Urobte si s deťmi výlet do prírody a motivujte ich k pobytu vonku. Vytvorili sme pre vás zoznam úloh, ktoré vám v tom pomôžu. Nechajte sa inšpirovať a pripravte deťom nezabudnuteľné prázdniny.
Aktivity môžete použiť izolovane, kedykoľvek, keď nálada alebo motivácia detí klesá. No bude ich dostatok aj nato, aby ste si vystavali a zorganizovali lesnú hru. Podobne, ako sa to robí v detských letných táboroch. Pripravili sme si pre vás až dva články s množstvom materiálu z praxe školiteľky outdoorových tréningov. V každej hre okrem jej popisu, nájdete aj cieľ a význam danej hry/ aktivity.
Poďme najprv k niekoľkým zásadám, ak sa rozhodnete pre lesné hry.
Vytvorte si scenár, majte hru naplánovanú. Je to zlaté pravidlo všetkých kurzov a školení v prírode. Majte v zálohe viac aktivít, buďte prispôsobiví. Zvoľte primeraný počet a náročnosť úloh k veku a záujmom dieťaťa. Vychádzajte z toho, čo vaše dieťa všeobecne zaujíma. Sú to najmä logické úlohy, hádanky, kvízy, sledovanie prírody, skákanie či iné fyzické aktivity?
Variabilita úloh je základ najmä pri väčších skupinách a viacerých deťoch, ktoré zapojíte. V lesnej hre by nemali chýbať zmyslové, fyzické, vedomostné úlohy a tiež tie, ktoré podporujú komunikáciu, dôveru, spoluprácu. Dbajte na to, aby boli zastúpené všetky typy úloh a aby boli pre deti zábavné. Podľa tohto kľúča sme pristupovali aj k tvorbe tohto zoznamu aktivít pre vás.
Niektoré aktivity môžu deti zaujať viac, iné menej. Ak hra nezožne úspech, neznamená to, že je hneď zlá. Možno ste ju len zle načasovali, neodhadli náladu detí alebo nezodpovedala ich momentálnym potrebám. Nezúfajte, buďte kreatívni a tvoriví.
Úlohy si prispôsobujte, zvyšujte či znižujte ich náročnosť podľa potrieb skupiny, vnímajte situáciu a nastavenie, aké u vás momentálne vládne. Aby vás nič nezaskočilo, vytvorte si s našou pomocou repertoár aktivít, ktorými môžete pobyt v prírode deťom ozvláštniť, či ich zabaviť.
Určite vám odporúčame, aktívne použiť outdoorové hračky. Mnohé nájdete aj v našej ponuke. Ďalekohľad, kompas, lupu, pinzetu. Spojte tieto veci s poznávaním lesa, so sledovaním prírody, s aktivitami, ktoré pre deti na jednotlivých stanovištiach pripravíte. Deti sa tak môžu naučiť narábať s vecami, ktoré sa im v prírode zídu.
A ešte jedna rada, používajte knihy. Podporte záujem o les knihami. Jednak tam nájdete veľa inšpirácie pre vymýšľanie úloh a tiež môžu byť priamo ich súčasťou. Náš výber k téme lesa nájdete na konci článku.
Fyzické aktivity
Toto je kategória, pre ktorú je prostredie lesa ako stvorené. Nepotrebujete si nič nosiť so sebou. Všetko, čo v lese prirodzene nájdete, sa dá využiť na fyzické hry a aktivity. Šišky, konáre, potok, pne, stromy, kamienky, posedy, lavičky. Spomeňte si na vaše detstvo a hry, ktoré ste si vymýšľali. Nájdete tam mnoho inšpirácie, ktorá sa bude hodiť. Využite všetky klasiky ako hody šiškami, kameňmi, palicami, skoky cez potok, do diaľky, závody vo vreci, balansovanie s predmetmi, preteky, preťahovanie, zdolávanie prekážok, lezenie a mnohé iné. Ak chcete niečo sofistikovanejšie, spojené s potrebou spolupráce a taktiky, čítajte ďalej.
Závod rakov
Pomôcky, prostredie: žiadne, rovinaté
Popis: Sú to klasické preteky netradičným spôsobom. Hráči pretekajú na štyroch, no sú otočení chrbtom k zemi a pozerajú hore, na oblohu. Pohybujú sa hlavou vpred. Môžeme skúsiť variáciu, nohami napred.
