Letné kúpanie s atopickým ekzémom: Praktické rady pre rodičov

Letné slnko, kúpanie a dovolenky pri mori – pre väčšinu detí synonymum radosti. No pre deti s atopickým ekzémom môže leto predstavovať aj výzvu. Ako zvládnuť kúpanie v mori, bazéne či jazere bez zhoršenia kožných ťažkostí? V tomto článku nájdete praktické rady, ako ochrániť citlivú pokožku vašich detí a užiť si leto bez nepríjemností.

Atopická dermatitída je najčastejšie kožné ochorenie u detí. Postihuje približne 3-10% populácie a bohužiaľ stále viac má toto ochorenie stúpajúci trend. Udáva sa, že posledných 20 rokov sa počet trpiacich na toto ochorenie až strojnásobil. 

Je to geneticky podmienené ochorenie, preto ak trápi toto ochorenie vás alebo partnera je veľké riziko, že ho budú mať aj vaše deti a nebudete to vedieť ovplyvniť. Pri tomto ochorení vzniká porucha kožnej bariéry, ľahší prienik alergénov a exogénnych častíc smerom dnu a opačne, únik vody na povrch, čo spôsobuje suchosť a zápal. 

Ako sa na koži prejavuje?

Zapálené, suché ložiská rôznej veľkosti a intenzity na viacerých miestach na koži s predisponujúcimi lokalizáciami, ktoré majú medziobdobia zlepšenia a zhoršenia a stále sa opakujú. Základom je dobrý celoročný managment ochorenia, ktorý musia rodičia poctivo dodržiavať. Aktuálne s príchodom leta sa však začínajú objavovať otázky spojené s tým, načo si dať pozor a či si môže dieťa čo najviac užiť letné zážitky, aby ho ochorenie obmedzovalo čo najmenej. 

Pri ľuďoch trpiacich týmto ochorením máme 2 pomyselné tábory, niektorým deťom sa ochorenie počas leta výrazne zlepší a naopak niekomu zhorší. 

Prečo to tak je?
Samotné leto môže mať na atopický ekzém dvojitý efekt. Mierne slnenie a vyššia vlhkosť vzduchu zvyčajne ekzém zmierňujú. UV žiarenie má protizápalový účinok a pokožka je menej suchá. Avšak činitele ako nadmerné potenie, chlór, soľ, časté kúpanie sú faktory, ktoré sa s ekzémom neobľubujú a zhoršujú ho. Dôležitá je rovnováha a teda nájsť si ten správny balans medzi tým. 



Môžu ísť deti s atopickým ekzémom k moru?

Áno - morská voda môže mať naozaj u niektorých detí výrazne priaznivý efekt na zlepšenie stavu ochorenia, najmä ak sú vo fáze kľudu (remisie) a nemajú aktuálne žiadne čerstvé a rozškriabané ložiská. 

Vhodné tipy počas dovolenky pri mori:
  • Kúpanie deti naplánujte na skoré doobedné hodiny a následne poobede, keď už slniečko stráca na intenzite .
  • Po kúpaní dieťatko vždy opláchnite čistou vodou, aby soľ nedráždila pokožku po zaschnutí.
  • Premastite pokožku zvláčňujúcim krémom, či emolientom.
  • Ak má dieťa akútne ložiská, tam sa neodporúča vstup do slanej vody. 

Aké zásady platia pri kúpaní v bazéne a v chlórovej vode?

Tu si hneď na začiatok musíme povedať, že je potrebná väčšia opatrnosť, pretože chlór môže pokožku veľmi vysušovať a dráždiť, najmä v období kedy je narušená alebo zapálená. 

Dodržujte tieto opatrenia: 
  • Pred vstupom do bazéna natrite dieťa ochranným krémom.
  • Po dokúpaní dieťa čo najskôr osprchujte a naneste zvláčňujúci krém. 
  • Sledujte, aká je reakcia pokožky na kúpanie, ak sa stav výrazne zhorší pobyt v bazéne radšej vynechajte alebo obmedzte na minimum.



A čo také kúpanie v jazere?

Na jednej strane to môže byť lepšia varianta, ale na strane druhej musíme byť ešte viac opatrní, čo sa týka fekálneho znečistenia a napríklad rias a premnoženia siníc. Môže sa zhoršiť aktuálny stav ekzému, ale môže sa objaviť aj iný kožný nález dokonca aj alergická reakcia, takže v tomto prípade treba byť naozaj opatrní. 

Dôležité zásady: 
  • Dôsledne si vyberajte miesta kúpania, sledujte dostupné zdroje o kvalite a kontrole vody na danom mieste. 
  • Po kúpaní dieťa dôkladne osprchujte a opäť nakrémujte. 
  • Sledujte stav pokožky pri zhoršení toto kúpanie vynechajte. 

Počas leta chráňte pokožku ešte dôslednejšie!

Slnečné žiarenie v malých dávkach môže ekzém zlepšiť, ale nadmerné vystavovanie slnku, potenie, nevhodné opaľovacie krémy ho zhoršujú. 

Tipy slnečnej ochrany: 
  • Vyhýbajte sa priamemu slnku medzi 11:00-15:00 hodinou. 
  • Zabezpečte dieťaťu ľahké, vzdušné oblečenie z kvalitných materiálov ideálne s UPF ochranou a aj plavky. Nezabudnite na pokrývku hlavy. 
  • Pri atopickom ekzéme dbajte na výber opaľovacieho krému, najideálnejšie je minerálne SPF 50+ (na báze oxidu zinočnatého alebo titaničitého, bez parfumácie a alkoholu).
  • SPF krém aplikujte na zdravú pokožku nie na zapálené ložiská a nezabúdajte na pravidelnú reaplikáciu. 

Všeobecná letná rutina
  • Realizujte krátke kúpanie vlažnou vodou.
  • Nepoužívajte agresívne mydlá, ale špeciálne prípravky pre atopikov, či syndety.
  • Nezabúdajte ani v lete na pravidelné krémovanie emolienciami 2-3x denne najmä po kúpeli a pobyte vonku.
  • No a nezabudnite ani na dostatok tekutín a ľahké oblečenie



Kedy vyhľadať lekára?

Ak sa ekzém náhle zhorší, objaví sa sekundárna infekcia ( horúčka, začervenanie, krvavé ložiská, hnis,...), pokožka nereaguje na nastavenú liečbu a bežnú starostlivosť.  V takomto prípade je na mieste konzultácia s pediatrom alebo dermatológom.

Kľúčom k úspechu je prevencia, hydratácia opatrnosť pri kúpaní a výber vhodných produktov. Letné obdobie s atopickým ekzémom si vyžaduje viac pozornosti, no s vhodnou starostlivosťou si ho môžu deti užiť rovnako ako ich rovesníci.