Ako podporiť sústredenie u detí

Podpora sústredenia detí je kľúčová pre ich úspech a rozvoj. V článku nájdete praktické tipy, ako zlepšiť ich schopnosť koncentrácie prostredníctvom zmysluplných aktivít, pohybu, oddychu a vhodného prostredia. Pomôžte deťom naplno využiť ich potenciál a dosiahnuť lepšie výsledky.

 

Ľudstvo ako také má problém so schopnosťou sústrediť sa a koncertovať sa. Táto téma je tak výrazná, že je čoraz častejšie obsahom rôznych kníh. Byť pohltený aktivitou, venovať jej pnú pozornosť s pocitom, že zastal čas, je dnes už luxus. V súčasnosti podľa autora knihy Dobehni svoj mozog vyprodukujeme za dva dni toľko digitálnej stopy, ako za celú históriu ľudstva do roku 2003. Záplave informácií nestačíme a naša schopnosť sústrediť sa zlyháva.

 

V dnešnom svete plnom rôznych podnetov a stimulácie môže byť pre deti náročné, udržať si pozornosť a sústrediť sa na úlohy, ktoré majú pred sebou. Schopnosť sústrediť sa je však kľúčová pre ich úspech v každodennom živote. Má významný vplyv na ich vzdelávanie, rozvoj kognitívnych schopností. Pomáha deťom lepšie zvládať stres a zlepšuje ich emocionálnu stabilitu.

Úspech v úlohách, ktoré vyžadujú sústredenie sa, posilňuje sebavedomie detí. Keď deti vidia, že dokážu dokončiť úlohy a dosiahnuť ciele, cítia sa kompetentné, sebavedomé a motivované do ďalšej činnosti. Sústredenie prispieva aj k zlepšeniu sociálnych zručností.


 

Sústredenie sa spája aj so vzdelávaním sa a tiež s akademickými výsledkami. Umožňuje deťom venovať plnú pozornosť učeniu, pochopiť a zapamätať si nové informácie a efektívne riešiť problémy.

 

Sústredenie sa teda zlepšuje celkovú kvalitu života a aj v montessori je dôležitou témou. Mária Montessori v knihe Absorbujúca myseľ povedala, že pre rozvoj dieťaťa je zásadné a najdôležitejšie sústredenie sa: „To dáva všetky základy jeho charakteru a spoločenskému správaniu sa“.

Dieťa však potrebuje zistiť, ako sa má sústrediť. Je to niečo, čo sa dieťa učí, čo sa vyvíja, čo musí dosiahnuť. K tomu potrebuje aktivity a prostredie, v ktorom sa môže udiať. Ako teda môžeme podporiť sústredenie sa detí?

 

Tu je niekoľko zásad, ktoré vám v tom môžu pomôcť:

1. Zmysluplné a motivujúce aktivity

Pozorujte dieťa a ponúkajte mu vhodné aktivity. Platí jednoduché, že ak má dieťa vlastnú vnútornú motiváciu a pravý záujem o aktivitu, bude sa jej aj venovať. Tak, že zabudne na vonkajší svet okolo.

·        Ponúkajte materiál na základe pozorovania dieťaťa

·        Aktivity majú odrážať jeho záujmy

·        Aktivity sú rôznorodé a bohaté

·        Dieťa je vnútorné motivované aktivitu dokončiť

·        Aktivity musia byť na hrane objavu: ani nie ťažké ani príliš ľahké

·        Dôležité je, že odrážajú vývojové obdobie dieťaťa, sú pre dieťa v jeho veku vhodné

Deti sa lepšie sústredia na úlohy, ktoré sú pre ne zaujímavé a zmysluplné. Snažte sa nájsť spôsoby, ako prepojiť učenie s ich záujmami a dennými aktivitami. Používanie rôznych metód, ako sú hry, praktické skúsenosti, pokusy, bežné činnosti alebo projekty, môže zvýšiť angažovanosť a motiváciu detí.

