5 dôvodov, prečo hrať s deťmi spoločenské hry 

Hráte s deťmi spoločenské hry? Ak áno, tak sa v tomto článku dozviete, čo všetko tým u detí podporujete. Ak náhodou nie, možno bude tento článok pre vás inšpiráciou, začať s tým. Povieme si v ňom totiž, aké má hranie spoločenských hier pre deti výhody a prínosy.

Hranie spoločenských hier prináša deťom benefity

Človek je tvor hravý a to máme s deťmi spoločné aj v dospelosti. Aj keď ide o hru, ktorá nie je vedomostná a máte pocit, že hra deti neobohacuje, opak je pravdou. Spoločenské hry prinášajú deťom mnoho benefitov, ktoré nám sú často na prvý pohľad skryté.

V prvom rade ide o kvalitne strávený spoločný čas, o podporu rodinného puta a vzťahov v rodine. Už toto je samo o sebe v dnešnom digitálnom svete veľkým bonusom. Kým sa dostaneme k 5 výhodám hrania hier bližšie, pozrime sa na to, ako si vhodnú hru vybrať.


Ako vybrať spoločenskú hru

Dôležitým faktorom pri výbere hry je okrem typu hry (kooperatívna, súťaživá, postrehová, strategická atď.), počet hráčov, pre ktorých je určená. Zistite si, či ide o hru pre viac hráčov, ktorú si môže zahrať celá rodina alebo je určená len pre dvojicu. Výber by mala ovplyvniť aj téma samotnej hry. Prihliadajme na záujmy dieťaťa a zručnosti, ktoré chceme hrou podporiť. Pri malých deťoch zohráva úlohu aj materiál, z ktorého je hra vyrobená, teda, či obsahuje malé časti, či sú hrany zaoblené alebo materiál dostatočne odolný. Dôležitým aspektom výberu je vek hráčov, pre ktorých je hra určená. Sledujte najmä spodnú hranicu, teda minimálny vek, podľa ktorého by sme sa pri výbere hry mali orientovať.


Ako postupovať pri hraní spoločenskej hry

V súčasnosti už existujú hry vhodné aj pre 2 ročné detičky. Sú jednoduché, no zaujímavé, prispôsobené mentálnej úrovni a schopnostiam maličkých detí. Ide zväčša o kooperatívne hry založené na spolupráci. Hráči medzi sebou nesúperia, majú spoločný cieľ.

Jednou z takých hier je Ovocný sad, alebo hr Horí, horí. Tieto hry sú vhodné ako prvé hry, na ktorých sa deti naučia princíp spoločenských hier a dodržiavania pravidiel. Sú tiež ideálnou voľbou pre deti, ktoré si ešte nevedia uvedomiť proces výhry a prehry. Deti od 3 rokov už zvládajú spoločenské hry s istými pravidlami, v období cca 5 rokov môžeme do repertoára doplniť prvé strategické hry - kartovú hru Gorilla a Červená čiapočka, Závody slimákov alebo Človeče, nehnevaj sa



Čo sa deti hraním spoločenských hier učia?

Poďme však k tomu najpodstatnejšiemu. Všetky hry vplývajú na niektorú z oblastí vývinu a rozvoja dieťaťa. V spoločenských hrách si deti prirodzene trénujú svoje zručnosti (pohybové, sociálne, poznávacie), osvojujú si sociálne role, ventilujú emócie. Benefitov je veľa, no my sme ich zhrnuli do 5 dôležitých a významných oblastí, ktoré sa prostredníctvom hrania spoločenských hier u detí rozvíjajú.


1. Deti sa učia prijímať výhry a prehry

Často sa s témou spoločného hrania objavuje otázka, či nechať deti vyhrávať. V prvom rade je dôležité povedať, že je pre deti prínosné, ak sa naučia rozumieť prehre. Zbytočná súťaživosť rodičov je podobne nevhodná, ako ľahko dosiahnutá výhra. Dieťa je v prípade, že neustále vyhráva málo motivované, hra s istým koncom nie je pre neho dostatočnou odmenou ani zadosťučinením.

Mali by sme preto hľadať hru, do ktorej sa dieťa môže plne zapojiť a má šancu poraziť nás vlastnými schopnosťami a zručnosťami. Máme tak možnosť, jednať s ním ako s rovnocenným partnerom a tým mu prejaviť rešpekt. Dôležitým, nielen výchovným aspektom hrania hier je možnosť, zažiť si úspech a aj neúspech. V domácich podmienkach sa tak dieťa môže naučiť, ako riešiť prípadné problémy, ako sa vyrovnať s prehrou a ako zvládať emócie s tým spojené. Sú to dôležité sociálne a komunikačné zručnosti, ktoré si dieťa prostredníctvom hry môže natrénovať v bezpečnom prostredí svojej rodiny. Učí sa tiež plánovať a prijímať zodpovednosť za svoje rozhodnutia.  

