Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov.

Prázdniny na horách

Napísal Nina 23.07.2019 0 Komentár(e) Tipy zo sveta kníh a hračiek,

V predchádzajúcom článku sme si zobrali na mušku tipy na knihy a hračky, ak cestujete k moru. Veľa z nás ale ostáva na Slovensku a chodí na výlety, či stanovačky do hôr. A neuveríte, koľko krásnych tipov sme nazbierali s touto lesnou tématikou.

 

 

Začneme knižnými tipmi. Prvé knihy by som zaradila do kategórie náučné. Deti sa z nich dozvedia množstvo informácií a špecializujú sa na prírodu okolo nás. Všetko záživným, hravým štýlom.

 

 

Kniha lesa je nádhernou encyklopédiou o lese a jeho živote. Deti doslova do seba vtiahne a nabáda ich, aby s ňou hladkali stromy, ovoniavali vzduch, kvety, počúvali v lese zvieratká, pozorovali les v rôzne ročné obdobia, v noci, skúmali tiene, spravili si lesný denník. Krásne prepracovaná kniha s oku lahodiacimi ilustráciami.

 

 

Knihy Hor sa do divočiny! Pri rieke a Hor sa do divočiny! V lese sú sprievodcami prírodou. Tieto dve knižky by mali byť základnou výbavou pre každého malého zálesáka. Ak chcete svojmu dieťaťu spraviť radosť a chystáte sa do hôr, či na stanovačku, tak mu darujte pred cestou jednu z týchto kníh. Sú relatívne malé, takže ich ľahko zbalíte do batoha. Deti sa v nich dozvedia veľmi zaujímavé informácie a návody. V knihe Hor sa do divočiny! V lese napríklad, ako viazať uzly, ako vyrobiť z dreva náradie, ako používať buzolu, ako získať vodu z rosy a machu, ako v lese hľadať potravu. Ale aj to, čo robiť keď sa stratíte v lese alebo v noci.

 

 

V knihe Hor sa do divočiny! Pri rieke sa zas všetky témy týkajú vody. Deti zistia ako zmerať rýchlosť prúdu rieky, ako postaviť model plte, ako uviazať lodnú slučku, ako vyrobiť rybársky prút, ako prehradiť rieku, ako zachrániť život, keď niekto padne do rieky. A mnoho ďalších užitočných informácií a rád. Na konci knihy čaká deti navyše riečny kvíz.

 

 

Pre staršie deti sme vybrali dvojicu kníh s rôznymi aktivitami v prírode. Kniha Rok v lese Rok plný aktivít, tvorby a preskúmavania prírody obsahuje nie len rôzne nápady a aktivity na skúmanie prírody ale aj množstvo informácii.Je rozdelená podľa ročných období.

 

 

Kniha Moje super aktivity v prírode je nabitá nápadmi na aktivity a dobrodružstvá, ktoré môžete v prírode s deťmi podniknúť. Aktivity sú rozdelené do rôznych sekcii - aktivity v parku, lese, záhrade, nočné, slnečné, dokonca ich môžete vyskúšať aj počas daždivých dní. Nuda vám hroziť určite nebude :).

 

 

A nezabúdame ani na najmenších. Pre tých máme v ponuke dve krásne leporelá. Kniha Nakukni pod obrázok V lese Čo veverička videla má na každej dvojstrane odklápacie časti. Dieťatko si precvičí prstíky a bude zvedavo nakúkať, aké zvieratko sa kde ukrýva.

 

 

Druhé leporelo Pozri sa pod obrázok Ako bývajú zvieratá má už viac textu. Obsahuje množstvo okienok, pod ktorými sa skrývyjú zaujímavé odpovede. Písané pekne, tak, aby tomu pochopilo aj trojročné dieťa. Kniha je pekne podelená podľa oblastí, ktoré zvieratká môžu obývať.

 

 

Ďalšie dve dvojice kníh v sebe ukrývajú už príbehy.

