Magnetické stavebnice sú v súčasnosti veľkým trendom a stále naberajú na popularite. My sa popravde ani nečudujeme. Sú to hračky, ktoré deti jednoducho bavia a popri tom rozvíjajú množstvo oblastí ich vývoja.

Okrem predstavivosti, jemnej motoriky, pozornosti, sústredenia, koordinácie oko-ruka a priestorového vnímania ovplyvňujú aj oblasť emočnej inteligencie a sociálnych zručností. Ono to na prvý pohľad nemusí byť zjavné, no deti si pri hre s magnetickou stavebnicou Magna Tiles trénujú zvládanie emócií, schopnosť dosiahnuť cieľ, riešenie konfliktov a problémov, či komunikáciu a interakciu s inými deťmi. Vcelku dosť na tak jednoduchý koncept akým magnetické stavebnice sú.


 

Ak aj vy premýšľate nad tým, či do tejto hračky investovať a zadovážiť ju deťom pod stromček k Vianociam, máme pre vás ďalšie argumenty v jej prospech. Okrem vyššie uvedených dopadov na rozvoj dieťaťa má Magna- Tiles ešte jednu veľkú výhodu, ktorá by vás mohla nakoniec presvedčiť.  A tým je jej variabilita, mnohostranné využitie a nadčasovosť.

Ku klasickej stavbe menších či väčších objektov, tvorbe vitráží na oknách alebo k triedeniu podľa farieb môžete pridať množstvo ďalších zaujímavých spôsobov, ako sa s ňou hrať. Je len na vašej predstavivosti ako túto unikátnu stavebnicu podchytíte. Ponúka totiž mnoho ďalších možností, ako ju kreatívne a originálne využiť. A to nie len na hranie. Poďme sa na 5 z nich pozrieť.


Učenie sa

Možno by ste to nepovedali, no magnetická stavebnica je dobrým doplnkom aj v procese učenia sa čísel, písmen, počítania. Napíšte na jej jednotlivé časti písmenká, nakreslite bodky, spájajte ich, priraďujte, tvorte slová. Podobne ako sme to urobili my na fotkách. Ďalšie inšpirácie na vzdelávanie pomocou Magna-Tiles nájdete na internete. Na písanie odporúčame bielu voskovku, ktorá je výrazná, no dá sa následne dobre umyť.

magnatiles 

Experimenty so zrkadlom

Tieto jednoduché aktivity sú najmä o zábave a prekvapení a tiež trochu o priestorovom vnímaní a fyzike. Skúšajte, čo dokáže z nedokonalého obrazcu vytvoriť obyčajné zrkadlo. Pripravte deťom niekoľko predlôh, ktoré si samé pomocou zrkadla dotvoria. Tieto experimenty ich zaručene budú baviť.

 

Súčasť senzorických boxov

Magnetická stavebnica a najmä jej tematické sady sú ideálnym doplnkom k senzorickej hre. Tá je definovaná tým, že súčasne stimuluje viacero zmyslových systémov a pomáha tak rozvíjať zrak, sluch, hmat, čuch, chuť dieťaťa. Doplňte napríklad 32 dielnu sadu Magna-Tiles® Builder obyčajným kinetickým pieskom. Razom tak vyčaríte neskutočné stavenisko, ktoré sa v tom istom momente stane aj senzorickým boxom rozvíjajúcim mnohé oblasti vývoja dieťaťa.

  

Stavanie guľôčkových dráh

Z magnetickej stavebnice Magna - Tiles môžete pri troche predstavivosti a kreativity postaviť takmer čokoľvek a to najmä vďaka minimalistickému dizajnu a  základným tvarom jej dielikov. Hrady, garáže, mrakodrapy, domčeky pre bábiky a tiež guľôčkové dráhy. Áno, presne tak. Magna vám umožní postaviť si tie najrozličnejšie typy dráh. Od tých jednoduchých až po tie najzložitejšie konštrukčné diela. Ak si neviete poradiť, s inšpiráciami vám pomôže opäť raz internet.

 

Skladanie do obrázku, predlohy

Jednoduchou a veľmi efektnou aktivitou s použitím Magna-Tiles je skladanie podľa predlôh. Zaujme najmä detičky vo veku v rozmedzí 2-5 rokov. Na kartón alebo magnetickú tabuľu nakreslite obrázok, ktorý bude zložený zo základných častí stavebnice. Motív vyberte podľa záujmov dieťatka, náročnosť prispôsobte jeho veku. Týmto spôsobom si precvičuje jemnú motoriku, rozpoznávanie základných tvarov či  priestorové vnímanie.

 

Bonus:

Magnetická stavebnica na to síce nebola pôvodne stavaná, no kreatívne mamy vymysleli množstvo spôsobov, ako ju zapojiť do procesu vzdelávania. Dobre vedia, že nič neudrží informácie v malých hlávkach viac, ako podvedomé, automatické, nesilené a zaujímavé učenie sa prostredníctvom hry. Spájajte stavebnicu s inými hračkami a hrami, ktoré už doma máte. Podobne ako sme to urobili my.


Vytvorili sme pomocou stavebnice Magna Tiles a Puzzle abecedy ďalšie aktivity na rozoznávanie písmen. Podobný spôsob spájania hračiek zvyšuje atraktivitu úlohy, udržuje pozornosť detí a poskytuje vám ďalšie možnosti, ako ju doma naplno využívať.


Autor článku: Gabriela Palai @tochceklud