10 najčastejších otázok o detskom kašli

V tomto článku pediatrička Monika Michňová odpovedá na 10 najčastejších otázok o detskom kašli, aby ste si uľahčili pochopenie príčiny a liečby kašľa vášho dieťaťa.

Prišlo práve Vaše dieťa domov zo školy alebo škôlky a vy ho už opäť počujete kašlať. V hlave sa vám asi okamžite začínajú vynárať tie isté otázky, na ktoré si dnes zodpovieme.

1. Čo robiť, keď dieťa začne kašľať?

Predtým ako budete chcieť ísť hneď vykúpiť celú lekáreň a začať užívať všetky sirupy, zahájte tieto jednoduché kroky. Uvidíte ako sa situácia vyvinie a či bude treba navštíviť lekára.
a)      Hygiena nosa- snažte sa vyčistiť a udržať čistý nos bez sekrécie
b)      Inhalácia- preventívne stačí 1x denne pri kašli môžete zvýšiť na 2 max. 3x denne kľudne obyčajným fyziologickým roztokom alebo Vincentkou
c)      Zvýšte príjem tekutín
d)      Pri spánku zvýšte polohu hlavy stačí cca o 15 stupňov
e)      Doma zabezpečte ideálnu vlhkosť  a samozrejme teplotu ideálne od 18-22stupňov

2. Čo najčastejšie vyvoláva kašeľ?

Najčastejší vyvolávatelia kašľa sú vírusové infekcie horných dýchacích ciest, kde patrí napr. chrípka, RSV vírus. U detí je typické aj ochorenie laryngitídy s typickým kašľom (tzv. psí brechot). Patria sem samozrejme aj ochorenia dolných dýchacích ciest (obštrukčná bronchitída). V detskom veku je typická aspirácia cudzím telesom, či už kúskami potravy alebo drobnými hračkami. U detí, ktoré majú potvrdený  gastroezofageálny reflux či alergiu, sa taktiež môže objavovať kašeľ.


3. Je kašeľ ochorenie?

Kašeľ je symptóm ochorenia, nie konkrétne ochorenie. Môže byť symptómom rôznych ochorení, nie len respiračného systému aj keď pri nich je to najčastejší symptóm. Môže sprevádzať infekčné, ale aj neinfekčné ochorenia, či byť súčasť alergického, či, bohužiaľ, nádorového procesu. V pediatrickej ambulancií patrí kašeľ k najčastejším dôvodom, kedy rodičia so svojimi deťmi prichádzajú na vyšetrenie.

4. Ako vzniká kašeľ?

Začína sa krátkym vdychom, po ktorom nasleduje krátkodobé uzatvorenie hlasiviek a následne prudký výdych. Dokážeme ho čiastočne ovplyvniť aj vlastnou voľou.

5. Ak kúpiť prípravok, tak podľa čoho?

Hneď na začiatok treba povedať, že prípravky dostupné v lekárni neriešia príčinu vzniku ochorenia, len tlmia prejavy kašľa. Prípravky volíme aj podľa veku dieťaťa, podľa formy, či chcete sirup, kvapky alebo dieťa zvládne prehltnúť tablety alebo cmúľať pastilky. Najdôležitejšie vodítko však zostáva charakter kašľa.


6. Liečba kašľa

Suchý kašeľ

Je typický pre začiatok ochorenia, kedy dieťa kašle sucho, dráždivo, často aj v atakoch, čoho následok môže byť napínanie na zvracanie. Pri tomto type kašľa je dobré hneď v začiatkoch okrem režimových opatrení dieťaťu uľaviť aj voľne dostupnými produktami- antitusiká. Tie zmierňujú tieto prejavy.

Vlhký kašeľ

Pokiaľ už dieťa kašle produktívne, tu môžeme zvoliť mukolytiká. Ich úlohou je hlien zriediť a zlepšiť jeho transport dýchacími cestami. Dôležité je však povedať, že aktuálne sa neodporúča ich podávanie deťom mladším ako 2. roky. Tieto deti nedokážu tak efektívne vykašliavať veľké množstvo hlienu, taktiež to môže viesť k nadmernému zvracaniu a dehydratácii.

7. Prírodné produkty na kašeľ

Podľa mnohých aktuálnych štúdii skracuje dobu infektu o 1-2 dni obyčajný med, ale z kvalitného zdroja. Podávajte deťom 1-2 malé lyžičky (2-5ml denne) a uvidíte rozdiel. Za vyskúšanie stojí aj Priessnitzov obklad na krk pri spolupracujúcich deťoch. Je to zaparovací obklad, ktorý má za úlohu zvýšiť prekrvenie v postihnutej oblasti. No a nakoniec môj najobľúbenejší a najúčinnejší cibuľový sirup. Cibuľu spolu s napr. pomarančom a citrónom prelejte medom, dajte do uzavretej nádoby a necháme luhovať. Následne podávame 3x denne.

8. Kedy s kašľom k lekárovi?

Na začiatku ochorenia môžete kľudne zahájiť liečbu v domácich podmienkach. Ak sa stav nebude zlepšovať alebo naopak, budú pribúdať ďalšie príznaky, je na mieste ísť k lekárovi. V niektorých prípadoch vyhľadajte lekára radšej ihneď.
a)      Novorodenec a dojča do 6.m
b)      Objavia sa známky zhoršeného dýchania- dušnosť, namáhavé dýchanie, počuteľné vedľajšie fenomény (piskoty)
c)      Modré pery a premodrávanie okolo úst
d)      Dieťa vykašliava krv, hnis
e)      Domáca liečba 5-7 dní bez zlepšenia
f)       Pridružia sa iné príznaky teplota, zvracanie, dehydratácia..

 

9. Zvracanie z kašľa

Zvracanie z kašľa je u detí pomerne časté, nakoľko deti majú citlivý dávivý reflex. V mnohých prípadoch, pokiaľ sa nejedná o opakujúcu činnosť, je to pre nás prínosné, keďže pri zvracaní deti najčastejšie zvracajú aj hlieny, ktoré nevedia vykašľať a prehĺtajú ich do žalúdka. Ak sa však zvracanie opakuje, taktiež tam vzniká riziko vzniku dehydratácie a je to dôvod k vyhľadaniu lekárskej pomoci.

10. Kedy je kašeľ nebezpečný

Pre lekárov nie je kašeľ priamy ukazovateľ nebezpečenstva, sledujeme skôr objavenie sa zmodrenia, zmeny dýchania- to znamená sťažené dýchanie, namáhavé dýchanie, objavenie, počuteľné piskoty. Skôr naozaj sledujeme dýchanie, ale samozrejme, ak je naozaj kašeľ neúprosný, v záchvate, ktorý sa nevie upokojiť alebo výrazný laryngeálny kašeľ s následným spojením zhoršeného dýchania alebo nemožnosti sa nadýchnuť, je to určite dôvod vyhľadať lekársku pomoc.