Kniha Na vrchol kopca je od rovnakej autorky, ilustrátorky ako knižky z edície o Pošťákovi Myšákovi. Je to kniha o priateľstve, vytrvalosti, šľachetnosti. Príbeh pani Jazvecovej o jej každonedeľnej ceste na kopec. O tom, ako raz stretne kocúrika Lea a cesta sa stane veselšia. V knihe je tiež naznačený kolobeh života, to, že všetko raz skončí ale zároveň určitým spôsobom pokračuje. Príbeh je vypovedaný nielen v texte, ale práve za pomoci krásnych ilustrácií.

 

 

Po stopách kocúra Felixa je dvojjazyčná kniha s rozprávkami, ktoré prenesú deti do rôznych regiónov Slovenska. Deti v knihe hravým spôsobom spoznávajú zvieratá, rastliny, stavby, odievania a spôsob života našich predkov.

 

 

Nasledujúce dve knihy sú už pre trochu staršie deti. Príbehy o dievčatku menom Heidi sú klasikou a poznáme ich asi mnohé z vlastného detstva. Heidi děvčátko z hor, je nové vydanie. Má jemné čiernobiele ilustrácie, ktoré krásne dopĺňajú citlivé príbehy. Heidi je sirota, o ktorú sa nemá kto postarať, preto ju pošlú do hôr k mrzutému dedkovi. Postupne si ale medzi sebou vytvoria silné puto a hory si zamiluje. Uvidíte, čo sa stane, keď sa Heidi bude musieť vrátiť späť do mesta. 

 

 

Nasledujúca kniha zaručene zabaví deti nie len na stanovačke. Letný, dobrodružný diel, ktorý sa odohráva v kempe, z edície kníh LasseMaja - Záhada v kempingu. Táto edícia je určená pre deti od 7 rokov. Jej autori si vyslúžil prezývku "Agatha Christie pre deti". Príbehy sa ľahko čítajú ale záhady sa v nich ťažko popredu lúštia a tak držia deti v napätí. Hlavné postavy Lasse a Maja sú spolužiaci a spolu vedú malú detektívnu kanceláriu v mestečku Lotorkovo. Ako vyriešia záhadu, keď v kempingu, kde trávia leto, začnú miznúť veci?

 

 

Menším deťom môžete na výlet zobrať aj niečo viac interaktívne. Napríklad zvukovú knihu Woodland Sounds s krásnymi ilustráciami a zvukmi, ktoré môžu deti zažiť v lese.

Ak hľadáte pracovný zošit, tak tento bude na leto v horách dokonalý. Moja prvá kniha o lesných zvieratách obsahuje jednoduché úlohy, kde deti kreslia, spájajú, vystrihujú, dopĺňajú, nalepujú nálepky. Zároveň sa naučia základné informácie o lese a jeho obyvateľoch.

 

 

Na záver máme pre vás aj pár tipov na hračky. Pekným darčekom bude určite drevené puzzle Les. Obsahuje 120 dielikov, ktoré sú dostatočne veľké a pevné, keďže sú drevené a rezané laserom. Puzzle má krásne farebné ilustrácie.

Pre každého správneho pozorovateľa v lese je potrebná lupa. Tá, ktorú vidíte ako doplnok na týchto fotkách, je dostatočne veľká pre malé rúčky a na konci šnúrky má aj praktickú karabínu. Máme ju dostupnú v  troch farbách - zelená, modrá a žltá. Deti ňou môžu pozorovať mravce, slimáky, rozsypané omrvinky, či kvapky rosy na tráve.

Nestarnúca klasika, Vlk, s obrázkom prechádzky v prírode, zabaví menšie, aj väčšie deti, precvičí jemnú motoriku a balančné schopnosti.  

 

 

Po tomto článku sme sa aj my samy tak naladili na prázdniny na horách, že by sme si najradšej zbalili pár kníh a vyrazili razom na stanovačku do prírody. A vy?  :) 

Napíšte komentár