Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov. Pre viac informácií si prečítajte naše Podmienky používania súborov cookies.

Recenzia knihy: VZŤAHOVÁ VÝCHOVA

08.01.2017 0 Komentár(e) Recenzie a testovanie kníh a hračiek,

Aby dieťatko prospievalo a zdravo sa vyvíjalo, potrebuje si v prvých rokoch života vytvoriť bezpečnú väzbu s rodičom (zvyčajne s matkou) - s osobou, ktorá preňho predstavuje uspokojenie všetkých biologických, psychologických a sociálnych potrieb. Rovnako dôležitá je spätná väzba matky, ako reaguje na požiadavky svojho bábätka. Prirodzenému vytvoreniu tejto väzby napomáha vzťahová výchova, v ktorej dominuje intenzívny kontakt s bábätkom a reagovanie na jeho potreby. Autori knihy William a Marta Searsovi, pediater a zdravotná sestra, ktorí sami vychovali deväť detí, vám ukážu ako si pomocou siedmych nástrojov vytvárania vzťahovej väzby (bonding, dojčenie, nosenie dieťatka, spanie v blízkosti dieťaťa atď.) vytvoríte s bábätkom vzťah plný dôvery a budete z neho čerpať dlhé roky. Nástroje vzťahovej výchovy môžete voliť podľa vašej situácie, ak vám napr. okolnosti neumožnia dojčiť, väzbu s bábätkom upevníte pomocou ďalších nástrojov, ktoré vám vyhovujú, a obdobne vám vzťahová výchova môže pomôcť i v situáciach ako je adopcia či dieťatko so špecifickými potrebami. Ďalšou výhodou je, že na vytváraní vzťahovej väzby sa môže popri matke podieľať aktívne i otecko. Vzťahovú výchovu je najlepšie uplatňovať hneď po narodení bábätka, najmä v prvom roku života.

   

 

Hovoríme síce o výchove, ale spočiatku ide skôr o nadviazanie vzájomného vzťahu s dieťatkom hneď od prvých okamihov jeho života, ako sa s ním zladiť a dokonale ho spoznať. Blízky vzťah neskoršiu výchovu potom uľahčí,  keďže základy porozumenia medzi rodičom a dieťaťom, a to, ako fungujú ich vzťahy v neskoršom období (školský vek, adolescent), sa tvoria v prvých mesiacoch a rokoch od narodenia (resp. počatia). Prečo teda nezačať vychovávať svoje pubertálne deti už v perinke?       

 

Vzťahová výchova alebo kontaktné rodičovstvo nie je žiadna „nová veda“. Vždy tu bola a je o intuitívnom reagovaní na potreby dieťaťa. Niektoré mamičky ju používajú prirodzene, bez toho, aby vedeli, že ide o istý štýl výchovy, a nechávajú sa pri starostlivosti o svoje bábätko viesť svojim materinským inštinktom a zdravým rozumom. Vzťahová výchova je o komunikácií a intuícií, aby ste otvorili srdce a myseľ individuálnym potrebám bábätka a vhodne na ne reagovali. Následné spoznanie vášho dieťatka umožní, že sa budete vedieť správne rozhodovať, čo je pre vás oboch najlepšie. S týmto majú niekedy problém mladé mamičky, ktoré sú pod paľbou dobre mienených rád svojho okolia a zvyknú podľahnúť tzv. odborníkom na cudzie deti.      

 

Ako uvádzajú autori knihy, deti, ktoré pocítili vzťahovú výchovu a boli vychovávané vo vnímavom prostredí, sú čímsi výnimočné, sú súcitné, pozorné, komunikatívne, šikovnejšie a zdravšie, čo je podporené i svedectvami rodičov uplatňujúcich vzťahovú výchovu. Rozhodným faktorom ovplyvňujúcim intelekt dieťaťa je vnímavosť matky na jeho signály. Staňte sa najväčším odborníkom na svoje dieťatko a rozviňte v ňom tie najlepšie kvality vďaka vzťahovej výchove.

 

A aký štýl výchovy preferujete Vy?

Napíšte komentár