Objavte techniky na zvládnutie súrodeneckých konfliktov

Konflikty medzi súrodencami sú súčasťou života, no ako rodič môžete ovplyvniť ich priebeh a pomôcť deťom nájsť konštruktívne riešenia. V tomto článku objavíte spôsoby, ako na to.

Každý rodič túži po tom, aby jeho deti spolu vychádzali, aby boli k sebe slušné, rešpektovali sa a mali sa radi. Avšak, ako pri iných vzťahoch, i milujúci súrodenci mávajú zlé dni a zažívajú konflikty. Je to úplne normálne a prirodzené. Ide totiž o to, že sa navzájom proti sebe stretnú dve rôzne potreby, či očakávania.

A tu začína naša dôležitá úloha, naučiť svoje dieťa:

  1. vyjadriť svoju potrebu

  2. vyjadriť svoje emócie rešpektujúcim a sociálne prijateľným spôsobom

  3. ochrániť si vlastné veci

Predstavím vám 3 + 3 techniky od Loreny Seidel, ktoré vám dopomôžu k zlepšeniu súrodeneckých vzťahov.



Pre rodičov:

1. Zachovajme si nestrannosť. 

Bez ohľadu na to, kto začal, ostaňme nestranní. Aj keď sa jedná o malé bezbranné dojča, ktoré sa začalo len plaziť alebo batoľa, ktoré začalo len chodiť. Verte, že v hlbokej podstate veci má pričinenie i ono. Jednoducho sa tu zjavilo a zrazu je všetko iné. Musí sa deliť o pozornosť, o čas rodičov, o hračky…

Na konflikt preto zareagujme takto: "Ako vám môžem pomôcť?"

2. Rozdeľme ich.

Pokiaľ si súrodenci fyzicky ubližujú alebo sa k tomu schyľuje, rozdeľme ich.

Na konflikt preto zareagujme takto: "Vyzerá to, že si potrebujete od seba oddýchnuť."

3. Prenesme zodpovednosť.

Pokiaľ sa fyzicky ani slovne nenapádajú, riešenie problému ponechajme na nich. Verte, že to vyriešia skôr, ako keď zasiahneme my, dospelí.

Na konflikt preto zareagujme takto: "Verím, že vy dvaja to spolu zvládnete vyriešiť."

Tip: Ak deti pošlete riešiť konflikt von, vo väčšine prípadov máte vyhraté, pretože zmena miestnosti a vzduchu funguje ako kúzlo, zrazu sú deti zaujaté niečím iným a aj zabudli, prečo mali ísť von.



Pre deti:

Tieto techniky učíme deti, keď sú staršie (orientačne od 3+). Každú techniku dieťaťu vysvetlíme (napríklad na rodinných stretnutiach, kde si to deti môžu nacvičiť v rolových hrách).

1. Môžeš súrodenca ignorovať.

2. Môžeš odísť od toho, čo sa ti nepáči, keď súrodenec robí.

3. Môžeš požiadať o pomoc, keď si nevieš dať rady.

Dieťaťu s konkrétnymi príkladmi vysvetlíme, čo všetko môže robiť počas konfliktu. Tu považujem za dôležité zopakovať si domáce pravidlá (teda to, čo v našej rodine tolerujeme a čo už je za hranicou našej tolerancie). Je dobré ak sa tieto pravidlá spíšu a vyvesia na viditeľné miesto. Pravidlá predstavujú výchovné hranice a platia nielen pre deti, ale aj pre nás rodičov.

Pre inšpiráciu vám uvediem naše domáce pravidlá.

  • Správame sa k sebe láskavo, s úctou a rešpektom (neubližujeme si, nenadávame si, nevysmievame sa, neurážame sa...)
  • Správame sa k druhým láskavo, s úctou a rešpektom (neubližujeme druhým, nenadávame im, nekričíme po druhých, nevysmievame sa...)
  • O svoje veci sa starám (neničím veci, nenechávam ich ležať na zemi...)

Aby to všetko deti pochopili, je potrebné sa s nimi veľa rozprávať a dookola im pripomínať pravidlá i spomínané techniky. To, že deti porušia pravidlá, na to sa treba pripraviť. Myslime na to, že občas ich porušíme i my sami, keď namiesto láskavého tónu na dieťa kričíme. 

A preto ďalšou dôležitou technikou / zručnosťou pri riešení konfliktu je ospravedlnenie. Mali by sme ísť deťom príkladom, čo urobiť, keď porušíme pravidlá. A ako prebieha také ospravedlnenie a čo pri ňom povedať? Prečo najmenšie deti do ospravedlnenia nenútiť, ale dôverovať zrkadliacim neurónom v ich mozgu? O tom si povieme inokedy.