 


2. Práca rukami

Jednoduchým tipom, ktorým sa riadi aj montessori pedagogika, je poskytnúť deťom dostatok práce s rukami. Prostredníctvom nich sa totiž dieťa podľa Márie Montessori vyvíja. Pomocou rôznych jemno -motorických aktivít ale i toľko opomínanými a podceňovaných aktivít praktického života! Okrem koordinácie pohybov, budovania nezávislosti a ďalších vecí pomáhajú deťom so sústredením sa. Mária Montessori to popísala takto: „Aj tie najjednoduchšie cvičenia praktického života privedú zblúdila duše spať na pevnú pôdu práce“. Deti prídu do styku s realitou a ich činnosť má zrazu jasný cieľ. Práca rukami im pomáha sústrediť sa na konkrétnu činnosť a jej dokončenie, dáva im význam a zmysel, vidia výsledok svojej práce. Jednoduchá rada teda znie: „Zapojte deti viac do bežných každodenných činností v domácnosti“.

 

3. Pohyb

Fyzická aktivita je dôležitá pre celkový rozvoj dieťaťa a tiež pre zlepšenie sústredenia sa. Pohyb pomáha znížiť stres, zlepšuje náladu a podporuje kognitívne funkcie. V knihe Dobehni svoj mozog autor popisuje výskumy, ktoré dokazujú, že už aj krátka pravidelná aktivita výrazne zlepšuje schopnosť sústredenia sa a ďalšie kognitívne funkcie detí. Zahrňte teda do denného programu čas na šport, prechádzky alebo aktívne hry na dvore. Najlepšie výsledky v testoch dosiahli deti, ktoré boli aktívne aspoň 40 min denne. Účinok je samozrejme najvýraznejší pri pravidelnej aktivite.

 

4. Oddych

Unavené dieťa sa bude sústrediť len ťažko. Pri dlhšom učení, alebo po náročnom dni je dôležitý oddych a prestávky. Krátke, ale časté prestávky pomáhajú deťom udržať si pozornosť a znižujú únavu. Ideálne by bolo, ak by po 20-30 minútach učenia sa, nasledovala 5-10 minútová prestávka na oddych alebo krátku fyzickú aktivitu. Dôležité je tiež zabezpečiť dostatok spánku, pretože únava a zlý spánok môžu výrazne ovplyvniť celkovú schopnosť sústrediť sa.

 

5. Tiché a podnetné prostredie

Prostredie, v ktorom sa deti nachádzajú, by malo byť pokojné a bez rušivých vplyvov. To platí pri škole ale tiež doma. Zabezpečte, aby mali deti k dispozícii tiché miesto na učenie, kde ich nebudú rušiť hlučné zvuky alebo obrazovky. Pomôže aj jasné, prehľadné a zorganizované usporiadanie miestnosti, v ktorej fungujú, aby deti zbytočne nič nerozptyľovalo. Poriadok v prostredí, v ktorom žijú, vplýva aj na pokoj v duši a schopnosť venovať sa istej činnosti. Pokúsme sa nezahlcovať deti nadmernými podnetmi, krikľavým prostredím, hlukom, blikajúcimi hračkami, množstvom vecí v ich bezprostrednom okolí.

 

6. Nevyrušujme ich

Dôležitým bodom je, že ak je dieťa už sústredené, stiahneme sa a nevyrušujeme ho. Niekedy sme prekážkou vo vývoji dieťaťa práve my dospelí. Dospelý má slúžiť aj ako strážca sústredenia sa, nie jeho rušiteľ. Porozmýšľajte nad tým, či vyrušenie dieťaťa zo sústredenej aktivity je naozaj nutné. Či je otázka, ktorú mu chcete položiť naozaj potrebná, či je zmena činnosti, ktorú robí nevyhnutná. Zastavte sa na pár sekúnd pred tým, než ho oslovíte či od neho budete niečo žiadať. Možno to naozaj nie je podstatné práve v tejto chvíli, možno to môže chvíľu ešte počkať.

 

Podpora sústredenia sa detí je dôležitou súčasťou ich rozvoja a úspechu. Veríme, že sa vám v tomto období začínajúceho školského roka tieto tipy zišli. S pravidelným režimom, fyzickou aktivitou, vhodným prostredím a zmysluplnými úlohami naozaj môžeme deťom pomôcť zlepšiť ich schopnosť sústrediť sa a dosiahnuť lepšie výsledky vo všetkých oblastiach ich života, naplno využiť ich potenciál a dosiahnuť ich ciele.