Leto je tu. Pre tých z vás, ktorí jeho časť plánujete stráviť pri mori, tu máme malú inšpiráciu, ako sa spoločne s deťmi zabaviť na pláži. Spestrite si dovolenku netradičnými a zaujímavými aktivitami, obohaťte si repertoár klasických, osvedčených a dobre známych plážových činností.

 

Vybrali sme 7 odlišných aktivít. K ich realizácii nebudete potrebovať žiadne špeciálne pomôcky. Sú zamerané na rôzne oblasti, tak, aby si každý našiel to svoje. Niektoré vyžadujú fyzickú aktivitu, iné zas použitie rozumu, či logiky. Nájdete medzi nimi aj kreatívne a tvorivé úlohy.

 

Všetky však so sebou prinášajú kopec zábavy a je na vás, ktoré si vyberiete alebo sa nimi necháte inšpirovať. Je to len zlomok z toho, ako s deťmi tráviť zmysluplný čas na pláži, zabaviť sa a niečo sa pri tom aj naučiť.

 

 

HĽADAČKA

Hladačka je obľúbená aktivita v akomkoľvek prostredí. Pri mori však získa na atraktivite, keďže živočíchy a rastliny v tejto oblasti pre nás nie sú prirodzené a deti ich nevidia každý deň. Urobte si zoznam niekoľkých vecí, ktoré musia deti nájsť. Môžete si ho pripraviť už doma, obrázky vytlačiť alebo si jeho prípravu nechať až na miesto. My sme zvolili druhý spôsob a hľadačku vytvorili pomocou papiera a fixiek až na mieste. Získate tak lepšiu predstavu o tom, čo môžu v danej oblasti deti reálne nájsť. Zoznam by mal obsahovať aj veci, ktoré pravdepodobne deti nenájdu, napríklad morského koníka alebo hviezdicu. Udrží ich tak v napätí a motivovaných nájsť všetky položky. Mladším deťom stačia obrázky, školákom môžete pridať aj názov a tiež krátke informácie k hľadaným veciam. Môžu si tak na tejto úlohe trénovať čítanie, či sa niečo nové naučiť.

 

 

LAND ART

Land art alebo prírodné umenie je disciplína inšpirovaná britmi R.Longom a A. Goldsworthym. Ide o tvorbu umeleckého diela z toho, čo nám poskytuje príroda okolo nás. Nič sa však nesmie trhať alebo ničiť. V prípade pláže sú na tento typ aktivity najvhodnejšie mušle. Deti majú záľubu v ich zbieraní a vy máte nápad, ako ich ďalej kreatívne využiť. Vytvoriť môžete naozaj všeličo. 2D obrazy sa razom pomocou piesku zmenia na plastické umelecké diela. Aktivitu viete dobre prispôsobiť veku dieťaťa. Mladšie deti (3r) zvládnu pomocou mušlí vyzdobiť jednoduché línie rýb, či hviezdic. Staršie deti si môžu základné obrysy a aj celý obraz vytvoriť samé a využiť na dovolenke svoje kreatívne cítenie a nadanie.

 

 

PRÍLIV / ODLIV

Je to jednoduchá aktivita zo skupiny tých vedomostných. Áno, aj na dovolenke môžeme prirodzenou cestou a vnímaním prírody okolo nás, naučiť deti niečo o prírodných zákonitostiach a fyzikálnych javoch. Zapichnite paličku na jednom mieste a sledujte, ako voda stúpa. Samozrejme si môžete príliv odsledovať aj pomocou pieskového hradu, ktorý voda nakoniec pohltí, no palička je jednoduchšia a rýchlejšia alternatíva. Počas čakania môžete deťom povedať niečo o Isaacovi Newtonovi, o vplyve gravitačnej sily mesiaca a Slnka, o slapových javoch alebo len tak sedieť na pláži a užívať si príjemné šumenie približujúceho sa mora.

 

 

PARAŠUTISTA

Z úplne inej kategórie, aj keď aj v tomto prípade by sa dalo veľa hovoriť o fyzikálnych zákonoch, je aktivita, ktorú sme nazvali Parašutista. Je vhodná pre všetkých, ktorí sa chcú po dlhom ležaní rozhýbať a trochu sa aj zabaviť. Potrebujete k nej len uterák a loptu – veci, ktoré tvoria základnú plážovú výbavu každej rodiny. Hráči vezmú do rúk konce uteráka, na ktorom je položená lopta. Ich cieľom je spoločným snažením dostať loptu do vzduchu a následne ju aj chytiť. Menšie deti budú radi, ak sa im podarí loptu pomocou synchrónneho pohybu vyhodiť, staršie môžu skúšať dostať ju čo najvyššie. Z aktivity môžete tiež urobiť súťaž družstiev alebo si loptu prehadzovať z jedného uteráku na druhý.

 

POČÍTANIE

Je to rýchla aktivita, v ktorej môžete opäť využiť tú kopu nazbieraných mušlí. Počty a čísla si môžu deti trénovať aj na pláži. Stačí, ak im do piesku nakreslíte niekoľko rôzne veľkých kruhov, do ktorých napíšete čísla. Veľkosť prispôsobte množstvu mušlí, ktoré sa majú do kruhu zmestiť. Vizuálne rozlíšenie pomáha malým deťom získať predstavu o hodnote jednotlivých čísel. Starším deťom následne môžete do kruhov mušle pridávať, či ich odoberať a trénovať tak samotné sčítavanie a odčítavanie. Táto aktivita sa bude hodiť najmä pred koncom prázdnin.

 

 

ŠÍPKY

Aj keď sme ďalšiu aktivitu pracovne nazvali šípky, nemusíte si žiadne na dovolenku so sebou nosiť. Túto úlohu splnia opäť mušle. Úžasný prírodný materiál, ktorého je na pláži dostatok. Pomocou paličky alebo lopatky si vytvorte terč, zvoľte si hodnotu jednotlivých kruhov, nakreslite štartovaciu čiaru a triafanie do stredu terču sa môže začať.

 

 

PIŠKVORKY

Klasickú strategickú hru pozná s istotou takmer každý. Jej pravidlá preto netreba bližšie popisovať. Bežne k nej potrebujeme papier a ceruzku, ktoré na pláži zastúpi piesok a lopatka. Cieľom hry je vytvoriť súvislý rad 5 krížikov či krúžkov. My na tento účel použijeme mušle, ktoré si predtým pretriedime podľa farby. Určite nájdete vo svojej zbierke dostatok tmavých a svetlých exemplárov. A hra sa môže začať.

 

 

Bonus pre náročných: SOPKA

Bonusová aktivita slúži na znázornenie, že na pláži sa dá vymyslieť naozaj všeličo. Aj vytvoriť si tam vlastnú sopku. Prečo nie? Z piesku vybudujeme základný tvar sopky. Vysoký kopec s dierou vo vnútri, do ktorého vložíme plastovú fľašu s odrezaným vrchom. Fľašu naplníme vodou zmiešanou so sódou bikarbónou. Efekt vytryskujúcej a valiacej sa lávy zabezpečíme priliatím octu. Sledujte, čo sa bude diať a ako vaša sopka ožije.



Autor článku: Gabriela Palai