Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov.

Fascinujúci vesmír

Napísal Nina 11.05.2019 0 Komentár(e) Recenzie a testovanie kníh a hračiek,

Fascinujúci vesmír

 

Záujem o tému vesmír môže byť u detí veľmi individuálny. Prvé otázky prichádzajú najskôr tak v dvoch rokoch. Jednoduché, o striedaní dňa a noci, o mesiaci, Slnku, hviezdach. Vôbec nemusíte túto tému deťom natláčať a umelo sa snažiť o nej rozprávať. Je dobré začať až vtedy, keď sa dieťa samé začne na ňu pýtať a zaujímať sa.

 

 

Knihy a hračky o vesmíre  pre deti od 2 – 3 rokov

Pre menšie deti by som poradila vybrať niektoré z jednoduchších okienkových, interaktívnych leporel. Neobsahujú príliš veľa textu, len základné informácie a zaujímavosti, ktorými deti vtiahnu do tématiky. Za zmienku stoja tieto štyri okienkové knihy. Každá k téme vesmír pristupuje iným, svojským spôsobom.

 

 

To je niečo! Úžasný vesmír je novinka. Toto leporelo vypichuje základné fakty a dáva deťom aj otázky. Každá dvojstrana sa zaujíma o niečo iné. Spomeniem pár z nich: Všetko o Slnku a hviezdach, Všetko o Mesiaci, Všetko o planétach, alebo Všetko o pobyte vo vesmíre.

 

 

 

Leporelo Čo sú hviezdy? Úplne prvé otázky a odpovede je na prvý pohľad viac ilustrované. Jeho téma sa točí v podstate len okolo hviezd. Aký majú tvar, kde sú, koľko ich je, ako sa k nim dá dostať. Na prvé odpovede je táto kniha ako stvorená.

 

 

 

Ako sa žije vo vesmíre je rovnako bohato ilustrovaná kniha ale témou úplne odlišná.  Zaujíma sa skôr o vesmír, rakety, astronautov,  spomína vesmírnu stanicu, život vo vesmíre, iné planéty. Taktiež obsahuje viaceré otváracie okienka.

 

 

 

 

Poslednou v tejto vekovej kategórii je kniha Prvé otázky a odpovede Aké je to vo vesmíre?. Pod okienkami ukrýva odpovede na mnohé otázky. Tiež nie je témou až tak špecifikovaná a snaží sa odpovedať o vesmíre z každého rožku trošku. Ako ďaleko je vesmír? Aké to je vnútri kozmickej lode? Ako spia astronauti? Čo je to čierna diera? Je možné, že odpoveď na niektorú otázku nebudete poznať ani vy samy.

 

 

Čo určite poteší malých nadšencov vesmíru je nálepkový zošit Space Sticker Book. V zošite je viac ako 250 nálepiek, ktoré môže dieťa lepiť ľubovoľne  do 13-tich pripravených scén. Napríklad nočná obloha, pristátie na Mesiaci, oblečenie astronauta, tréning astronautov, štart rakety, vesmírna stanica a iné. Navyše nálepky sa dajú odlepiť a znovu nalepiť kdekoľvek inde.

 

 

 

Tému vesmír môžete u detí podporiť aj nejakou hračkou. Napríklad drevenou farebnou raketou – nasadzovanie kruhov na tyč, ktorá sa dá rozložiť a deti si pri jej skladaní trénujú motoriku. Zaujať môžu aj miniatúrne postavičky z hračky Tuba Vesmír, ktorá obsahuje malé modely – astronauti, družica, kozmická loď, raketa, Hubblov teleskop, s ktorými sa deti môžu hrať.

 

Knihy a hračky o vesmíre  pre deti od 3 – 5 rokov

Pre väčšie deti už odporúčam trochu podrobnejšie knihy. Taktiež sú všetky interaktívne a vesmír deťom predstavujú zaujímavou a pútavou formou.

 

 

V edícii kníh Posvieť si na to, vyšla kniha aj s vesmírnou tématikou. Konkrétne kniha Vesmírna stanica. Tá je zameraná dosť konkrétne. Deti sa v nej dozvedia všetko o vesmírnej stanici. Ako to v kozmickej lodi vyzerá, čo tam astronauti robia, ako tam jedia, spia, cvičia, ako komunikujú so Zemou. Keď si danú stranu podsvietite svetlom, tak sa na strane odhalia skryté obrázky.

