Tipy pre budúceho, aj skúseneho škôlkara

Napísal Nina 04.08.2021 0 Komentár(e) Najčítanejšie,Tipy zo sveta kníh a hračiek,

Máte doma dieťatko, ktoré tento rok nastupuje do škôlky po prvýkrát? Alebo už máte doma skúsenejšieho škôlkara?

Tento článok bude patriť im - škôlkarom malým, aj väčším.

 

Na našom blogu nájdete aj článok s tipmi, ako dieťatku uľahčiť nástup do škôlky. Určite si ho prečítajte, ak máte doma čerstvého škôlkara. Nájdete v ňom tipy, ako sa správať, aký postoj zaujať, čo deťom vysvetliť.

 

Dnešný článok sa tiež týka škôlky, ale tento krát prináša tipy na knihy a hračky, ktorými si môžete dopomôcť pri príprave dieťatka na škôlku. A v závere v ňom nájdete aj pár tipov pre predškolákov.

Poďte si s nami pozrieť výber toho najlepšieho, čo aktuálny trh ponúka.

 

 

Hádam najobľúbenješie sú knižky Kubko ide do škôlky a Terka ide do škôlky. Svoj prvý deň v škôlke si môžete prejsť a deťom predstaviť spolu s kamarátom Kubkom alebo kamarátkou Terkou. Sú reálne, z bežného života, plné ukážok, ako to môže v škôlke vyzerať. Akurát nezabudnite deťom vysvetliť, že každá škôlka má svoje vlastné zvyky a deň prebieha rôzne.

 

 

Na trhu existuje dosť detských knižiek, ktoré sa venujú škôlkarskej tématike. Nasledovné knihy sú príbehové, aj obrázkové, dokonca niektoré aj s úlohami, pre aktívne zapájanie malého čitateľa.

 

 

Výbornou knihou s leporelovými stranami pre budúcich škôlkarov je kniha Miško a Brumko idú do škôlky. Príbeh o Miškovi, ktorý nastúpil do škôlky a prežíva v škôlke mnoho pocitov a činností, s ktorými sa stretnú v škôlke aj Vaše deti. Nie len tie pozitívne, ale aj negatívne. Pričom pri negatívnych situáciách je vždy popísané riešenie, ako danú skúsenosť zvládnuť.

 

 

Kniha Poznaj škôlka má tenké listy. Môžeme ju pasovať za takú malú detskú encyklopédiu o škôlke. Je tam hravým spôsobom vykreslené ako škôlka vyzerá, čo sa tam deje, aké procesy tam prebiehajú. Taktiež sú tam aj rôzne modelové situácie, ktoré sa v škôlke môžu stať, aj to, čo sa smie robiť a čo nie. Na mnohých stranách sú aj interaktívne úlohy, kde deti niečo hľadajú alebo dopĺňajú.

 

 

Rok v škôlke patrí do edície knižiek s titulom "Rok v ...". Ilustrácie zachytávajú to, čo sa v škôlke deje postupne po celý rok -  od septembra, až po letné prázdniny. Prostredia, aj postavy sa v nej opakujú. Deti s obľubou hľadajú jednotlivé deti na každej strane a sledujú, čo robia.

 

 

Kniha Gabko v škôlke obsahuje 4 príbehy. Zamerané vždy na nejaký častý problém s ktorým sa deti v škôlke potýkajú. Príbeh pekne ukazuje riešenie a ako sa v daných situáciach zachovať. Je to obľúbená knižka pre deti od 4 rokov, ktorí už nejaký ten 1 rôčik škôlku navštevovali.

 

 

Zošit Slečna Králičková Ve školce je plný aktivit. Čo deti poteší asi najviac, tak obsahuje takéto 3D modely, s ktorými sa môžu hrať. Taktiež nájdete v zošite viaceré úlohy na hľadanie, či spájanie a úlohy s nálepkami, ktoré sú súčasťou zošita. Všetko s tématikou "škôlka", aby si ju deti vďaka zvieratkám obľúbili ešte viac.

 

 

Skvelým tipom pre deti sú aj pracovné zošity. Pre budúcich škôlkarov ale aj pre takých, ktorí už do škôlky chodia. Zošity KuliFerdo vynikajúce pracovné zošity určené na rozvoj školskej zrelosti u detí v predprimárnom vzdelávaní. Sú tenké, ľahko ich zbalíte niekde do tašky von, na návštevu alebo ich využijete aj doma. Zošitov je spolu 8 a každý rozvíja a precvičuje dieťa v niečom inom.

 

 

Edícia Zošit aktivít je vynikajúca už pre mladších škôlkarov - od 3 a 4 rokov. Každý zošit je zameraný a pomáha vďaka jednoduchým úlohám dieťatku precvičovať určité znalosti. Či už sú to farby, tvary, čísla, priestorovú predstavivosť, logické myslenie a v neposlednom rade sčítanie.

 

 

Nedávnou novinkou je zošit Kuliferdík - aktivity na celý rok, ktorý je určený už pre deti od 3 rokov. Pracovný zošit je rozdelený na 4 základné časti: Rodina a kamaráti / Zvieratá / Rozprávky / Šport a hry.

