Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov.

15 tipov na knihy o Vianociach pre deti do 3 rokov

Napísal Nina 04.11.2017 1 Komentár(e) Najčítanejšie,Tipy zo sveta kníh a hračiek,

Viete prečo máme v Babyknihy tak radi Vianoce? Pre ten pokoj, ktorý nastane, keď sa zobudíte ráno po Štedrom dni a zrazu je na všetko čas: na spoločné čítanie, hranie, leňošenie, tešenie sa z toho jedinečného momentu, že nemusíte vôbec nič a nikam ísť, iba tam byť pre svoje deti.

Ako to raz niekto krásne vystihol: Vianoce sú najkrajší čas na knihu.

 

Prinášame 15 tipov na krásne knihy o Vianociach a zime pre deti do 3 rokov:

 

Deti do 1 roka

1.)  Baby's Very First Touchy-feely Christmas Book

Úplne najdôležitejšie je si uvedomiť, že najmenší drobci vidia ozdobený vianočný stromček so zapnutými svetielkami prvýkrát v živote - tie ligotavé gule, tie pichliačiky na stromčeku, tá vôňa ihličia - je toho toľko, čo treba preskúmať a našou úlohou je ich trpezlivo doprevádzať a všetko im poukazovať. Knihy o Vianociach sú pre najmenších prieskumníkov iba doplnkom, ktorý má dve funkcie:

          1.) prepojiť pozitívny zážitok s knihou, čím zvyšujeme šancu, že si dieťatko zapamätá knihu ako niečo príjemné

          2.) ukázať dieťatku, že v knihe sa nachádzajú veci, ktoré videlo naživo a môže sa tak ku ním kedykoľvek v knihe vrátiť

 

2.) Baby's Very First noisy book - Christmas

Detičky milujú zvuky, okamžite nimi zaujmete ich pozornosť a zároveň umocníte vianočnú atmoféru. Niekto zapne detičkám cd, niekto siahne po knihe so zvukmi. Takou je aj zvuková kniha Baby's Very First noisy book - Christmas​ s jemnými zvukmi padajúcich vločiek, štebotania vtáčikov, či uháňaním saní na oblohe.

 

3.) Narodenie Ježiška a Stvorenie sveta

Dve krásne knižočky o ešte krajšej téme okamžite zaujmú zmysly najmenších detičiek. Kým sú deti menšie, venujú sa najmä dotýkaniu taktilných hmatových plôch. Neskôr upriamia pozornosť aj na krásny príbeh o narodení Ježiška, či stvorené sveta, ktorý je v knižočkách zrozumiteľnou a zjednodušenou formou zachytený.

 

Deti 1 - 2 roky

4.) Winter

Vedeli ste, že autorka tejto nádherne ilustrovanej knihy, Gerda Muller, knihu vydala, keď mala 68 rokov? Táto pani sa narodila v roku 1926 v Holandsku a preslávila sa doposiaľ ilustráciami viac ako 120 kníh pre deti. Obrázkové leporelo Winter bolo vydané v roku 1994 a právom sa dodnes radí medzi najobľúbenejšie leporelá na svete medzi najmenšími čitateľmi od 12-18 mesiacov (samozrejme aj neskôr). V knihe sú citlivo zachytené typické zimné scény: stavanie snehuliaka, guľovanie, kŕmenie vtáčikov, odhrabávanie snehu, sánkovanie, či korčuľovanie. 

V sérii vyšli aj ostatné ročné obdobia: Spring, Summer, Autumn

 

5.) Potulky zimou

Nemeckú ilustrátorku Suzanne Rotraut Berner, ktorá v roku 2016 vyhrala presížnu cenu Hansa Christiana Andersena za prínos do detskej literatúry azda ani netreba predstavovať. Pre tých, ktorí predsalen ešte žiadnu z jej kníh nevlastnia, snáď iba doplníme, že zakúpením tohto veľkoformátového obrázkového leporela otvárate Vášmu dieťatku dvere do sveta fantázie, z ktorého už nie je cesty späť :-)

Nuž a ako toto leporelo čítať? Možností je niekoľko. Na zadnej strane sú znázornené vybrané postavičky a zvieratká s menami. Úlohou dieťatka je túto postavičku v knihe nájsť a sledovať, čo robí na jednotlivých stranách knihy. Takto si detičky vyskladajú príbeh o konkrétnom hrdinovi. Ďalšou možnosťou je nechať dieťa ukázať, ktoré postavičky sa mu v knihe páčia a na tie sa zamerať. No a samozrejme zo všetkých možností najobľúbenejšia je komentovať všetko, čo vidíte a Vás napadne. 

