04 mar

0 Komentáre
230 Zhliadnutí
Nebezpečenstvo číha za každým rohom: ako ochrániť deti pred úrazmi v domácnosti
Bezpečnosť detí v domácnosti je prioritou každého rodiča, no často si neuvedomujeme, aké nástrahy číhajú na deti priamo doma. V článku sa pozrieme na najčastejšie úrazy, ktoré sa v domácnosti môžu vyskytnúť a ukážeme praktické tipy na ich prevenciu, aby sme ochránili najmenších pred nebezpečenstvom.
Domov je miesto, kde sa naše deti cítia najbezpečnejšie, no práve tu sa skrýva množstvo potenciálnych rizík. Každá izba, každý kút domácnosti môže byť zdrojom nebezpečenstva, preto je dôležité priestor zabezpečiť, aby sme minimalizovali možnosť úrazov a otrav.
Táto téma nepatrí u rodičov k tým obľúbeným, ale ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. A čo sa týka bezpečnosti detí, tam to platí 1000 násobne, že najdôležitejšia je prevencia. Naozaj, nech sme akokoľvek opatrní, zle sa stane rýchlo a niekedy stačí len zlomok sekundy.
Skúste si tipnúť. Ktoré miesto je pre deti do 5. roku veku života najnebezpečnejšie? Je to vaša domácnosť.... Áno.... čítate dobre. Práve doma je najviac nástrah, ktoré deti ohrozujú a taktiež tam trávia najviac času. Rodičia bývajú presvedčení o bezpečnosti domova, ale niekedy im unikajú isté skutočnosti. Každá izba v dome predstavuje isté riziko.
Všeobecné zásady bezpečnosti v domácnosti
Na začiatok si povieme pár všeobecných zásad:
- Najdôležitejšia je opatrná manipulácia s horúcimi kvapalinami v dosahu detí.
- Zámky na kľučky okien, zábrana proti pádu z okna.
- Elektrické zásuvky zaistené ochrannými krytkami.
- Nenechávajte voľne visieť káble a elektrické šnúry.
- Stojaci nábytok vždy upevnite.
- V dosahu dieťaťa nenechávajte nože, zápalky, sviečky, chemikálie, lieky alebo predmety, ktorými sa dieťa môže poraniť.
- Používajte ochranné krytky na rohy stolov a skriniek.

Kuchyňa – miestnosť plná nástrah
Najviac času sa denne trávi v kuchyni, a práve tu je aj dosť nástrah. Pri varení vždy používajte zadné platne a hrnce s uvareným jedlom nechávajte tiež vzadu. Deti sú naozaj zvedavé, preto pozor aj na obrus na stole, aby na seba nestiahli horúcu kávu, čaj alebo polievku. Proti otvoreniu zabezpečte skrinky ostrými predmetmi. V domácnostiach sú populárne aj magnetky na chladničkách s kresbami alebo plánovačmi. Chráňte deti pred požitím drobných magnetov. Čo sa týka čistiacich prostriedkov a liekov, vždy ich uchovávajte mimo dosahu detí na vyšších miestach. Nezabudnite taktiež odložiť aj obyčajné umelohmotné vrecká, deti si ich v zápale hry môžu navliecť na hlavu.
Obývačka – pozor na malé predmety a rastliny
V obývačke myslite na hrany konferenčného stolíka, ale hlavne na to, čo býva na ňom položené - ovládač s gombíkovými baterkami (ich prehltnutie môže spôsobiť riziko poškodenia vnútorných orgánov) alebo malý snack v podobe orechov je pre deti veľké riziko aspirácie (zadusenia).
Izbové rastliny pekne dotvárajú interiér, ale pozor - nesie to isté riziko. Ak sa požijú jednotlivé časti rastlín, môže to byť jedovaté (Monstera, Kala, Dieffenbachia...). Časti týchto rastlín obsahujú kryštály šťavelanu vápenatého. V prvom a druhom roku sú najčastejšie otravy spôsobené izbovými rastlinami, kozmetikou a čistiacimi prostriedkami, ktoré sú nesprávne v domácnosti uložené v dosahu detí.
Prvá pomoc pri otrave a úrazoch
- Vyberte zvyšné časti z úst dieťaťa.
- Umyte ruky, spojivkový vak, ak bolo zasiahnuté aj oko.
- NEVYVOLÁVAJTE ZVRACANIE
- Piť studenú vodu, cucat kocky ľadu, zmrzlinu.
- Podajte aktívne čierne uhlie CABOSORB.
- Kontaktujte NCIS.
Ak má dieťa pálenie a bolesť v ústach, treba ihneď vyhľadať lekárske zariadenie.
Kúpeľňa
V kúpeľni si dávajte pozor na pákové vodovodné batérie. Dieťa môže na seba omylom spustiť horúcu vodu. Prevenciu pádov na šmykľavej podlahe môžete znížiť protišmykovou podložkou. Kozmetiku, prací prášok či aviváž určite odkladajte do vyšších poličiek skrinky
Detská izba
V detskej izbe sa snažte uskladňovať len hračky, ktoré sú vhodné pre vekovú skupinu vášho dieťaťa. Vyvarujte sa hlavne malým dielom, kde hrozí riziko udusenia a taktiež dávajte pozor aj na magnetické stavebnice.
Pri bezpečnosti nemôžeme opomenúť aj schodisko a potrebu namontovať zábradlie ako ochranu proti pádom.
Bezpečnosť detí v domácnosti je veľmi dôležitá, ale netreba sa báť – s trochou ostražitosti a prevencie je možné väčšinu rizík minimalizovať. Dúfame, že sme vás týmto článkom nevyplašili, ale práve naopak. So správnymi opatreniami môžete svojim deťom poskytnúť bezpečný priestor na hru aj rast. Zabezpečte svoj domov a užívajte si každú chvíľu so svojimi najmenšími.

Napíš komentár