23 tipov na najlepšie detské spoločenské hry

Napísal Nina 15.01.2021 0 Komentár(e) Najčítanejšie,Recenzie a testovanie kníh a hračiek,

Zima, škaredé počasie, skoro tma, prinášajú viac času doma. Ideálnou rodinnou aktivitou na dlhé večery je hranie spoločenských hier. Tie sú nie len peknou a milou kratochvíľou, ale ak vyberiete tie správne, môžete prostredníctvom hier u detí rozvíjať rôznorodé zručnosti a schopnosti.

Ak neviete ako s hrami začať alebo ktoré kedy vybrať, máme tu článok nabitý tipmi na najlepšie hry pre malých, aj väčších.

 

NAJLEPŠIE PRVÉ HRY

Hranie spoločenských hier je istým spôsobom zručnosť, ktorú si deti osvojujú postupne. Ak začnete skôr a budete trpezlivý, viete si v priebehu pár rokov vychovať rovnocenného spoluhráča, s ktorým si užijete veľa spoločnej zábavy. Prostredníctvom prvých hier je dôležité deti naučiť základné princípy hrania - striedanie poradia a hod kockou.

 

 

Ako prvú hru, ktorú by sme vám odporučili je Moja prvá detská hra - úžasná krtkovská hra :). Cieľom hráča je pozbierať všetky zvieratká a to tak, že deti plnia jednoduché úlohy - tlieska, tancuje, objíma sa protihráčmi, napodobní zvuky zvieratiek.

Medzi obľúbené jednoduchšie prvé hry patrí aj detská hra Peppa Pig. Ak je u vás táto rozprávka populárna, tak deti sa určite potešia. Pravidlá sú opäť jednoduché.

 

 

Ďalšou skvelou kooperatívnou hrou sú Príšerky zo skrine. V tejto hre je potrebné vystrašiť postupne každú príšerku správnou hračkou a schovať ju do skrine. Pri hre nehádžete kockou, len si striedate poradia. Hra vyniká prekrásnou grafikou, milým detailom schovávania príšeriek do skrine a možnosťou zvoliť si ťažšiu alebo ľahšiu verziu hry.

 

BALANČNÉ HRY

 

 

Balančné hry sú skvelé na tréning jemnej motoriky, ale aj logického myslenia. Dieťatko sa totiž musí správne rozhodnúť, ktorý dielik vyberie, aby neprehralo. Vynikajúca hra v tejto kategórii je rozhodne Jenga. Máme ju v milej zvieratkovskej verzii, obsahuje dieliky v 6 farbách so 6 zvieratkami. Podľa hodu kockou sa vyberajú dieliky, až kým sa veža nezrúti. Túto hru milujú malé, aj väčšie deti, dokonca sa pri nej plnohodnotne zabavia aj dospelí.

Na podobnom princípe máme v ponuke aj balančnú hru Sloníkovia.

 

 

Na opačnom princípe sa hrá balančná hračka Archa alebo Zvieratká. Tam sa striedate pri stavaní, až kým sa vám stavba nezrúti.

 

TRADIČNÉ HRY V MODERNOM ŠATE

Samozrejme v našej ponuke nemôžu chýbať ani hry overené časom ako domino, pexeso, človeče nehnevaj sa.

 

 

Častokrát sa stretávame s tým, že práve hru Človeče, nehnevaj sa, ponúkajú rodičia deťom príliš skoro. Prichádza potom zbytočné znechutenie zo spoločenských hier na oboch stranách. Táto hra je skvelá ale reálne si ju deti vedia zahrať až približne v 5tich rokoch. Ideálne, ak vopred nazbierajú herné skúsenosti z vhodných hier pre mladšie deti.

V ponuke máme rôzne človeče v modernom, hravom dizajne. Panáčikovia sú v tvare safari zvieratiek, princezien, pirátov. 

Odporúčame aj hru 2v1 Človeče nehnevaj sa / Hady a rebríky. Kde je z jednej strany herná plocha pre človečko a z druhej strany plocha na hru Hady a rebríky.

 

 

Obľúbenou prvou hrou je Domino. Nájdete u nás rôzne drevené verzie.

A hádam najväčšou klasikou je Pexeso. Už máte to svoje? Vberte jednoduché drevené, v peknom balení. Alebo mäkké na hru vo vani? Alebo napríklad špeciálne hmatové alebo zvukové pexeso.

 

HRY NA DOMA, AJ NA CESTY

Hry v plechovičkách sú skvelé na cesty. Dobre držia zavreté, nie sú veľké a tak si ich kamkoľvek jednoducho zbalíte aj so sebou. 

 

 

Čierny Peter je milá klasika. Pri tejto verzii vás poteší veľmi pekné grafické spracovanie. Navyše je v krabičke okrem kartičiek aj malá čierna ceruzka, ktorou môžete na konci hry označiť Čierneho Petra. Hra je vhodná približne od 3 rokov.

Who am I - hru Kto som?, alebo aj čo som, pozná asi každý. Víťazom hry sa stane ten, kto kladie správne otázky v správnom poradí a uhádne aký obrázok má na čele. Hra je vhodná od 4 rokov.