Ako deti naučiť prijímať prehry? Komunikujte s dieťaťom, vysvetlite mu, že je správne snažiť sa o výhru, ale zvládanie prehry je tiež dôležitá vec. Pomôžte mu so spracovaním jeho emócií, najmä hnevu. Prijmite ich a prejavte pochopenie. Najdôležitejšou metódou zvládania prehier a tiež výhier je však samotné správanie sa rodiča. Deti pozorujú, ako v daných situáciách reagujú rodičia a tento spôsob či vzorec podvedome preberajú. Vidia, ako reagujeme, čo robíme a čo hovoríme. Je to pre nich návod, ako sa v podobnej situácií zachovať.


2. Tvoria a upevňujú si vzťahy

Ako sme už vyššie naznačili, hranie hier je aktivita, pri ktorej si deti trénujú sociálne zručnosti. Vstupuje do nej dynamika vzťahov, schopnosť reagovať na ostatných a interagovať s nimi. Hry sú najmä o zábave a komunikácii, o spoločnom čase a riešení prípadných konfliktov. Pomocou hier sa môžu všeobecne vzťahy rozvíjať, zlepšuje sa súdržnosť, upevňujú sa rodinné ale aj kamarátske putá. Takto kvalitne strávený spoločný čas je veľkou devízou aj do ich budúcnosti. Budujeme ním spoločné zážitky, na ktorých môžu neskôr stavať. Pre menšie deti je skvelá hra Karuba, pre väčšie Karak alebo Závody slimákov.



3. Rozvíjajú rôzne zručnosti a schopnosti

Pri akejkoľvek hre, ktorú s malým dieťaťom hráte, rozvíjate aj mnoho ďalších zručností, schopností či vedomostí. Niektoré sú zjavné, napr. vedomostné hry, ktoré okrem zábavy ponúkajú aj vzdelávacie prvky a sú viditeľne zamerané na rozpoznávanie tvarov, čísel, písmen či získavanie konkrétnych informácii. Napr. ako človeče, v ktorom sa trénujú predmatematické predstavy, ovládanie číselného radu, odhad počtu alebo také pexeso, ktoré rozvíja zrakovú pamäť, pozornosť a orientáciu v priestore

Dopady hrania spoločenských hier si však často neuvedomujeme. Takmer vo všetkých hrách sa na pozadí rozvíjajú ďalšie zručnosti. Zlepšuje sa vizuálne vnímanie, jemná motorika, koordinácia oko-ruka, zlepšuje sa sústredenosť, trpezlivosť či sebaovládanie. Mnohé hry rozvíjajú strategické uvažovanie, podporujú kritické, analytické, logické myslenie, deti sa pri nich učia prijímať primeranú mieru rizika, rozhodovať sa, myslieť vo viacerých krokoch dopredu, zvažovať vplyv vonkajších okolností atď.



4. Zlepšujú si komunikáciu

Hranie spoločenských hier rozvíja u detí komunikáciu, zlepšuje reč a rozširuje ich slovnú zásobu. Na rozvoj tejto oblasti je vhodná akákoľvek hra, no existujú hry, ktoré sú na to špecificky a konkrétne zamerané. Spôsob ich hrania vyžaduje interakciu a komunikáciu medzi hráčmi, popisovanie vecí, riešenie rôznych slovných úloh či tvorenie príbehov.

Na rozvoj verbálnej komunikácie je výborná napr. hra Kto som?, obdoba dospeláckej hry Aktivity. Dieťa si nasadí na hlavu čelenku, do ktorej vložíme jednu z kariet. Pomocou otázok a pantomímy sa snaží od ostatných hráčov zistiť, kto alebo čo je. Na obrázkoch sú predmety, zvieratká, povolania. Hra týmto spôsobom rozvíja vyjadrovacie schopnosti, rozvíja verbálnu aj neverbálnu komunikáciu a rozširuje slovnú zásobu predškolských detí.



5. Učia sa dodržiavať pravidlá

Ďalším skvelým poznaním, ktoré spoločenské hry do života detí prinesú je objavenie pravidiel, a aj to, že vôbec nejaké pravidlá, v rámci ktorých treba fungovať, existujú. V predškolskom veku sa deti učia dodržiavať isté pravidlá vo svojom živote, v bežnom fungovaní, na ceste, v spoločnosti, v rôznych inštitúciách či v zariadeniach. Hry majú pre deti v každom veku iný význam, no pre deti v predškolskom veku ich môžete využiť aj na to, ako ich zábavným spôsobom zoznámiť s pravidlami a ich dodržiavaním.

Pred každou hrou si pravidlá naštudujte a porozprávajte sa o nich s deťmi. Vysvetlite im ich tak, aby ich pochopili. Pravidlá hier pre deti od 3 rokov sú zväčša jednoduché a prispôsobené ich mentálnej aj rozumovej úrovni. Povedzte deťom o tom, ako sa hra hrá, čo je jej cieľom a tiež, že sa pravidlá nemôžu porušovať, pretože hra tak stráca svoj zmysel, prestáva fungovať a neprináša zábavu. Okrem zábavnej aktivity ich tak prostredníctvom hry nebadane zoznamujete s pojmom fair play a dopĺňate základy ich morálneho charakterového smerovania.