Prvá kniha pre bábätko – ako podporiť vývoj zraku po narodení

Napísal Nina 28.03.2019 0 Komentár(e) Najčítanejšie,
Viete aký vek je pre bábätko ideálny čas na prvé zoznamovanie s knihou? Ktoré knižky sú vhodné pre našich najmenších drobcov a prečo? Radi vám v tomto smere pomôžeme a dáme pár tipov na prvé leporelá pre bábätká.
 
Všetko ovplyvňuje postupný vývoj zraku. Kým novorodeniatko vidí rozmazane, tak trojmesačné bábätko už vidí svet naokolo relatívne ostro. Presne to je to ideálne obdobie na zoznámenie sa s knihou.
Na prvé prezeranie určite odporúčame kontrastné obrázky s čiernobielym motívom. Kontrast bielej a čiernej farby pomáha koncentrovať sa a rozoznať tvary a farby, čo je pre malé dieťa veľmi dôležité.
 
Existuje viacero typov knižiek vhodných pre našich najmenších. Pre lepšiu orientáciu sme ich rozdelili do štyroch kategórii.
 
 

1.     Kontrastné kartičky Wee Gallery

Čierno-biele kontrastné, kartónové kartičky od značky Wee Gallery. Sú šikovné vďaka tomu, že sú ľahké. Jednoducho ich opriete dieťatku v postieľke alebo v kočíku, približne 20-30 cm od hlavičky a necháte ho nerušene kartu pozorovať. Karty sú pevné a majú zaoblený okraj, takže dieťa si pri bližšom zoznamovaní s kartou neublíži.

V našej ponuke nájdete viaceré motívy. Kontrastné kartičky – Art Cards Orginal, Art Cards FarmaArt Cards More. Každé balenie obsahuje 6 obojstranných kartičiek. Z jednej strany je karta biela s čiernym obrysom zvieratka a z druhej strany je karta čierna s bielym obrysom zvieratka.

 

 

 

 

 

2.  Kontrastné čierno-biele leporelá s tvrdenými stranami

Pri výbere kníh sú dôležité farby. Prvé leporelá by mali obsahovať základné farby – bielu a čiernu. Prípadne iné kontrastné farby, ktoré už dieťatko rozlišuje, a to červenú a oranžovú. Deti tak nie sú rozptyľované farebnosťou a dokážu sa lepšie sústrediť na danú ilustráciu. V tomto prípade ide skôr o schopnosť zaostriť zrak na predmet na obrázku.

 

 

Ilustrácie pre bábätká nemôžu byť príliš detailné. Novorodencovi sa páčia symetrické obrázky ako štvorec, trojuholník, kruh, šachovnica. Ak si chcete s takýmto drobcom čítať pasívne, to znamená, že si ho položíte chrbátikom na seba a svojim telom vytvorí kolísku v tvare písmena "C" a vy samy mu prevraciate strany knižky, tak leporelo Pre deti vo veku 0-3 mesiace je na to správny adept.

 

 

Ďalším zaujímavým leporelom, kedy dieťatku prevraciate strany vy, je kniha od slovenskej autorky Eleny Rabčanovej, Na prechádzke. Obsahuje kontrastné strany so základnými farbami, otvory na prsty alebo aj zrkadielko.

 

 

 

Leporelo Aha, mami! Domov je skvelé na čítanie na brušku. Dá sa rozložiť na dĺžku a pekne postaviť pred dieťatko. Knižka pomáha bábätku, aby zostalo v polohe na brušku, čo najdlhšie. A tá je pre správny fyzický vývoj naozaj veľmi dôležitá.

 

 

 

 

Keď už dieťatko udrží knihu v rúčke, tak treba voliť leporelá menšieho formátu. Ak vyberáte tvrdené leporelo, tak by malo mať jednoznačne zaoblené rohy. Medzi obľúbené patrí set štyroch mini kníh Baby´s Very First Black and White Little Library. Ilustrácie sú stále kontrastné, ale už trochu viac detailnejšie a farebnejšie. Aj keď stále prevláda čierna a biela. 

 

 

 

3.    Mäkké, textilné leporelá

Ďalšou alternatívou na prvé knihy pre najmenších sú mäkké, textilné leporelá. Väčšinou majú v sebe ukryté aj rôzne šuchotavé prvky alebo zrkadielko. Viete ich dieťatku napríklad oprieť po okraji detskej postieľky. Staršie bábätka si ich radi už chytajú, mačkajú v rúčkach a ožužlávajú. Aj to sa ráta za prvé zoznamovanie sa s knihami.

 

 

Aj tu prevažujú leporelá kontrastné, bielo čierne, s veľkými ilustráciami. Takými sú napríklad leporelá od značky Wee Gallery. Čisto čierno-biele sú v ponuke dve. Friendly Faces in the Wild Baby´s First Soft BookFriendly Faces in the Garden Baby´s First Soft Book. Leporelo je jednostranné a vytŕčajúce ušká príjemne šuchotajú a dobre sa žužľajú.

 

 

Nasledovné leporelá od Wee Gallery sú obojstranné. Z jednej strany prevažne čierno-biele a z druhej strany farebné. Tip Toe Tiger Baby´s First Soft BookPitter Patter Penguin Baby´s First Soft Book. Tiger a jeho kamaráti a Tučniak a jeho kamaráti.

 

 

Veľmi pekné textilné leporelo je od značky Taf Toys – Knižka pre najmenších Severný pól. Je obojstranné a drží postavené aj samostatne. Prípadne ho viete umiestniť napríklad na postieľku pomocou pútok so suchým zipsom. Dve rôzne strany ponúkajú dve vývojové štádia dieťaťa. Strana prevažne čierno-biela, s kontrastnými obrázkami v základných farbách, so zrkadielkom je určená pre deti 0 – 3 mesiace. Druhá strana, s farebnými obrázkami a rôznymi textúrami už rozvíja aj jemnú motoriku a je určená pre deti od 3 mesiacov.

 

 

 

Textilné leporelá zo série Baby´s Very First Book: Faces alebo Farm sú celé šuchotavé. Nerozkladajú sa, ale listuje sa v nich ako v knižke. Na prednej strane majú zrkadielko, v ktorom sa bábätká s obľubou skúmajú a vo vnútri sú kontrastné ilustrácie. Čierno-biela je vždy doplnená o jednu farbu – červenú alebo žltú.

 

 

4.   Jemné, zvukové knihy s čierno-bielym kontrastom

Od Wee Gallery máme v ponuke aj kontrastné, čierno-biele leporelá vydávajúce zvuky. Sú ideálne na upútanie pozornosti najmenších bábätiek. Hush... Little Bear is sleeping je so zvieracími motívmi a Vroom, zoom! Here comes the fire engine vydáva zvuky rôznych dopravných prostriedkov.

 

 

 

 

Výber je naozaj bohatý a oplatí sa zaobstarať si domov viac typov knižiek. Verím, že aj vďaka nášmu článku sa vám budú prvé leporelá pre bábätká vyberať ľahšie.

 

Na fotkách boli ako dekorácie použité hračky od Wee Gallery, ktoré taktiež podporujú u dieťatka prvé zmyslové vnímanie a cítenie. Muchláčik zajačik, Látkový kamoš zajačik Flippy, Organická senzorická puzzle loptička a Interaktívna podložka Les.

 

 

 

 
 

Napíšte komentár