V sérii vyšli aj ostatné ročné obdobia: Potulky jarou, Potulky letom, Potulky jeseňou, Potulky nocou

 

 

6. Co se děje po celý rok

Prečo upriamujeme Vašu pozornosť na ďalšie obrázkové leporelo (mimochodom knižná novinka roku 2017), tentokrát od ilustrátorky Anne Suess? Nuž preto, lebo v tomto leporele nájdete detailne zachytené typické zvyky a činnosti naprieč všetkými ročnými obdobiami, a to pekne všetko pokope v jednej knihe. Dieťatko si pri otáčaní strán okamžite uvedomí rozdiely a zmeny, ktoré nastávajú v prírode v každom ročnom období a sme si takmer istí, že na stránkach nájde niečo, čo práve v ten deň s nami rodičmi prežilo (výborne na rekapituláciu dňa). Táto kniha nemá konkurenciu v pomere obsah - cena a je naším absolútnym miláčikom.

 

 

7. Co se děje o Vánocích (Hravé vianočné obrázky)

Pri obrázkových leporelách od Anne Suess ešte zostaneme. Čaro najkrajšieho sviatku v roku zachytáva kultové vianočné leporelo Co se děje o Vánocích. Na desiatich tvrdých stránkach ponúka krásne farebné ilustrácie znázorňujúce vianočné situácie, zvyky a tradície. Detičky zavítajú na vianočné trhy plné stánkov s dobrotami, nahliadnu do jednotlivých rodín ako sa pripravujú na Vianoce, ocitnú sa v obývačke pri rozbaľovaní darčekov a nakoniec nakuknú do zasneženého lesa plného jeho zvieracích obyvateľov. Pre mnohé detičky sú Vianoce natoľko silným zážitkom, že sa k tejto knihe vracajú ešte dlho po Vianociach :-)

 

 

8. Krtko, Krteček, Little Mole 

Ak majú Vaši drobci radi postavičku Krtka a sú zvedaví ako trávi Krtko Vianoce, komu pomáha zdobiť stromček a aké darčeky dostane, potom im treba zadovážiť leporelo Veselé Vianoce Krtko. Určite odporúčame ho rovno doplniť o rozkladacie leporelo Krtko a zima, v ktorom detičky spolu s Krtkom prežijú typické zimné dobrodružstvá.

 

 

Deti 2 - 3 roky

9.) Kubko sa teší na Vianoce a Terka oslavuje Vianoce

Kto by nepoznal škôlkárku Terku (nem. originál Conni) a jej dobrodružstvá. V rámci úspešnej sérii kníh o Terke, bola táto doplnená v roku 2016 aj o titul Terka oslavuje Vianoce, ktorých sa Terka už nevie dočkať. Čas si kráti vyrábaním vianocných ozdôb a predchádzkami po vianočných trhoch s mamou a bračekom. Terka si veľmi želá na Vianoce jeden daček - čo myslíte, plnia sa na Vianoce želania?

Už sa nevieme dočkať až budeme držať v rukách novinku Kubko sa teší na Vianoce. Kto chce prvé výtlačky, nech uteká na Bibliotéku, tam ich dovezú rovno z tlačiarne. V knižke si Kubko pripraví adventný kalendár, pomáha piecť medovníčky a samozrejme pôjde s ockom a bratom Danielom zaobstarať vianočný stromček.

 

 

10.) Luskáčik a Snehová kráľovná

Vianoce bez čítania jednej z najkrajších rozprávok, Luskáčika, podľa príbehu slávneho spisovateľa E.T.A. Hoffmanna si v Babyknihy ani nevieme predstaviť. Verzia s ilustráciami argentínskej výtvarníčky Valerie Docampo, ktorá vyšla v roku 2016 je pohladením pre oči. "Bol Štedrý večer, vonku ticho padal sneh. Klára a jej braček Frico sa nemohli dočkať. Tento večer bude plný úžasných darčekov." - jedným z nich je aj Luskáčik, s ktorým prežijú deti v knihe veľké dobrodružstvá.