 

 

 

 

Druhá kniha v tejto vekovej kategórii, Otázky a odpovede o vesmíre, Pozri sa pod okienko, je viac všeobecná. Pod odklápacími okienkami skrýva odpovede na mnohé otázky. Je to taká malá vesmírna, detská encyklopédia. Obsahuje 7 celkov, z ktorých každý odpovedá na iný typ otázky. Kde? Čo? Prečo? Ako? Kto? Áno, či nie? Ktoré? Vynikajúce pre zvedavé deti, ktoré sa radi pýtajú.  Kde štartujú rakety? Ako sa udržia planéty hore vo vesmíre? Kto plánuje vesmírne lety?

 

 

 

 

Tieto dve knihy sú aktuálnymi vesmírnymi novinkami. Atlas mesačných dobrodružstiev obsahuje 6 rozkladacích máp približujúcich Mesiac a vesmírne koráby. Nájdete v ňom naozaj podrobné informácie o objavovaní Mesiaca, o cestách na Mesiac a tiež cestovateľoch. 

 

 

Knižke Vesmír v pohybe zase znázorňuje život astronauta od jeho príprav na Zemi, až po koniec misie. Knižka je interaktívna, obsahuje 20 pohyblivých prvkov. Deti zistia ako sa astronauti pripravujú pred štartom, ako to vyzerá na vesmírnej stanici, ako tam astronauti žijú, čím sa musia vybaviť pri výstupe do vesmíru a mnoho ďalších zaujímavostí.

 

 

 

 

Veľmi peknou, ilustračne lákavou, je kniha Look inside Space. Je taktiež okienková, s mnohými informáciami a faktami. Niektoré okienka ukrývajú v sebe dokonca ďalšie odklápacie okienka a deťom tému  vesmír predostiera veľmi pekne a prehľadne.

 

 

 

 

Rozsiahlou vesmírnou encyklopédiou je určite aj kniha Naj... vesmír v pohybe, ktorá vyšla už aj v slovenskom preklade a určite zaujme deti, aj dospelých. Obsahuje  perfektné, premyslené, interaktívne prvky, ktoré v iných knihách nenájdete. Ponúka skutočne akčný pohľad na úžasný vesmír. A môžete mi veriť, pri tejto knihe sa všeličo priučíte aj vy samy.

 

 

 

 

Okrem kníh staršie deti zaujme napríklad aj puzzle. S vesmírom máme od značky PetitCollage. Obsahuje 24 dielikov, ktoré sú veľké a vyrobené z pevného kartónu. Je určené pre deti od 3 rokov.

 

 

 

Magnetický kufrík Vesmír je určený pre deti od 3 rokov ale zaujme podľa mňa aj mladších. Obsahuje 6 šablón a magnetky. Astronauti, hviezdy, planéty, rakety, mimozemšťania. To všetko tam deti nájdu a môžu naplno využiť svoj fantáziu.

 

 

 

Pre kreatívne, tvorivé typy máme v ponuke Set stieracích kariet Mesiac – vyškrabkávanie. Set obsahuje 6 obrázkov, návod a nástroj na vyškrabkávanie. Poteší deti štvorročné ale určite aj staršie, napríklad šesťročné.

 

 

 

Knihy o vesmíre  pre deti od 5 rokov

A ak hľadáte knihu pre deti staršie, tak môžete siahnuť po jednej z nasledovných dvoch. Samozrejme, ani knihou, ktorú sme spomínali v časti pre deti od 3 do 5 rokov, určite nič nepokazíte.

Kniha Tu sme – Poznámky k životu na planéte Zem je nádherne ilustrovaná kniha s hlbokým odkazom. Autor knihu vytvoril pre svojho syna, počas jeho prvých dvoch mesiacov života, aby mu jednoducho vysvetlil to najdôležitejšie o našej planéte. Hlavne to, že druhú planétu na život nemáme.

 

 

 

 

 

A milou príbehovou knihou je kniha Keď mi ocko ukázal vesmír. Netreba zabúdať, že náš malý vesmír je ešte dôležitejší ako ten skutočný. Treba mať oči otvorené a naplno vnímať, lebo tie najkrajšie veci sú priamo pod naším nosom. To mnohokrát chápu deti oveľa lepšie ako my dospelí a máme sa tak od nich čo priučiť.

 

Napíšte komentár