvetlené, čo a ako trénovať s dieťaťom. Kniha obsahuje tréning sykaviek, L a R. 



2. Nalepovanie, pečiatkovanie, strihanie

Výborné aktivity na tréning jemnej motorikyvýslovnosti hlások. Napríklad s deťmi lepíme nálepky do pracovného zošita a trénujeme L na začiatku slova, kedy dieťa zakaždým povie: Lepím slona, Lepím mačku..... alebo ak fixujeme inú hlásku vyberieme nálepky, pečiatky, ktoré danú hlásku obsahujú a tvoríme. Dieťa pri tréningu môže cvičiť hlásku na pár slovách, ktoré vymyslíme pre danú aktivitu a tie opakovať - napríklad peČiatkujem (pri tréningu č v strede slova).


3. Albi čítanie

Výborné knihy s kúzelným perom na rozvíjanie aktívnej slovnej zásoby, porozumenia a takisto tvorby viet. Dieťa buď môže opakovať čo povie pero, alebo môže samé skúsiť pomenovať zviera, vec, činnosť v knižke a perom sa odkontrolovať. Existuje už veľmi veľa kníh od ALBI, dokonca aj priamo kniha s názvom Rozmotaj si jazýček, ktorá je úplne prispôsobená na precvičovanie jazykových rovín.



4. Knihy

Všetky obrázkové knihy bez textu rozvíjajú tvorbu viet na takej úrovni ako dieťa potrebuje. Jednoducho pomenujeme vec v knižke jedným slovom alebo ju opíšeme celou vetou, podľa toho, na akej úrovni reči sa naše dieťatko momentálne nachádza. Veľmi dobré sú knihy zo série Potulky jarou, letom, jeseňou či zimou, pretože ak knihu otvoríte aj každý deň, vždy v nej objavíte novú vec, ktorú sa dieťa môže naučiť pomenovať alebo ukázať. V knihe sa na každej strane rozvíja príbeh mnohých osôb, takže môžete spolu s dieťaťom sledovať dej jedného príbehu na všetkých stránkach knihy alebo naopak si pozrieť jednu stranu s mnohými príbehmi. Pútavo nakreslené knihy zaujmú deti pri učení viet, nových slov, alebo tiež pri ich správnom výbere aj výslovnosti.



Keď si  nájdete s vašim dieťaťom spôsob trénovania, ktorý ho baví, odporúčam ešte jedno pravidlo trénujeme, kým to dieťa baví a snažíme sa o pravidelnosť.

Prajeme veľa šťastia.