 

 

Snehová kráľovná od známeho spisovateľa H.Ch.Andersena je v našich končinách dobre známa rozprávka - spomínate si ešte na ňu, keď ste ju počúvali z platne, magnetofónovej pásky alebo Vám ju čítala Vaša mama? "Kedysi dávno stvoril jeden škriatok čarovné zrkadlo. Všetko sa v ňom zobrazovalo škaredé, pokrivené a zlé. Jedného dňa niekoľko ľahkomyselných škriatkov ukradlo, vykĺzlo im a roztrieštilo sa na tisíc čriepkov." V kníhkupectvách je dostupných hneď niekoľko verzií tejto knihy, nám sa pre najmeších čitateľov najviac páči tá z minulého roku s ilustráciami od Charlotte Cooke. Na túto knihu už treba mať doma vyspelého čitateľa - doporučujeme najskôr od 3 rokov.

 

11.) Veľká kniha snehu a ľadu

Všetci zvedavci a milovníci potuliek zároveň pozor! Z tejto knižnej novinky roku 2017 máme obrovskú radosť a radíme ju medzi povinnú výbavu tejto zimnej sezóny. Spôsob, akým nás kniha zavedie na expedíciu do krajiny snehu a ľadu je naozaj originálny. V stránkach knihy sa striedajú celostranové ilustrácie (na štýl potuliek otvárajúce sa proti sebe) so stránkami s nádychom prvej encyklopédie, plné mrazivých informácií o zime. Ako vzniká sneh? Ako sa býva v iglu? Ako dobre sa spí na lôžku zo stvrdnutého ľadu? Koľko rôznych tvarov môže mať vločka? Odpovede na tieto a ďalšie otázky dostane malý prieskumník perfektnou nenútenou formou. 

 

12.) Zošity s nálepkami o Vianociach

Krásne vianočne scenérie na jednotlivých stránkach otvárajú dvere do sveta Vianoc každému dieťatku. Vlepovanie nálepiek s vianočnou tematikou je zárukou zábavy na dlhé hodiny a výbornou alternatívou ku klasickým knihám, kde si dieťatko interaktívnou formou osvojuje vianočné zvyky.

 

13.) Veselé Vianoce - Vianočné zvyky a koledy s CD

Ak hľadáte obrázkovú knihu, ktorá detičkám približuje vianočné zvyky, tradície a symboly, tak kniha Veselé Vianoce je správna voľba. Ucelene zachytáva už predvianočný čas začínajúci adventom až vysvetlenie vianočných symbolov ako Betlehem, či stromček. Bonusom je, že ku knihe je priložené aj CD a notový prepis s najznámejšími koledami.

 

14.) Chumelenie a Na horách v Závejove

V čarovnej knižke Chumelenie sa to belie čerstvo napadaným snehom a z nebies padajú ďalšie a ďalšie snehové vločky. Každý príbeh v tejto knižke je farebne ilustrovaný a hlavnými hrdinami sú zvieratká, ktoré v zime prežívajú veselé dobrodružstvá. Malý krtko sa tak veľmi teší na darčeky, až z toho tešenia povie prvé slová, neposedný medvedík sa sánkuje v lavóre, mačička nedočkavo čaká poštára s vianočnou pohľadnicou a jazvec naťahuje uši, aby už konečne začul vianočné zvončeky. Čítanie tejto knihy pred Vianocami ešte znásobí očakávania a túžby malých nedočkavcov.

Ak plánujete s detičkami prvý výjazd na hory, doporučujeme si zbaliť so sebou knihu Na Horách v Závejove. V okamihu sa prenesiete do obrázkového sveta nórskeho horského mestečka Slapsefjell, kde to žije najrôznejšími lyžiarskymi aktivitami, s príjemnou atmosférou horských chát, opaľovaním na slniečku, či pravým nórskym olovrantom s čokoládou a pomarančom. Kniha je prevažne ilustrovaná, je v nej minimum textu, takže otvára priestor na vymýšlanie si vlastných príbehov. 

 

15.) Vianoce Majstra Ladu

A na záver ešte jeden tip pre "veľkáčov". Kto má vzťah ku kresbám Josefa Ladu, nech siahne po jeho ľudových príbehoch, či básniach s neopakovateľnou vianočnou atmosférou. V Čechách kniha zaznamenala veľký úspech, tešíme sa na odozvu slovenskej verzie knihy, ktorú krásne prebásnil Ľubomír Feldek.

 

 

1 Komentár(e)

Natália Kozáková:
21.11.2017, 10:16:51
Odpovedať

Krásne :) Ďakujeme za tipy.

Napíšte komentár