7 najčastejších zdravotných ťažkostí, ktoré na deti číhajú v lete

V tomto článku od pediatričky Moniky Michňovej vám prinášame prehľad najčastejších zdravotných ťažkostí, ktorým deti čelia počas leta a tipy, ako ich riešiť.


Dva mesiace letných prázdnin znamená pre naše deti množstvo zábavy a dobrodružstiev, no pre nás, rodičov, prichádza obdobie, kedy treba zapnúť kontrolky na zvýšený level ostražitosti. Dnes si povieme čo robiť, ak deti počas leta na dovolenke zastihnú nejaké zdravotné ťažkosti. Toto sú tie najčastejšie:


Zvracanie a hnačky

Zvracanie a hnačky sú asi najčastejšie nepríjemnosti, ktoré nás v lete zastihnú. Potraviny a jedlá nemajú radi vysoké teploty a rýchlo sa pokazia. Taktiež je bežné, že radi doprajeme rôzne aj netradičné kombinácie jedla, často aj nad rámec našich potrieb. Ak už dieťa tieto ťažkosti postretnú, je dôležité správne dieťa zavodniť (rehydratovať). Postupne začať po lyžičkách, následne pridávať a po tolerovaní začať s ľahkou diétnou stravou. Dôležité je nasadiť vhodné kmene probiotík, ktoré môžete dieťaťu pred dovolenkou nasadiť aj preventívne. Stále myslite na hygienu rúk a všade, kde sa dá, dieťaťu ruky umyte alebo použite dezinfekciu.




Kliešte, komáre a iný hmyz

Pobyt v prírode, večerné prechádzky a posedenia sú super, pokiaľ vám okolo ucha niečo nebzučí. V tomto prípade je najdôležitejšia prevencia. Určite vsaďte na vhodne zvolené repelenty podľa veku detí aj zloženia prípravku. Na trhu sa dajú nájsť kvalitné prírodné produkty. Ak už niečo dieťa uštipne, môžete pri celkovej reakcii (ak má dieťa výrazne svrbenie alebo začervenanie, podať antihistaminiká) alebo len lokálne natrieť, zachladiť lokálnym obkladom. Ak sú vaše deti alergické, je určite na mieste nosiť so sebou lekárničku, ktorá obsahuje Epipen a iné potrebné lieky.


Ak má vaše dieťa kliešťa, netreba chytať paniku. Kliešťa jednoducho správnym kývavým spôsobom vyberte s pinzetou alebo vatovou tyčinkou. Následne miesto vydezinfikujte a do kalendára si zapíšte, kedy ste kliešťa vyberali. Dôležité je miesto sledovať najbližších 6 týždňov. Ak by bola prítomná reakcia v podobe kruhovitého začervenania, je potrebné myslieť na boreliózu.


Kinetóza

Počas cestovania autom býva niektorým (nielen deťom) ťažko, až majú nauzeu a zvracajú. Tieto ťažkosti trápia mnohé deti. Práve v čase dovoleniek, keď si chcete urobiť dlhší výlet autom, je to nepríjemná situácia. Skúste deti posadiť v smere jazdy, taktiež im pomáhajú aj tmavé sklá prelepené špeciálnymi fóliami alebo to, keď sa nepozerajú do kníh. Vhodné je nechať im pootvorené okno, v pravidelných intervaloch piť vodu a robiť prestávky. Môžete si pomôcť aj produktami z lekárne, ako sú rôzne lízatka alebo voľnopredajné doplnky obsahujúce napríklad zázvor. Z liekov môžete deťom po porade s lekárom podať Kinedryl.




Úpal

Neprimeraný pobyt na slnku alebo pobyt v uzavretom horúcom prostredí spôsobuje prehriate organizmu. Prejavuje sa to vracaním, zvýšenou teplotou, bolesťou hlavy, závraty alebo až kŕče. Prvá pomoc je vždy postupné ochladzovanie organizmu, podanie tekutín, doplnenie minerálov


Popáleniny

Letné večery sú spojené aj s opekačkami a posedeniami pri ohni. Deti sú zvedavé, radi šantia a za zlomok sekundy sa vie stať nešťastie. Hlavná zásada pri akejkoľvek popálenine je dané miesto rýchlo a efektívne chladiť. Následne môžete použiť špecifické gély a krémy a miesto sterilne prekryť. Ak by vznikli pľuzgiere určite nič neprepichujte!!! Radšej vyhľadajte lekársku pomoc.


Špecifický typ popálenín sú popáleniny od slnka, ktoré spôsobuje nadmerný pobyt na slnku pri nedostatočnej ochrane. Najdôležitejšia je prevencia, a to nechodiť na priame slnko od 11 do 15 hod. Ak už na slniečko idete, zdržiavajte sa v tienistých priestoroch, používajte vhodne zvolené prípravky slnečnej ochrany a taktiež pokrývku hlavy a oblečenie s UPF.


Úrazy

V lete sú na vzostupe aj rôzne úrazy. Či už sú to banálne pády spojené s oškretím kolena, vyvrtnutý členok či zlomenina, je vhodné vedieť správne zareagovať. Pri jednoduchých pádoch poranené miesto umyjeme a vydezinfikujeme. Následne podľa rozsahu môžeme použiť náplasti alebo tekutý obväz. Ak je zranenie vážne s výraznou bolesťou a opuchom, je na mieste ísť na vyšetrenie do zdravotníckeho zariadenia na vylúčenie možnej zlomeniny alebo iného vážneho poranenia.


Intoxikácie

Deti v prírode preskúmajú naozaj všetko, preto držte oči na stopkách a dávajte pozor, aby nechytali a nezbierali rôzne bylinky, kvietky, neznáme plody a huby. Ak má dieťa bolesti brucha, zvracia, alebo má hnačku a predtým jedlo pokrm z hríbov, preventívne podajte čierne uhlie a radšej vyhľadajte lekársku pomoc.




Radovánky pri vode - topenie

Voda nás počas leta a horúčav osvieži, ale vie byť aj veľmi zradná. Na utopenie dieťaťa stačí hladina vody s 5cm. Tu platí pravidlo mať deti stále pod dozorom a nenechávať ich samé ani pri plytkej vode a ani v prípade, že majú plavecké pomôcky (tie tiež nie sú 100% ochrana).


Dovolenková lekárnička by mala obsahovať:

TEPLOTA - antipyretiká ideálne 2 formy (čípky, sirup)

HNAČKA, ZVRACANIE - antiemetiká Kinedryl, Tasectan, rehydratačný roztok, probiotiká (Enterol)

ALERGIA - antihistaminiká (Fenistil, Zodac)

PORANENIA- dezinfekcia (Asept), leukoplasty rôznej veľkosti

OČI/UŠI- Ocuflash, Otipax

KAŠEĽ/ NÁDCHA- morská voda, Sinupret

KOŽA- Panthenol, Kalciová masť

DOPLNKY- repelent, SPF krém, UPF plavky, pokrývka hlavy, slnečné okuliare pre deti