3 hračky, ktoré zabavia 8 mesačné dieťa
Má vaše dieťatko kopec hračiek a s každou sa vydrží hrať nanajvýš pár minút? Hračiek nemusí byť veľa, treba ale vybrať také, ktoré zabavia na dlhý čas a zároveň ho učia a rozvíjajú. Vybrali sme pre vás 3 typy hračiek, s ktorými sa vaše 8 mesačné bábätko bude chcieť stále hrať.
Ôsmi mesiac života je pre bábätko plný nových zážitkov a výziev. Dieťa sa rýchlo učí a rozvíja svoje schopnosti a zručnosti. Tomuto obdobiu by ste preto mali prispôsobiť aj výber hračiek. Dieťatko potrebuje také, ktoré mu budú dávať stále nové podnety a učiť ho každý deň nové veci. Také ho potom budú baviť skutočne dlho.
Čas na tréning jemnej motoriky
V ôsmom mesiaci sa vaše dieťatko zlepšuje v úchope a manipulácii s malými predmetmi, ako sú napríklad guličky, kocky, loptičky a podobne. Tiež sa začína zaujímať o to, ako fungujú rôzne veci, a bude sa snažiť otvárať, zatvárať, vkladať, vyberať, točiť, tlačiť a ťahať rôzne časti hračiek.
- Montessori aktivity na jemnú motoriku
Ponúknite mu hračky, ktoré ho zabavia opakovaným vkladaním predmetov do otvorov. Drevený Montessori box v našej ponuke je vhodný približne od 7 mesiacov a bude baviť až do 2 rokov. Môže byť použitý na 4 rôzne spôsoby, pretože vrch boxu je možné meniť. Dieťatko má možnosť vybrať si zo 4 rozdielnych vkladačiek.
Najskôr môžete hračku používať ako "permanence box". Dieťatko bude vkladať do boxu,v ktorom nebude šuplík, veľkú červenú guľôčku cez otvor navrchu, čím si bude trénovať správny úchop, jemnú motoriku a koordináciu ruky a oka. Tým, že gulička zmizne z dohľadu a naklonením boxu sa zase vykotúľa von, učí dieťa, že keď niečo nevidí, neznamená to, že to neexistuje. Takéto učenie o stálosti objektu môže pomôcť lepšie zvládnuť aj separačnú úzkosť.
Ako bude rásť, môžete už do boxu zasunúť šuplík a vymeniť vrch. Vhadzovaním drevených mincí do pokladničky bude dieťa musieť ruku s predmetom správne natočiť. Táto aktivita bude o niečo náročnejšia. Pracuje pri nej so zápästím a prstami, trénuje si jemnú motoriku a zrakové vnímanie. Až to zvládne, môžete pristúpiť k vkladaniu mrkvičiek do otvorov.
Učí sa, že akcia vyvoláva reakciu
Ďalšou z dôležitých schopností, ktoré sa dieťa v 8. mesiaci života učí, je princíp príčiny a následku. Dieťatko začína chápať, že jeho konanie má určitý vplyv na okolie a že môže ovplyvňovať dianie okolo seba. A práve hračky sú pre neho ideálnym prostriedkom na skúmanie tohto princípu. Pomáhajú mu rozvíjať jeho zvedavosť, logické myslenie, pamäť a koordináciu. Preto je dobré ponúknuť dieťaťu hračky, ktoré reagujú na jeho akcie, napríklad hračky s pohybom, také, ktoré sa dajú hádzať, ťahať, točiť, a podobne.
- Hračky učiace, že akcia spôsobuje reakciu
Výbornou hračkou, ktorá reaguje na akcie dieťaťa, je spinner. Dieťatko ho môže roztáčať a bude ho veľmi baviť, že samo dokáže spôsobiť nejakú zmenu. Baby spinnery ho budú priťahovať aj výraznými farbami a rôznorodými textúrami, ktorých sa bude rado dotýkať. Tým si bude rozvíjať zrakové a hmatové zmysly súčasne. Tento druh spinnerov je určený práve pre najmenšie detičky, preto má mäkké, pružné a bezpečné okraje. Vďaka prísavkám môžete spinner upevniť na akýkoľvek hladký povrch, napríklad na okno auta pri cestovaní, v reštaurácii na stôl alebo pultík detskej jedálenskej stoličky. Alebo ho pokojne pripevnite na vaňu a drobec sa môže zabávať zabaviť pri kúpeli.
Obdobie, kedy si výrazne rozvíja zmysly
V 8. mesiaci sa dieťa začína oveľa viac zaujímať o svet okolo seba a objavovať ho svojimi zmyslami. Rado chytá predmety rôznych tvarov, textúr, teplôt a hmotnosti, baví ho pozerať sa do zrkadla. Fascinujú ho rozličné zvuky a začína sa viac prejavovať aj rečou. Rado si džavoce a už vie vyslovovať prvé dvojhláskové slabiky, ako napríklad ma-ma, ba-ba, pa-pa. Toto je dôležitý krok v jeho vývine reči, ktorý mu pomáha rozvíjať svoju komunikačnú a sociálnu zručnosť.
- Interaktívne knihy
Čítanie deťom od narodenia je veľmi dôležité pre ich vývoj jazyka, myslenia, fantázie a vzťahov. Pomáha im budovať ich slovnú zásobu, stimulovať ich predstavivosť a zlepšovať ich komunikačné schopnosti. V tomto období ho budú baviť knihy, ktoré vydávajú rozličné zvuky a melódie a také, ktoré budú príjemné na dotyk.
Medzi zvukovými knižkami u nás nájdete napríklad: Mláďátka alebo V noci - Moja blikajúca zvuková knižka, ktorá vďaka blikajúcim svetielkam upúta aj zrak dieťatka.
Dotýkať sa a spoznávať hmatom môže dieťatko knižky: Kde je pán Káčer alebo Touch and Feel Tails.
Zvukovo-hmatové knižky ukrývajú v sebe detaily na podporu hneď dvoch vnemov. Sluchu, aj hmatu. Na každej strane sa okrem zvukov nachádzajú aj rôzne textilné materiály, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk. Bude ho veľmi baviť skúmať a spoznávať ich.
Vyskúšajte tieto
hračky a uvidíte, že vaše dieťatko sa s nimi prehrá aj pol dňa.
K mnohým z nich sa rado vráti aj keď už bude oveľa staršie.
Napíš Komentár