 

 

Rovnako známe je aj hra Pantomíma, ktorá sa hrá bez slov. Len pomocou svojho tela, mimiky a giest, hráči popisujú vytiahnuté obrázky. Hra pomáha rozvíjať neverbálny prejav, fantáziu a predstavivosť. Hru zvládnu hrať už aj deti od 3 rokov, stačí vybrať tie jednoduchšie obrázky.

Hru Ovocný sad je kooperatívna hra, kde všetci hráči spolupracujú. Spolu hrajú proti havranovi. To je práve na tejto hre milé, že deti navzájom nesúperia ale spolupracujú. V hre je potrebné vyzbierať ovocie zo stromov skôr, ako sa k nim dostane Havran.

 

KÝBLIKOVÉ HRY PRE VŠETKÝCH

Deti z hier pravdaže postupne vyrastajú. Ale sú tu aj hry, ktoré sú atraktívne dlhé roky. Kráľovnou takýchto hier je rozhodne spoločenská hra Hmataj a nájdi. Má veľa variácií, takže sa s ňou zabaví už 1,5 ročné dieťa ale radi sa s ňou zahrajú aj malí školáci.

 

 

Skôr ako ju budete hrať ako spoločenská hru podľa pravidiel, ju môžete použiť s malým dieťatkom ako priraďovačku - drevených dielikov k správnym kartičkám. Od 3 rokov ju môžete hrať v jednoduchších verziách ako spoločenskú hru a ako budú deti rásť, obtiažnosť hry môžete zvyšovať. Princíp je jednoduchý. Podľa hmatu musíte v spleti drevených dielikov v kýbliku nájsť ten správny.

 

 

V rovnako peknom kýbliku je aj ďalšia skvelá hra - Zlož do minúty. Jej cieľom je do minúty poskladať z drobných dielikov obrázok, ktorý je nakartičke, ktorú si potiahnu. Menšie deti môžu skldať bez časového limitu, vďaka čomu je hra jednoduchšia. Deti ale táto hra baví aj bez rodiča. Stavá si samostatne obrázky buď podľa kartičiek, alebo čisto len podľa svojej fantázie.

 

HRY NA JEMNÚ MOTORIKU

 

 

Hra Ticho ako myšky je vynikajúca hra rozvíjajúca jemnú motoriku. Je milá, vtipná a deti veľmi baví. Cieľom hry je zbaviť sa svojich paličiek ako prvý a to tak, že na základe hodu kockami prestrčíte paličku otvormi správnej farby do syrového hradu :). Ale bez toho, aby ste vyľakali myšky zazvonením na zvonček. Hra je vhodná približne pre deti od 3,5 roka.

 

 

Pre menšie vyberte jednu z klasických obľúbených hier z nášho detstva - Chytanie rybičiek. Obe hry obsahujú udice s magnetom, na ktorý deti lovia ryby a iné vodné živočíchy. Menšia verzia Chytanie rybičiek obsahuje 2 udice. Väčšia verzia Chytanie rybičiek v mori obsahuje nie len 3 udice, ale celý podklad je zložený z puzzle dielikov a musíte si ho najprv poskladať :). Vlastne je to taká hra 2v1.

 

HRY NA SAMOSTATNÉ HRANIE

Minulý rok nás naučil, že je potrebné mať v zálohe aj hry, s ktorými sa deti môžu hrať samé a tak vám na záver článku pripájame aj tipy na tie najlepšie :).

 

 

Top hračkou na samostatné hranie sú hríbikové mozaiky. Či už Malá mozaika pre mladšie deti, ktorá obsahuje aj predlochy zvieratiek. Alebo Veľká mozaika, ktorá je vhodná pre deti približne od 4,5 roka. Obe mozaiky obsahujú veľké množstvo hríbikov a drevenú podložku. Jej veľkosť záleží od verzie, ktorú si vyberiete. Deti si môžu tvoriť obrázky aj podľa vlastnej fantázie.

 

 

Hitom minulého roka sa rozhodne stalo Magnetické sudoku. Obsahuje 20 predlôh, do ktorých deti dopĺňajú magnetky zvieratiek tak, aby vyplnili mriežku podľa správnosti. Vynikajúca hra na podporu logického myslenia. Vyhodou je, že deti môžu hrať hru stále dookola, keďže funuje s magnetkami a je uložená v praktickej kovovej krabičke. Môžete ju tak jednoducho zbaliť aj kamkoľvek so sebou.

 

 

Skvelou hrou z tejto kategórie je aj logická hra Tvary. Obsahuje 9 drevených dielov v 4 rôznych farbách a 30 predlohových kartičiek, na ktoré sa dieliky ukladajú. Cieľom hry je usporiadať dieliky na predlohe tak, aby nakreslené hviezdičky zakryli dieliky danej farby a nie iné. Vynikajúca hra na rozvoj logiky, na koncentráciu a priestorové vnímanie.

 

 

V ponuke nájdete u nás aj ďalšie spoločenské a kartové hry. Pozrite si celú našu kategóriu Prvé spoločenské hry.

Veríme, že vás náš článok inšpiroval. A možno aj vďaka našim tipom si s deťmi užijete kopec zábavy pri hraní spoločenských hier.

Napíšte komentár