7 mýtov o detskej kresbe 


Detská kresba je jedným z najrannejších prejavov detskej tvorivosti a grafomotoriky. Napriek tomu, že je dôležitou súčasťou vývoja dieťaťa, obklopuje ju niekoľko mýtov, ktoré môžu následne ovplyvniť našu interpretáciu. Špeciálna pedagogička, Katka Herbriková, sa v tomto článku pozrela na sedem najčastejších mýtov o detskej kresbe a vysvetlila ich súvislosti s jej skutočnými znakmi a vývojom.


Vybrala som pre vás 7 najčastejších mýtov o detskej kresbe. Treba však povedať, že za určitých okolností môže byť každý mýtus pravdivý. To však zistí iba skúsený psychológ. Poďme sa na ne pozrieť.


  1. Každá detská kresba je zrkadlom toho, čo dieťa aktuálne prežíva

Kresba môže byť samozrejme diagnostický aj terapeutický nástroj, ale pod vedením skúseného odborníka. Dieťa najčastejšie kreslí to, čo ho aktuálne zaujíma a nemusíme v tom vždy hľadať skryté odkazy.


  1. Keď dieťa používa čiernu pastelku, je depresívne

Rodičia majú často obavu, že sa s ich dieťaťom niečo deje, keď používa pri maľovaní iba tmavé farby. Dôvod, prečo to dieťa robí, je skôr ten, že tmavé pastelky zanechávajú výraznú stopu a to sa im páči. Niektoré pastelky majú veľmi slabé svetlé farby a dieťa s nimi musí tlačiť, preto sa mu omnoho lepšie farbí s tými tmavými.


Môj tip: Vyskúšajte jemné voskovky, pri ktorých stačí jemný dotyk s povrchom a hneď krásne kreslia.


  1. Moje dieťa stále iba čmára, nekreslí nič konkrétne

Prechod od nezámerného kreslenia, kedy dieťa len zisťuje, že pastelka zanecháva stopu, k zámernému kresleniu býva často práve cez čmáranice. Všimnete si to tak, že vy tam stále síce vidíte iba čmáranicu, ale dieťa pomenuje, čo nakreslilo. A ono to tam zvykne naozaj vidieť. Skúste si na detskú kresbu napísať, čo to je a spýtajte sa dieťaťa o pár dní, či si to bude pamätať.


Môj tip: Dajte deťom predlohu na kreslenie krok za krokom, podľa ktorej sa naučia kresliť a spájať tvary, výsledkom čoho bude rozpoznateľný obrázok.




  1. Ak nerado kreslí, má oslabenú grafomotoriku

Nie každé dieťa, ktoré nemá vzťah ku kresleniu, má automaticky niečo oslabené. Tu treba však byť extrémne ostražitý. Ak však dieťa zvláda aktivity zamerané na jemnú motoriku, sebaobsluhu, vie nakresliť veku primerané grafomotorické prvky, napríklad predškolák zvládne hornú slučku a neevidujeme u neho iné ťažkosti, môže naozaj ísť iba o nezáujem.


Môj tip: Ponúknite dieťaťu rozličné aktivity na jemnú motoriku.


  1. Dieťa by od začiatku malo mať štipkový úchop

Predstavte si tie malé pršteky, ktoré ešte donedávna boli zovreté v pästičke, aby zrazu správne držali ceruzku. Ja si to neviem ani predstaviť. Všetko má svoj čas a aj úchop sa postupne vyvíja.


Môj tip: Ak neviete, akými pastelkami začať, skúste prvé voskovy, ktoré môžu chytiť do celej dlane.



  1. Kým pôjde dieťa do školy, musí sa naučiť kresliť postavu

Je pravda, že sa s tým pravdepodobne stretne na zápise. No pre deti je to často veľmi nudný námet na tvorenie. Preto, ak ho chcete motivovať do kreslenia, skúste to skôr vetou, nakresli mi, čo najradšej kreslíš. Dieťa si potrebuje ruku vykresliť a nemusí každá detská kresba byť zrovna o kreslení postavy. 


  1. Ľaváci majú vždy problém pri písaní

Grafomotorika ľavorukého dieťaťa sa vyvíja rovnako ako pravorukého. Treba len myslieť na správny sed a sklon písanky. Čo však vášmu ľavákovi určite nezabudnite zaobstarať, sú nožnice pre ľavákov. A keď na to príde čas, tak aj pero.


Toto sú najčastejšie mýty o detskej kresbe, s ktorými sa pri svojej práci stretávam. Verím, že si tvorenie s deťmi spoločne užijete a nebudete sa zbytočne stresovať


Ak chcete podporiť grafomotorické zručnosti svojich detí, je dôležité vybrať im vhodné písacie potreby.


Značka Stabilo ponúka široký výber per, ceruziek, pasteliek a zvýrazňovačov, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyhovovali rôznym vekovým kategóriám, úrovni zručností a preferenciám. Stabilo vyrába písacie potreby s rôznymi šírkami a tvarmi hrotov, s rôznymi druhmi úchopov a s rôznymi farbami. V našej ponuke nájdete aj Stabilo písacie potreby, ktoré sú prispôsobené pre pravákov aj ľavákov.


Prečítajte si aj Aktivity pre zdravý rozvoj grafomotoriky.