Pre niektoré deti je sústredené sedenie pri knihe nudné a zdĺhavé, a "zábavu" si rozhodne predstavujú inak. Že viete presne o čom hovoríme? Máte aj Vy doma takéto neposedné batoľa, stále v pohybe a neustále objavujúce svet okolo seba? Ak áno a Vaše dieťatko sa nechce na čítanie kníh sústrediť alebo si ku Vám prisadnúť, prečítajte si nasledovných 5 tipov, ktoré by mohli pomôcť:

 

 

1. Vyberte si na čítanie knihu s interaktívnymi prvkami

Či už je úlohou dieťatka otvárať okienka (ako napr. v knihách Milá Zoo, Noisy Peekaboo Baa Baa) alebo prstíkmi hľadať výrezy, či dierky a dotýkať, resp. posúvať nimi (séria Minipédie, séria Baby's Very First Touchy Feely Book, Knížka), alebo nájsť schovanú postavičku, či predmet na stránke (knihy zo série Potulky, Čo sa stalo na výlete, Co se děje kolem nás), jedno je isté - kniha, ktorá aktívne zapojí malého čitateľa do čítania, zaujme jeho pozornosť na dlhšiu dobu ako bežná kniha. A možno (na Vaše prekvapenie) ho bude baviť natoľko, že ju po pár dňoch dočítate do konca.

Pozrite si všetky interaktívne knihy tu: Knihy s dotykovými plochami

 

2. Skúste čítať v iných časoch počas dňa

NIektoré časti dňa sú o niečo vhodnejšie na čítanie kníh než iné. Také dieťatko, ktoré sa práve zobudilo a má veľa energie a chce sa hrať, či ísť von na ihrisko alebo naopak vstalo "hore zadkom" a má mrzutú náladu, len ťažko presvedčíte, aby sa sústredilo na knihu.

Skúste si radšej vyberať čas pred spaním, keď sa deti snažia ešte natiahnuť čas a vymýšľajú ako sa spánku vyhnúť. Prípadne počas jedla, keď dieťatko nemá kam "utiecť" a má čas si prezrieť knihu. Niektorí rodičia si z čítania urobili ranný riruál "mojkania" a hneď po zobudení si zoberú dieťatko do postele aj s knihou, kde si spoločne ukážu, čo ich cez deň čaká.

 

3. Dajte im niečo do rúk

Sú detičky, ktoré kniha absolútne nezaujíma. Ale v okamihu, keď im dáte do ruky ceruzky, aby si kreslili alebo plastelínu, či puzzle na skladanie, dieťatko sústredene zasadne za stôl (resp. leží na brušku) a popritom ochotne počúva text z knihy, ktorý mu nahlas čítate (dokonca je ochotné nahliadnúť do knihe a prezrieť si obrázky).

 

4. Vysvetlite dieťatku dopredu o čom kniha je

Najmä staršie deti (2+ rokov) nechcú čítať knihy, lebo sledovanie deja je pre ne náročné (samozrejme je tu možnosť, že tento typ kníh je na nich priskoro alebo naopak, že rodič vybral komplikovaný príbeh s veľa textom a je potrebné prispôsobiť náročnosť knihy). Vtedy doporučujeme najskôr vysvetliť o čom príbeh bude a knihu spoločne prelistovať, ideálne sa aj pristaviť pri zopár ilustráciach, ktoré príbeh graficky dopĺňajú.

 

5. Nenúťte deti "čítať"

Niektoré deti potrebujú na záujem o knihy dozrieť alebo jednoducho ich aktuálne v danú chvíľu (vkľude aj pár mesiacov) zaujíma niečo úplne iné a treba ich nechať sa tejto inej potreby nasýtiť. Doprajte im čas, ale zároveň ich pravidelne s knihou "pokúšajte" a "podhadzujte" im ju. Vhodný moment je ak niekam cestujete - skúste sa vyhovoriť, že ste hračku zabudli a máte žiaľ so sebou "iba" knihy (aspoň dve je dobré mať poruke), vtedy je lepšie niečo ako nič.

Zo všetkého najdôležitejšie ale je - aby dieťa videlo čítať Vás ako najmilovanejšiu osobu v ich živote, ktorej správanie a konanie s úpornou snahou opakuje a chce sa Vám priblížiť. Ak budete čítať Vy, budú aj Vaše deti...