Ako motorika ovplyvňuje vývin reči u detí


Tento článok objasňuje, ako tréning hrubej a jemnej motoriky môže pozitívne vplývať na vývin reči u detí, a ponúka tipy na rôzne motorické aktivity.


Hrubá motorika, jemná motorika a reč. Na prvý pohľad to môže vyzerať tak, že tieto tri pojmy spolu nijako nesúvisia. Avšak opak je pravdou. Reč sa s hrubou a jemnou motorikou vzájomne ovplyvňujú od narodenia. Motorika ako taká sa rozvíja od hrubých menej koordinovaných pohybov až po tie najjemnejšie pohyby artikulačných orgánov, takzvanú oromotoriku. Medzi týmito oblasťami je priamy súvis a prepojenia v mozgových oblastiach a preto pri trénovaní jednej oblasti zároveň pozitívne ovplyvňujeme aj druhú.




Po narodení dieťatka sa pozornosť sústredí na rozvoj najmä hrubej motoriky. Sledujeme, či dieťa dvíha hlavičku, či sa vie prevrátiť na bruško, či štvornožkuje a kedy začne sedieť a chodiť. Neskôr sa rodič zameriava na jemnú motoriku a chce, aby dieťatko samé pilo z pohára, jedlo lyžicou, vyzlieklo a oblieklo sa samostatne. A v neposlednom rade sa pozornosť sústredí aj na motorické pohyby artikulačných orgánov, oromotoriku a následne  výslovnosť.


Takže, ak chceme pozitívne ovplyvniť oromotoriku a tým reč dieťaťa, okrem oromotorických cvičení od logopéda môžeme s dieťaťom trénovať cviky na jemnú a hrubú motoriku.


Typy hier na hrubú motoriku


Skákanie: na jednej nohe, dozadu, preskakovanie prekážok a skákanie "žabka" rozvíja koordináciu, rovnováhu a posilňuje svaly nôh a trupu. Skákanie na jednej nohe kladie dôraz na balans a propriocepciu.
Odporúčame gumu na skákanie alebo švihadlo.


Preliezačky na detských ihriskách: ponúkajú rôzne výzvy pre rôzne úrovne motorických zručností. Deti sa pri lezení učia koordinovať pohyby rúk a nôh, posilňujú svaly a zlepšujú priestorovú orientáciu. Zároveň stimulujú vestibulárny systém, ktorý je dôležitý pre rovnováhu a koordináciu pohybu.


Odrážadlo, bicykel, kolobežka: Jazda na odrážadle, bicykli či kolobežke učí deti udržiavať rovnováhu a koordináciu pri pohybe vpred. Posilňuje svaly nôh a trupu, zlepšuje kondíciu a podporuje vnímanie priestoru a rýchlosti.
Odporúčame odrážadlo 2v1, ktoré dokážete jednoducho prestaviť z trojkolky na balančný bicykel.




Loptové hry: kopanie, hádzanie a driblovanie, rozvíjajú koordináciu oko-ruka, motoriku a reakčný čas. Zároveň podporujú spoluprácu a tímového ducha. Rôzne typy hier s loptou precvičujú rôzne svalové skupiny a koordinujú pohyby rúk a nôh.
Prezrite si našu širokú ponuku lôpt.


Plávanie: posilňuje rôzne svalové skupiny, svalstvo trupu, zlepšuje koordináciu pohybov, prispieva k zvýšeniu flexibility a pohyblivosti kĺbov.
Na kúpanie s najmenšími odporúčame plienkové plavky s ochranným faktorom.


Chodenie po čiare: Chodenie po čiare zlepšuje rovnováhu a koordináciu. Varianty chôdze (dozadu, myšacie kroky, dlhé kroky) precvičujú rôzne svalové skupiny a posilňujú propriocepciu. Zároveň stimuluje vestibulárny systém a zlepšuje vnímanie priestoru.


Typy hier na jemnú motoriku


Kreslenie, maľovanie, vyfarbovanie: rozvíjajú jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a podporujú kreativitu a predstavivosť. Rôzne umelecké techniky precvičujú rôzne svalové skupiny rúk a koordinujú pohyby prstov.
Vyskúšajte prvé voskovky na kreslenie pre najmenších.


Plastelína: posilňuje jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a podporuje kreativitu a predstavivosť. Tvarovanie plastelíny precvičuje svaly rúk a prstov a zlepšuje ich koordináciu.
Nechajte deti samé si vyrobiť plastelínu s našou sadou.


Navliekanie korálkov: rozvíja jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a podporuje sústredenie a trpezlivosť. Navliekanie korálkov rôznych veľkostí a tvarov precvičuje svaly rúk a prstov a zlepšuje ich koordináciu.
Ponúknite deťom zábavnú aktivitu navliekania korálkov.




Pečiatkovanie, nálepky: posilňuje jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a podporuje kreativitu a predstavivosť. Tieto aktivity precvičujú svaly rúk a prstov a zlepšuje ich koordináciu.
Prezrite si našu ponuku pečiatok nálepkových zošitov.


Puzzle: rozvíja jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a logické myslenie. Zároveň podporuje trpezlivosť a vytrvalosť. Skladanie puzzle rôznych veľkostí a obtiažností precvičuje svaly rúk a prstov a zlepšuje ich koordináciu.
puzzle môžete začať s detičkami už o jedného roka.


Strihanie: posilňuje jemnú motoriku, koordináciu oko-ruka a podporuje presnosť a sústredenie.
Ideálnym pomocníkom na precvičovanie strihania sú napríklad pracovné zošity.