 

 

Poslednou edíciou zošitov, ktorú by som rada spomenula pri menších škôlkaroch, je Kumon Príprava do škôlky. Obsahuje 3 zošity. Najjednoduchší je Strihanie, kde deti strihajú papier vždy po vyznačených stranách. Cvičia si tak motoriku a trpezlivosť. Zošit Kreslenie obsahuje na každej strane bludisko. Od jednoduchších, až po zložitejšie. V zošite Matematika si precvičia správne písanie čísel a ukotvia si vďaka spájaniu ich správne poradie.

 

 

INŠPIRÁCIA PRE PREDŠKOLÁKOV

Menší set tipov sme si pripravili aj pre budúcich prváčikov - predškolákov, pre ktorých bude tento rok v škôlke ich posledný. 

 

 

Z knižiek sú obľúbené príbehové tituly - Sofia a tekvičky idú do školy a Terka ide do školy.

 

 

Krásnou obrázkovou knihou je Směle do školy, ktorá sa bude páčiť už deťom od 3 rokov a v kľude ju môžete využiť ako príklad, čo všetko sa bude diať nie len v škole, ale aj v škôlke. Spolu s hlavnou postavou navštívite niekoľko zvieracích škôl a uvidíte, ako to v každej vyzerá a prebieha. Krásne ilustrovaná kniha, ktorú si zamilujete.

 

 

Ak zistíte, že má dieťatko senzitívne obdobie na písanie čísel a písmen, tak vrelo odporúčam tento set stierateľných kariet. Krabička, ktorú hravo zoberiete so sebou aj na cesty obsahuje 40 obojstranných kariet a fixku. Úlohy sú rôznej obtiažnosti, od jednoduchého písanie písmen a čísel, až po také, kde deti niečo hľadajú, doplňujú, dokresľujú. Set je dostupný len v češtine, čo ale určite nie je prekážkou :). Nájdete ho u nás ako Písmená pro (před)školákay a Čísla pro (před)školáky. Kartičky po použití ľahko zotriete a deti môžu precvičovať zas. Na karty skvelo fungujú aj fixky - tekuté kriedy.

 

 

Školskú pripravenosť si môžete s deťmi precvičiť a vyskúšať aj v zošitoch Kuliferdo ide do školy. Zošity si viete kúpiť po jednom alebo ako set.

 

 

Ak hľadáte obsiahlejší pracovný zošit, ktorý by obsahoval rôzne úlohy precvičil viaceré detské znalosti, tak siahnite po zošite z edície Hádanky pre predškolákov. V ponuke máme tri, rozdelené podľa veku. Zošity obsahujú úlohy zamerané na matematiku, rozvoj reči, pozornosť, pamäť, myslenie, drobnú motoriku, základy čítania a na vedomosti o okolitom svete.

 

 

INŠPIRÁCIA NA HRAČKY

Na záver máme pre vás zopár tipov aj na edukatívne hračky. Pre najmenších sa vám môže hodiť napríklad drevené Vkladacie puzzle geometrické tvary. Drevená hra Nasadzovanie čísla 0 - 9 a farby zas precvičí u dieťatka jednoduchou formou čísla, farby, aj počítanie.

 

 

Na prvé učenie a precvičovanie čísel od 1 do 10 odporúčame tiež puzzle Priraď čísla. Dieťatko musí priradiť správne číslo k prislúchajúcemu podkladovému dieliku. Pomôcť mu môže aj zrátanie zvieratiek na podklade alebo výrez, do ktorého číslo zapadne. Zo všetkých dielikov sa dá pospájať dlhý číselný rad.

 

 

V podobnom duchu máme puzzle aj na precvičovanie písmeniek a abecedy. Puzzle Priraď písmená. S hrou sa dá vyhrať rôznymi spôsobmi. Využívať čisto len 3D písmenká, skladať si jednoduché slová, priraďovať písmenká k podkladu, učiť sa písmenká písať, prstom prechádzať po obrysoch písmeniek, zoznamovať sa s anglickým jazykom.

 

 

Druhou edukatívnou pomôckou na učenie a precvičovanie písmeniek sú karty Abeceda Trocha Inak. Je jedinečná v tom, že pracuje na základe vizuálnej zhody tvaru písmena s ilustráciou. Zo zadnej strany je krátka, dobre zapamätateľná básnička. Karty sú tiež popisovateľné fixkami a deti si môžu rovno na karte precvičovať písanie. Vhodné sú fixky na tabuľu - tzv. tekuté kriedy, ktoré nájdete aj u nás.

 

 

Pre starších škôlkarov máme tiež pekný tip na darček. Drevený Môj kalendár, kde si s deťmi môžete každý deň zaznačovať, aké je ročné obdobie, aký je dátum, čas, deň v týždni a aj to, aké je počasie. Navyše sú súčasťou kalendára aj hodiny s drevenými ručičkami.

 

 

Veríme, že ste v našom pestrom výbere niečo zaujímavé pre svojho malého škôlkara našli. Želáme všetkým, aby prvé dni zvládli s čo najväčšou ľahkosťou.

 

PS: nezabudnite svojim škôlkarikom zaobstarať aj papučky, ktoré im budú každý deň v škôlke robiť radosť. Mali by byť kvalitné a pohodlné a v neposlednom rade aj milé a pekné. My veľmi radi odporúčame obchodík Ježko Bežko, v ktorom nájdete ten najlepší výber topánočiek.

 

Napíšte komentár