Letné tráviace ťažkosti u detí: Ako predchádzať dehydratácii?

Letné tráviace ťažkosti u detí môžu priniesť nepríjemné komplikácie, ako je zvracanie a dehydratácia. Zistite, ako im predchádzať a správne reagovať, aby vaše dieťa zostalo zdravé a hydratované počas letných mesiacov.


Leto je už tu a s ním sú spojené aj rôzne zdravotné neduhy, ktoré sa vplyvom zvýšených teplôt objavujú omnoho častejšie. Deti počas letných mesiacov najčastejšie trápia tráviace ťažkosti a z nich jednoznačne najčastejší prejav je práve zvracanie. Prichádza nečakane a kedykoľvek a nejedného rodiča dokáže veľmi potrápiť. Je to veľmi nepríjemný príznak a zároveň aj nebezpečný, lebo pri deťoch môže veľmi rýchlo spôsobiť dehydratáciu organizmu.


Čo je to vlastne zvracanie?

Zvracanie je obranný reflex, ktorým sa organizmus zbavuje nevhodného obsahu hornej časti tráviaceho traktu (žalúdka a dvanástnika). Nie je to ochorenie, ale príznak ochorenia.


Prečo je pri deťoch nebezpečné?

Opakované zvracanie pri netolerovaní perorálneho príjmu tekutín je nebezpečné z dôvodu veľmi rýchleho vzniku dehydratácie. Čím menšie dieťa má takéto ťažkosti o to skôr musíme spozornieť a byť obozretní a situáciu hneď riešiť




Najčastejšie príčiny vzniku zvracania?

Zvracanie môže vzniknúť po diétnej chybe alebo môže mať infekčnú etiológiu, najčastejšie ho spôsobujú vírusy - rotavírusy/adenovírusy, ale aj baktérie ako je napríklad Salmonelóza. Taktiež môžu vznikať aj pri špecifických prípadoch ako je úpal alebo kinetóza pri cestovaní.


Čo je diétna chyba a kedy môže vzniknúť?

Najčastejšie vzniká pri konzumácii zdravotné závadných potravín alebo po zlej tepelnej úprave. Taktiež sa treba vyvarovať nevhodným kombináciám jedál alebo nadmerným požívaním mastných a ťažkých jedál, veľa sladkostí...


Čo robiť, keď dieťa zvracia?

Základ všetkého je dieťa čím skôr hydratovať, avšak treba to robiť s rozumom a nie silou. Po poslednom zvracaní treba nechať dieťaťu prestávku, nepodávame stravu ani tekutiny ideálne aspoň 30-60 minút. Samozrejme u tých najmenších sa snažíme mať pred dojčením aspoň pol hodinku. Dieťaťu pri pocite smädu môžeme ovlažovať ústa alebo si môže ústa vypláchnuť. Je dobré v úvodzovkách nechať ,,žalúdok oddýchnuť“. Následne je dôležité začať s postupnou rehydratáciou dieťaťa (zavodňovaním).




Ako správne zavodňovať?

Bohužiaľ toto je kameň úrazu mnohých rodičov a naozaj práve týmto nesprávnym postupom deťom navodzujú opakované zvracanie a deti zostávajú v blúdnom kolotoči až je dehydratácia tak veľká, že je nutná hospitalizácia dieťaťa.


Ako nato? Dieťa po pomyselnej prestávke začíname hydratovať po lyžičkách ideálne v 5-10 minútových intervaloch. Ak dieťa toleruje dané tekutiny následne po hodine môžeme zvýšiť frekvenciu podávania tekutín a aj množstvo, ak dieťa netoleruje a zvracia opäť nechávame prestávku a začíname od začiatku. Ak sa nám dieťa nedarí hydratovať a už javí známky dehydratácie, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.


Aké tekutiny podávať?

Najideálnejšie je mať vždy doma rehydratačný roztok. Tento prípravok má dopĺňa práve to potrebné, čo dieťa pri zvracaní najviac stráca. Ak nemáte po ruke tento roztok, viete si doma pripraviť aj jeho domácu verziu, ale len na najnutnejší čas, kým sa dostanete k originálu. Často sa stretávame s tým, že deti môžu odmietať roztok pre jeho chuť, v lekárni sú však mnohé overené príchute. Ak dieťa aj tak roztok nechce, skúste do neho pridať banán.

Ak ho dieťa stále odmieta, môžete prechodne skúsiť podávať silný čierny čaj ,,klasický PIGI“, ktorý osladíte, aby dieťa prijalo aj chýbajúci cukor a nemalo hypoglykemický stav (znížený cukor v tele).


Čo robiť, ak dojčím?

Tu určite neprestávajte dojčiť, práve naopak, pokračujte v dojčení. Na začiatku môžete dať kratšiu prestávku a následne dojčite v menších dávkach vo vyššej frekvencií.




Čo robiť po zavodnení?

Určite si dajte pozor aj na stravu, avšak už dávno neplatí, že necháte 3 dni deti len na suchom chlebe a vode. Ak dieťa toleruje tekutiny môžete začať s postupnou obnovou príjmu potravy cca po 6 hodinách. Samozrejme ponúkame diétnu nedráždivú stravu - varené zemiaky, mrkva, ryža, toasty, tyčinky, postupne banán, jablko.


Kedy vyhľadať lekára pri zvracaní?

  • Ak ide o deti mladšie ako 3 mesiace, je lepšie, aby ich videl lekár.

  • Ak má dieťa známky dehydratácie - suché plienky, neciká viac ako 6 hodín, dieťa neplače, minimum sĺz, má hustý zapáchajúci moč, vracia krv, zelený obsah

  • Opakované pokusy o rehydratáciu sú neúspešné

  • Dieťa malo úraz a začalo zvracať/pád bicykel, z nábytku

  • Pridružujú sa iné klinické prejavy a stav sa horší - horúčka, spavosť, únava, letargia, bolesť brucha a hlavy

  • Dieťa má výraznú bolesť brucha a brucho je citlivé na pohmat alebo je výrazne nafúknuté

Prajeme vám všetkým príjemné prežitie leta bez týchto ťažkostí. A ak už nastane situácia, že budete tieto naše rady potrebovať, dúfame, že vám pomôžu.