Býčie srdce
Pomôcky a prostredie: balóniky, kolík, palica, šatka na oči, rovná plocha, lúka
Popis: V tejto hre sa jej hráči premenia na toreadorov, ktorí majú zasiahnuť býčie srdce. Popis hry si môžete zmeniť. J Vymedzíme štartovaciu čiaru a 10 až 15m od nej umiestnime balónik. Hráč si môže priestor prehliadnuť. Potom mu zaviažeme oči, môžeme ho zatočiť a vykročí k balóniku. Cieľom je na jeden alebo dva pokusy zasadiť úder a balón puknúť.
Bezruká štafeta
Pomôcky a prostredie: predmety na predávanie: pomaranč, loptička, vajce, podložka, kde budú predmety umiestnené, voľné priestranstvo.
Popis: Stanovíme si krátku trasu, po ktorej majú hráči daný predmet zo stola - podložky preniesť k ďalšiemu hráčovi. Klasická štafeta, no bez použitia rúk. Úloha si vyžaduje dávku vynaliezavosti a šikovnosti.
Molekuly
Pomôcky a prostredie: žiadne, voľné priestranstvo
Popis: Hra je ideálna pre väčšie skupiny, no bola u detí taká obľúbená, že vám ju tu dáme. Možno sa vám niekedy zíde, ak sa ocitnete vo väčšej spoločnosti. Na začiatku môžete povedať príbeh o hmote, ktorá je tvorená menšími čiastočkami – molekulami. Každá molekula je tvorená atómami, ktorými budú jednotliví hráči. Hráči sa pohybujú v priestore, v istej vzdialenosti od seba. Vedúci hry zvolá číslo, napr. 3. To je pokyn, aby sa čo najrýchlejšie vytvorili molekuly. Každý sa snaží nájsť ďalších voľných hráčov, v tomto prípade dvoch, s ktorými vytvorí molekulu s 3 atómami. Tí, čo nie sú v žiadnej molekule, vypadávajú. V hre pokračujeme s ďalším číslom. Molekulám môžeme dať nejakú úlohu – napr. urobiť v skupine drep, poskok.
Zmyslové aktivity
Zrak je najpoužívanejším zmyslom. No máme i ostatné, veľmi dôležité zmysly, ktoré sú často v úzadí. Príroda poskytuje veľa možností, ako ich podporiť a rozvíjať. Vnímajme ju aj pomocou sluchu, či hmatu.
Hmatový prieskum
Pomôcky, prostredie: Krabica, rôzne druhy prírodných materiálov, papier, kdekoľvek
Popis: Hra je zameraná na rozvoj hmatu. Hmat je zmysel, ktorý nám dáva množstvo informácii a vie prevziať úlohu zraku a o to pôjde aj v tejto úlohe. Do krabice urobíme diery na ruky. Vložíme do nej rôzne predmety z lesa: šišky, gaštany, žalude, kôru, parohy, kus kože, mach -hocičo, čo sa nachádza v lese. Deti na predmety nevidia, vopchajú do škatule ruky a hmatom majú zistiť, o aký predmet ide. Svoje skúmanie si môžu zapísať a následne prekontrolovať. Môžeme z toho samozrejme urobiť aj súťaž.
Hlasy prírody
Pomôcky, prostredie: papier a ceruzka pre každého hráča, mimo cesty, hluku mesta
Popis: Úloha zameraná na pozornosť a vnímanie sluchom. Započúvajme sa s deťmi do zvukov prírody, do spevu vtákov, šumenia lístia, bzukotu včiel či do zvukov potoka. To a ešte oveľa viac sa dá v lese rozoznať sluchom. Môžeme sa len porozprávať o tom, čo deti počujú, upriamiť na to pozornosť a takto trénovať sluch alebo dať starším deťom papier a pero a neskôr si porovnať, čo jednotliví hráči počuli. Nevšedným zážitkom môže byť počúvanie lesa vo večerných hodinách alebo dokonca v tme.
Knižky
Podporte záujem o les knihami. Nájdete v nich veľa inšpirácie pre vymýšľanie úloh a množstvo nových informácii, či už sa budú týkať zvieratiek alebo rastliniek.
Úžasnou knižkou, v ktorej sa deti veľa dozvedia o lese je Kniha lesa. Menším detičkám zadovážte knihu Rok v lese, pri ktorej sa do lesa a jeho zvieratiek určite zamilujú. Ak hľadáte príbehovú knižku tak skúste novinku Tajomný les alebo Prečo ľúbim les. Pre mladšie deti existuje aj skvelý aktivity zošit - Moja prvá kniha o lesných zvieratkách.
Autor článku: Gabriela Palai
Napíš Komentár