Čítanie kníh má v predspánkovej rutine dieťatka svoje miesto
Knihy by mali byť neodmysliteľnou súčasťou života našich detí už od útleho detstva. Práve čas, kedy ukladáte dieťatko spinkať, je ideálny na to, aby ste vzali do rúk knihu a prečítali si ju spolu s dieťatkom. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete, prečo by čítanie kníh nemalo chýbať v predspánkovej rutine vášho dieťatka.
Čo je to predspánková rutina a prečo je vlastne taká dôležitá?
Predspánková rutina je jednou z mnohých vecí, ktorá má vplyv na lepší spánok dieťatka. Naše deti milujú predvídateľnosť a práve preto je dobré im už od narodenia zaviesť pred denným aj nočným spánkom rituál, ktorý sa bude opakovať. Súbor pravidelne sa opakujúcich činností, ktoré robíte s dieťatkom pred spánkom, pripravuje dieťatko na spánok. Dieťatko bude totiž vnímať a chápať, že po tomto rituáli nasleduje spánok.
To ale nie je jediný dôvod, pre ktorý je predspánková rutina dôležitá. Deň dieťatka býva plný aktivít a najdôležitejšou činnosťou dieťatka je hranie sa a objavovanie. Predspánková rutina je skvelá príležitosť pre dieťatko sa upokojiť a plynule prejsť od aktívneho hrania, do nejakej kľudnejšej aktivity. Veľa detičiek netoleruje dobre, ak sa hra zrazu zastaví a maminka ich dá hneď do tmavej miestnosti spinkať. Deti oveľa lepšie prijímajú, ak pred uložením na spánok existuje nejaký medzistupeň a prechod na spánok je postupný.
Ako môže vyzerať predspánková rutina?
Predspánková rutina nie je od narodenia dieťatka rovnaká. Vekom sa prirodzene mení. Pri malinkých deťoch býva kratšia ako pri starších deťoch. Na denné spánky si tiež môžete s dieťatkom spraviť inú rutinu, ako na nočný spánok.
V rámci predspánkovej rutiny, môžete spraviť v miestnosti určenej na spánok prítmie a odložiť z dohľadu dieťatka hračky, ktoré by preň mohli byť veľmi stimulujúce. Súčasťou predspánkovej rutiny môže byť napríklad kŕmenie, prebaľovanie, masáž, čítanie knihy, spoločné zatiahnutie závesov, pusinky a vlastne čokoľvek, čo vám vyhovuje. Voľte skôr pokojnejšie aktivity.
Predspánková rutina je moment, kedy sa dieťatko trošku upokojí. Máme tak jedinečnú príležitosť stráviť s ním čas.
Čítanie má pre naše dieťatko množstvo benefitov:
obohacuje slovnú zásobu
zlepšuje schopnosť vyjadrovania sa
rozvíja empatiu a emočnú inteligenciu dieťatka
čítaním kníh budujete pozitívny vzťah dieťatka ku knihám aj v budúcnosti
rozširuje znalosti vášho dieťatka
knihy rozvíjajú fantáziu
čítanie podporuje kognitívny rozvoj dieťatka hravou formou, podporuje rozvoj myslenia, pamäti a logického myslenia
čas strávený s našim dieťatko pri čítaní posilňuje vzájomné puto
Knižku, jej grafiku a obsah, vždy vyberajte s ohľadom na vek dieťatka. Pri malinkých deťoch stačí, ak budete knihu len listovať a hovoriť si, čo vidíte na obrázkoch. Postačia aj knihy s jednoduchými kresbami. Pri starších deťoch voľte knihy aj s textom, najprv krátkym, neskôr dlhším. Sú deti, ktoré preferujú knihy s príbehom, iným sa páčia skôr knihy vzdelávacieho charakteru. Ponuka kníh je dostatočne široká, aby si vybral každý.
Moje odporúčanie na záver je, aby ste pri malých deťoch citlivo vyberali obsah knihy, nakoľko rozprávky so strašidelným príbehom alebo nevhodnými kresbami, môžu dieťatko desiť a spôsobovať u neho zlé sny a nočné mory.
Napíš Komentár